Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Aggódó levelet írt Sajókeresztúrból Rátkai Józsefné, nyugdíjas özvegy pedagógusnő. Lányának kért segítséget, akinek három fia van. Középső gyermeke lisztérzékenysége külön teher az egyedül álló, munkát egyelőre hiába kereső anyának.
Kép: Atiané Rátkai Emese szegény olvasó 2014.01.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Gluténmentes liszttel, étolajjal, zsáknyi ruhaneművel kopogunk be fotós kollégámmal Miskolcon Atiané Rátkai Emeséhez. A csinos, szőke asszony mögül két szép arcú fiúcska kukucskál felénk: a születése óta lisztérzékeny 9 éves José és 5 éves öccse, Omar. (Mark, a 24 éves nagyfiú épp nincs itthon.) Emese elsírja magát jöttünkre. Nem örömében, szégyenében.
– Hiába kértem anyut, mégis ország-világ elé tárta a nyomorúságunkat! Igaz, már szinte mindenünk zálogban van, s lassan megőrülök. Anyu támogat minket, de az ő teherbírása is véges. Egy kiló gluténmentes liszt 1500 forint, s időközben José a tejre is allergiás lett. Az orvos szerint hajszál választja el a cukorbetegségtől. Csak Vénusz étolajat használhatok, Istenem, maguk éppen azt hoztak… Már felvágottat sem ehet, ha szója van benne. Nem kívánom senkinek, hogy átélje, amit én a konyhában naponta. Külön sütöm a kenyerét, főzöm az ételét, s közben Omarral csatázom, aki meg hiperaktív. Rendkívül okos – mindhárom fiam az –, de különben kezelhetetlen. Speciális iskolába kell majd íratnom. Van egy ilyen az Avason, imádkozom, hogy felvegyék.
Míg a fiúk visítva örülnek, mert a zsákból több póló is passzol rájuk, Emese mesélni kezdi élettörténetét. Túl van két kudarcba fulladt házasságon. Első férje autószerelő volt, okos, zsidóságára büszke férfi. De nőzött, kártyázott, mondja az asszony, s pár hónap után ő beadta a válópert. Fiuk, Márk a szakmája szerint gépkezelő, de Miskolcon nem kap munkát. José és Omar apja arab.
– Tizennégy év magány után ismét szerelmes lettem, és férjhez mentem egy jóképű csibészhez. Neki két fiút szültem, vele a házasságom kilenc évig tartott. Fodrásznak tanultam, a végzés után hamar kialakult a kuncsaftköröm. Vendéglátós férjem azonban rávett: költözzünk az osztrák határ mellé, Kőszegre, ahol az ő gíroszüzlete szépen ment, a fodrászatom már kevésbé, mert „egy anyának a gyerekei mellett a helye”. Bármit tettem, mindennel baja volt, lejtmenetbe került az életünk. Végül hazajöttem a fiaimmal Miskolcra – a volt férjem maradt –, de dolgozni sehová sem kellek, pedig a fodrászat mellett több szakmát is kitanultam. Mikor meghallják, hogy „arabok a gyerekeim”, ráadásul az egyik beteg, vége az állásinterjúnak. José a lisztérzékenysége miatt az iskolában is csak olyan „fura” ételeket ehet, amiket én csomagolok neki. Megértem 46 évet, de most karácsonyra életemben először kértem 15 ezer forint segélyt a miskolci önkormányzattól. Először elutasítottak, mivel a fiam betegsége miatt emelt családi pótlékot, Atianétól meg a bíróság által megítélt gyerektartást kapok. Végül ötezer forintot postáztak – január 6-án. Epebeteg vagyok, de a gyógyszereim kiváltására már nem futja. Ha valaki teljesítené három kívánságomat, az első az lenne, hogy José meggyógyuljon. A második: boldog legyen mind a három gyermekem. A harmadik: megint fodrász lehessek, vagy bármilyen munkát kapjak, mert gyűlölöm a tétlenséget. Fiatalon jártam Amerikában, dolgoztam gyárban, voltam babacsősz. Nem számított, honnan jöttem, ki vagyok, becsülték a munkámat. Itthon meg árufeltöltőnek se vagyok jó...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu