Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Itt az ideje a zöldségvetésnek, előtte azonban tanácsos néhány dolgot megfontolni a sikeres és gazdaságos termesztés érdekében.
Kezdjük a legelején, az ásással, amit kötött talajon már az ősszel megejtettünk, a laza homokon pedig most végzünk, hogy rövid pihentetés után kezdődhessen a magvetés, a palántaültetés. Olvasói kérdésre válaszolva írjuk, hogy az ősszel felásott talajt tavasszal újra ásni teljesen fölösleges, sőt a talajszerkezet indokolatlan rombolása miatt káros is lehet. (Ugyanezért a kapálógép túlságosan gyakori használata is megfontolandó.)
Következik a magágy készítése, ami akkor megfelelő, ha a felülete szépen elmunkált és egyenletes. Nemcsak esztétikai, de gazdaságossági szempontból is fontos, hogy a kívánatos sor- és tőtávolságban – mondhatni: ékes rendben – keljenek és fejlődjenek a növényeink, s töltsék be a rendelkezésükre álló teret. (Ha tehetjük, inkább kicsit több helyet adjunk zöldségeinknek, mint kevesebbet, mert a zsúfolt állományban nagyobb a fertőzésveszély.) Érdemes kitűző zsinór vezetése mellett vetnünk, illetve palántáznunk. Megkönnyítjük a tövek kijelölését a sorban, ha (mondjuk, egyméteres) mérőlécet készítünk, és azon bejelöljük az aktuális tőtávolságokat. A mérőlécet azután a zsinór mellett vezetve jelöljük ki a vetendő mag, illetve az ültetendő palánta helyét az ágyásban.
Kétségtelen előnye a drazsírozott (sárgarépa, petrezselyem) magnak, hogy nem kell egyelni. Azonban ha a vetésük után nem érkezik bőséges csapadék, illetve nem locsoljuk a földjüket, a magot körülvevő réteg nem ázik le, s így a mag nem vagy csak későn és akkor is csak egyenetlenül kel ki. Biztosabb tehát a sima magvetés a szükséges egyeléssel.
A kérdésre, hogy mit vessünk, a legkézenfekvőbb válasz: amit szeretünk, illetve amire a konyhában leginkább szükségünk van. Ha nagy a kert, szélesebb lehet a választék, ha kicsi, szűkíteni kell, s akkor például a krumpli már nem fér bele. Fontos szempont, hogy tudunk-e öntözni, mert ahol erre nemigen van mód, ott a rövid tenyészidejű fajtákat ajánlott előnyben részesíteni. A sárgarépát, petrezselymet, céklát, retket, hagymát, babot, borsót, kaprot, csemegekukoricát minden esetben helyre vetjük. Hasonlóképpen a tököt, sütőtököt, uborkát is. A paradicsomot, paprikát, dinnyét, fejes salátát, káposztaféléket viszont sokan palántázzák, pedig érdemes meggondolni a helyre vetésüket. Az így kelt növények ugyanis jobban bírják a szárazságot, mint a palántázottak, s általában egészségesebbek is. Igaz viszont, hogy csak később hoznak termést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu