Hascsikarós becsengetés

Iskolakezdés előtt nem minden diák pakolgatja szívrepesve a tollait, füzeteit. Minden negyedik-ötödik gyereknek szorongást, depressziót hoz az a teljesítménycentrikus világ, amit úgy hívnak, iskola. Hasfájás, fejgörcs is előfordulhat – figyelmeztet dr. Csenki Laura, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.

Család-otthonPalágyi Edit2016. 09. 04. vasárnap2016. 09. 04.
Hascsikarós becsengetés

Sok gyerek éli meg krízishelyzetként a tanévkezdést, már a gondolatától is rosszul vannak, hogy iskolába kell menni. S ez bizony nem feltétlenül szimulálás: becslések szerint a diákok 20-25 százaléka küzd pszichés zavarokkal, s ilyenkor testi tünetek is jelezhetik a gondot. Előfordul, hogy a gyermek úgy viselkedik, mint jóval kisebb korában, így például bepisil, gyakrabban odabújik a szülőhöz, szorong vagy netán vadabb lesz.

Mindez azt jelenti, hogy számára feszültségforrás a tanévkezdés. Ha a panaszok csak átmenetiek, nem szükséges aggódni, ám ha tartósak maradnak, akkor szakember segítségét kell kérni.

Ilyenkor nem megoldás, ha ráripakodunk a gyerekre, inkább azt kell éreznie, hogy a szülő mellette áll, nem pedig elvárásokat fogalmaz meg, mint teszi azt a pedagógus. A szorongást a közös beszélgetés oldja, de segíthet a mozgás és a diákoknál is bevethető relaxációs technikák. Fontos, hogy a szülő ne essen pánikba, ne bizonytalanodjon el, mert azt megérzi a kisdiák. A gyermekekben él a természetes tudásvágy és a szülőknek ezt kell erősíteniük ahelyett, hogy pusztán az eredményekre, azaz a piros pontokra és a jó jegyekre összpontosítanának.

A szakpszichológus szerint nem csak az iskola támaszt magas elvárásokat, sokszor a szülők is, amikor például azt kívánják az elsőstől, hogy karácsonyra olvasson, a nagyobbtól pedig, hogy sok-sok különóra is beleférjen az életébe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek