Átverés helyett - biztonságos ajánlatok a munkát kereső diákoknak

Mindenki hallott már róla az ismerőseitől: egyes diákok – a szünidejükből rááldozva – munkát vállaltak, s csak a fizetés idején derült ki, hogy jól átverték őket. Ez nemigen fordulhat elő, ha a fiatalok iskolaszövetkezethez csatlakoznak vagy önkormányzatoknál vállalnak néhány hetes munkát.

Család-otthonohgy2014. 07. 31. csütörtök2014. 07. 31.

Kép: jófogás.hu internetes hirdetési oldal diákmunka dolgozók számítógép iroda 2013 08 27 Fotó: Kállai Márton

Átverés helyett - biztonságos ajánlatok a munkát kereső diákoknak
jófogás.hu internetes hirdetési oldal diákmunka dolgozók számítógép iroda 2013 08 27 Fotó: Kállai Márton

Sok helyen dolgoztak már gimnazista fiaim, de önkormányzatnál még nem. Meglehet azért, mert e sorok írójának eszébe sem jutott azt tanácsolni nekik, hogy munkaügyben forduljanak a polgármesterhez. Nos, az idén e hónap elején indult el a „Diákokat az önkormányzatba” program. Tavaly összesen 16 ezer fiatal talált így munkát és keresett egy kis pénzt. Erre a kormány most 1,5 milliárd forintot szán, ami nem csekély összeg.

S hogy milyen munkákra lehet számítani? Vegyes a kép: az irodai kisegítő, azaz adminisztratív jellegűtől a mezőgazdaságin át az informatikáig mindent. Egy fiatalt legfeljebb egy hónapig, maximum napi 6 órában lehet foglalkoztatni.

A legtöbb önkormányzathoz hatszor-tízszer annyian jelentkeznek, mint amennyi időszaki állás létezik.

Mennyi a fizetség? Általában a minimálbér, illetve a garantált bérminimum időarányos részét kapják kézhez, míg az állam a bérköltséghez járul hozzá. Azok a nappali tagozatos diákok, akiknek nincs sem vállalkozói, sem más foglalkoztatásra irányuló jogviszonyuk, a járási munkaügyi kirendeltségen jelentkezhetnek.

Akik az önkormányzatokhoz nem tudtak nyári munkára bejutni, forduljanak az iskolaszövetkezetekhez, melyekből több is működik az országban. Regisztrálni kell, majd a szövetkezet – minimális jutalék fejében – kiközvetíti a diákokat a munkáltatóhoz. Ezek egyaránt lehetnek kereskedelmi egységek, termelő üzemek, mezőgazdasági cégek.

A bért a szövetkezeten keresztül kapják kézhez – pontosabban a diákok által megadott számlára – a munkavállaló iskolások. Tehát az adók, járulékok levonását követően ezzel nem kell bajlódniuk, és biztosak lehetnek benne, hogy senki nem veri át őket. A keresetről elszámolást kapnak, mellyel a következő évben adóbevallásukat is könnyen elkészíthetik. Az órabérek a munka jellegétől és a szakképzettségtől függően változnak: a nettó 490 forintnyi kereset a minimum. A magasabb képzettséget igénylő munkákkal pedig egy hónap alatt akár nettó 100-150 ezret is meg lehet keresni. Utóbbira az egyetemek tanulói számíthatnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek