Mivel jár az egyoldalú diéta? Jojóeffektus és más ártalmak

Egyensúlyban. - Szabadulni akarván felesleges kilóitól, a legtöbb felnőtt – követve a legváltozatosabb divatdiétákat – szinte teljes szénhidrát- és zsírmegvonással fogyókúrázik. Ám számolni kell a jojóeffektussal: a normális étkezéshez visszatérést követően több kiló lopakodik vissza, mint amennyit sikerült leadni.

Család-otthonH. E.2014. 07. 24. csütörtök2014. 07. 24.

Kép: Image: 0087574925, License: Royalty free, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Tetra Images, Fotó: Profimedia-Red Dot

Toddler eating a large plate of French fries
Image: 0087574925, License: Royalty free, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Tetra Images
Fotó: Profimedia-Red Dot

Az egyoldalú táplálkozás pedig gyakran hiánybetegségekkel bosszulja meg magát, melyek leginkább a kizárólag növényi eredetű táplálékot fogyasztó vegánokat fenyegetik. Az ovolaktovegetáriániusok tejjel, tejtermékekkel és tojással, a szemivegetáriánusok szárnyassal és hallal gazdagítják az étrendjüket.

A paleo étrend követői a gabonaféléket és a tejet, tejtermékeket tiltólistára helyezik, továbbá a szokásosnál nagyobb mennyiségű húst fogyasztanak, ami túlterhelheti a vesét vagy köszvényre hajlamosít. A hússal együtt gyakran több zsír is bekerül a szervezetbe, ami hosszabb távon megnövelheti a vérzsírértékeket (pl. a koleszterinszintet).

A dietetikusok a sokféle nyersanyagot tartalmazó, változatos, zsírszegény étrendet ajánlják a fogyni vágyóknak: a zsírok nélkülözhetetlenek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához és az idegrendszer megfelelő működéséhez. A szélsőséges diéta a fejlődésben lévő gyermekek számára különösen veszélyes – figyelmeztet dr. Lichthammer Adrienn, a Semmelweis Egyetem ETK Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének adjunktusa.

A vegetáriánus étrend híveinek a gyermekek étrendjének összeállításakor különös gondot kell fordítaniuk a fehérjékre, melyek elsősorban a növekedésben, az izomépítésben, az immunrendszer működésében játszanak szerepet. A serdülőkor végéig alakul ki a csontrendszer jelentős része, így ha ekkoriban nem jut elegendő kalciumhoz a szervezet, nagyobb eséllyel kell korai csontritkulással számolni. A növényekben található kalcium kevésbé jól hasznosul, mint amikor tejjel vagy tejtermékekkel kerül a szervezetbe. Az egészséges vérképzéshez nélkülözhetetlen B12-vitamin pedig kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található.

Nem elég, hogy az esetek többségében a duci gyerek társai csúfolódásának kereszttüzében áll, de olyan felnőttbetegségek is fenyegetik, mint a magas vérnyomás, légzési problémák vagy a cukorbaj. A kövér gyerekből rendszerint kövér felnőtt lesz.

Ha túlsúlyosnak látjuk gyermekünket, ne a saját elképzeléseink vagy az ismerősöktől, az internetről, a begyűjtött információk alapján írjuk elő az étrendjét, hanem mielőbb forduljunk vele szakemberhez – tanácsolja dr. Lichthammer Adrienn.

A szülőkön múlik, hogy mi kerül a gyermek tányérjára. Alapvető tudnivaló: tiltott élelmiszerek nincsenek, csak kerülendő mennyiségek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek