Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Még azoknál is, akik rendszeresen sportolnak, az életkor előrehaladtával megnő az ízületek sérülékenysége. Bármikor megeshet, hogy – sétán, kiránduláson, közlekedés közben – az ízületeink (ujjak, boka, térd, váll, csípő) megrándulnak, kificamodnak.
A rándulás enyhébb sérülésnek számít, ilyenkor az ízületet alkotó csontok kissé eltávolodnak egymástól, az ízület körüli szalagok megnyúlnak, de a fej a vápában marad. Ha például megrándul a bokánk, fájdalmat érzünk ugyan, esetleg lilás véraláfutás is megjelenik, de még képesek vagyunk járni.
Ficam esetén az ízületet alkotó csontok elmozdulnak, az ízületi fej kiugrik a vápából. Emiatt a környező lágyrészek, szalagok, inak, izmok is gyakran sérülnek, akár el is szakadhatnak.
A ficam erős fájdalommal jár, a sérült testrész nem mozdítható. A rándult ízületnek nyugalomra van szüksége. A kart kössük fel, a bokát pedig érdemes felpolcolni. Ha duzzanat keletkezik, befáslizhatjuk és jegelhetjük is, a patikában kaphatunk rá kenőcsöket. A mozgást fokozatosan és óvatosan kezdjük el, csak a gyógyulás után terheljük az érintett testrészt. Fontos, hogy csupán a kisebb sérüléseket kezeljük házilag.
A ficammal azonnal forduljunk orvoshoz, mert bizonyos esetekben – például, ha nem lehet visszaugrasztani az elmozdult ízületet – műtétre is szükség lehet. A ficam kezelése után elengedhetetlen a gyógytorna, ami segít a felépülésben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu