Ruhaterv a pelenkázón

Cirkuszi mutatvánnyal ér fel, olyan nehéz összeegyeztetni a családalapítást és a karriert. Nem könnyű meglelni az egyensúlyt, de új törvényi segítség is kínálkozik: a munkahelyvédelmi akcióterv.

Család-otthonPalágyi Edit2013. 07. 30. kedd2013. 07. 30.

Kép: Székely Éva Lotusromeo lovasruha-tervezö 2013.07.19. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

Ruhaterv a pelenkázón
Székely Éva Lotusromeo lovasruha-tervezö 2013.07.19. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

A magyaroknak ma már éppen olyan fontos a munka, mint a család – derül ki a statisztikai hivatal friss kutatásaiból. Egy évtizede még 75 százalékkal a család vezette a fontossági rangsort, ma már fele-fele arányban osztoznak. Sokan az állásukat féltve nem mernek teherbe esni. Amíg akad hatévesnél fiatalabb gyerek a családban, addig nehéz elhelyezkednie egy anyának.

Ügyesek és kreatívak a nők, s némi segítséggel megtalálják az egyensúlyt a szerepeik között – mondja Ékes Ilona, aki országgyűlési képviselőként és ötgyermekes családanyaként is biztos abban, hogy a munka és a családalapítás egymással összeegyeztethető. Nemrégiben országjáró konferenciasorozatot szerveztek, ahol a női találékonyság és vállalkozó kedv példáival találkoztak. A Homokhátság buckái közt megbúvó Kujáni tanyát például egy családi vállalkozás hívta életre, itt a környékbeli asszonyok ízletes lekvárokat, gyümölcsleveket készítenek. Szombathelyen az egyház és a nagyvállalatok összefogásával plébániákat hoztak rendbe, és gyógynövényeket, levendulát is termelnek.

Csupán minden tizedik anyának sikerül visszatérnie a gyermekgondozási segélyről ugyanarra a munkahelyre. – Érdemes már az otthon töltött évek alatt is gondolkodni arról, hogyan tovább. A kapcsolatépítésre, tanulásra már a pelenkázás közben időt szakíthatunk – tanácsolja Kocsisné dr. Péterfy Hajnal, aki maga is a pályamódosítók közé tartozik. Bár a végzettsége gyógyszerész, már az első gyermeke megszületése után úgy érezte, nem szeretne visszatérni teljes munkaidővel és sok utazással járó állásába. Kiötlötte hát a Babafalva nevű internetes portált, melyet egy alapítvány működtet. Ezzel olyan munkát teremtett magának, mely elég rugalmas ahhoz, hogy délutánonként ő mehessen a gyerekekért, s otthon maradhasson, ha valamelyikük beteg. A Babafalva rövid idő alatt közösségteremtő fórummá vált.

Egy fiatal nő bátran alapíthat olyan vállalkozást, melyet majd a család mellett is felvirágoztathat – erre hozott példát Székely Éva, aki megálmodta a LotusRomeo márkát. Éva korábban divatszalont vezetett, szabadidejében szívesen lovagolt. Így pattant ki a fejéből az ötlet, hogy olyan céget alapítson, amelyik elegáns, egyedi lovasruházatot tervez és gyárt. Ruháik itthon készülnek, ma már 4 kontinensen kaphatók, de ezeket felöltve pattannak nyeregbe a hazai díjugrató válogatott tagjai is. A fiatal lány bátran tervezgeti a családalapítást, mivel úgy gondolja: a mobilinternet és tablet gépe jóvoltából otthonról is irányíthatja a cég ügyeit. Egy elektronikus ceruzával akár két mosogatás közt is felvázolhatja a ruhaterveit, az e-mailjeibe pedig belenézhet, miközben a játszótéren vigyáz a kicsire.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek