Szusszanásnyi megkönnyebbülés is alig jutott a szokatlanul enyhe télen a pollenallergiásoknak.
Fotó: unknown
A mogyoró, az éger és a nyír már januárban virágzásnak indult, a betegek nagy része pedig éppen e növények pollenjére érzékeny. A legfrissebb jelentések szerint már a gombaspórák is tömegével vannak jelen a levegőben, s közeledik a pázsitfüvek és a különböző gabonafélék virágzásának az időszaka is. Az idei allergiaszezon nem csak korábban kezdődik, de erősebb is lehet a korábbiaknál – figyelmeztet dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A virágporokra érzékenyeket egész évben gyötörhetik az allergiás panaszok: a szem- és torokviszketés, a könnyezés, a tüsszögés, az orrfolyás és -dugulás, a bőrpír.
Ha mindehhez köhögés vagy nehézlégzés társul, asztmára is gondolni kell: az allergiás felső légúti tünetekkel küzdők háromnegyed részénél kimutathatók az asztma jelei. Az allergiások és az asztmások száma évről évre jelentősen növekszik: míg a '90-es évek közepén 2 százalék volt az arányuk a lakosság körében, ez jelenleg 10-12 százalék. Azokban a családokban, ahol az egyik vagy mindkét szülő allergiás, a gyermeküknél 30, illetve 80 százalékos az allergia megjelenésének esélye.
Az allergológus megelőzésképpen nem javasolja a gyógyszeres kezelést. A tünetek megjelenésekor első körben érdemes lokális szereket – orrcseppet vagy -sprayt, szemcseppet – használni. Ha ezek nem enyhítik a panaszokat, akkor ajánlatos szakorvoshoz fordulni. Tüneti szerek – antihisztamin-tartalmú gyógyszerek, helyileg ható szteroidkészítmények, kenőcsök – segítségével a pollenérzékenyek átvészelhetik az allergén növény virágzásának időszakát.