Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ki ne rettegne az időskori elbutulástól, ne szeretné megelőzni az Alzheimer-kórt? E téma a kutatókat is lázba hozza. Legutóbb például azzal álltak elő ausztrál tudósok, hogy ultrahanggal sikerült „lebontani” azokat a fehérjelerakódásokat, melyek az alzheimeres leépülésért felelősek. A kórral küzdő betegek agyában ugyanis a fogkőhöz hasonló plakkok rakódnak le, s ezek az elváltozások a gondolkodás, a tanulás, a tájékozódás zavaraival járnak.
Kép: , Image: 12178787, License: Rights-managed, Restrictions: A minimum fee will apply for licensing exclusively. Please contact your Corbis Account Representative., Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
A Queenslandi Egyetem kutatói a plakkokat eltávolító, de az agyszövetet nem károsító ultrahangos kezelésben látják a megoldást, mellyel idővel legyőzhetjük a felejtéssel és elbutulással járó betegséget. Egereken mindez már működik, most birkákon tesztelik, s talán majd az embereken is beválik e kezelés. Nézzük, mit ajánlanak az orvosok a szellemi leépülés megelőzésére, lassítására?
- A kávézás friss német kutatások szerint védő hatású: a koffein ugyanis gátolja az agyban a káros fehérjecsomók keletkezését és lerakódását.
- A testmozgás, így a tánc, kerékpározás, úszás ugyancsak segít megelőzni a kórt, mint ahogyan a remek agytornának számító keresztrejtvényfejtés is.
- Az ómega 3 zsírsavakban gazdag, koleszterinben szegény étrend szintén jót tesz az agynak, ezért érdemes diót és tengeri halakat fogyasztani.
- Az elbutulással járó agyi érelmeszesedés ellen önmagában a diéta nem használ, ezért fontos a megelőzés. A testmozgás mellett a túlsúly elkerülése is az egészséges időskor titka.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu