Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
CSUPÁN minden második szülő beszél a kiskorú gyermekével a pénzügyekről, s minden harmadik családban szokás zsebpénzt adni – derült ki egy kutatásból. Himer Csilla pénzpedagógus, pénzügyi tanácsadó úgy tartja: amint a gyerek a pénzről kérdez, érdemes komolyan, a saját szintjén válaszolni neki.
Kép: Zsebpénz malacpersely gyerek aprópénz gyüjtés takarékoskodás Kovács Zénó Manó és Eszter 2011.03.09. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
– Az is befolyásolhatja a gyerekek érdeklődését, hogy a szülők miként bánnak a pénzzel. Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, amikor a gyerek szeretne megvásároltatni valamit, s bizony jól meg kell indokolni, miért nem vesszük meg – mondja a szakértő. – A legrosszabb válasz, hogy nincs rá pénz. Mondjuk inkább azt, hogy most éppen nincsen erre fedezet, de gyűjthetünk rá, így máris tanítottunk valamit a gyereknek. Megmutathatjuk, hogyan lehet célokat kitűzni, miként kell tervezni. Megbeszélhetjük vele azt is, hogy hetente 500 forintot elkölthet. Így megértheti és megtanulhatja a beosztást, hogy mi mennyit ér. Gazdálkodik, számol, időnként hibázik, amiképpen a felnőttek is, de hát csakis a gyakorlásból fejlődik ki a pénzügyi intelligencia.
A gyerek számára mindenképpen lehetőséget kell adni a próbálkozásra, miközben a szülő figyeli és támogatja őt. Amikor már kiismeri magát a tízezres számkörben és jól boldogul az alapműveletekkel, érdemes zsebpénzt adni neki, ami persze nem arra való, hogy azonnal elköltse.
Meg kell tanulnia beosztani, hogy félre is tudjon tenni belőle. Ha ezt a két fontos készséget elsajátítja, máris sokkal tudatosabb lesz, mint a felnőtt magyar lakosság jelentős része. A felsős kamaszokat pedig bevonhatjuk a családi gazdálkodás kérdéseibe: lássák, miből áll össze a havi költségvetés, hogyan kell belőle gazdálkodni.
Dóráék fia, a 13 és fél éves Balázs lassan már három éve kölcsönzi a hangját gyermekszereplőknek filmekben, reklámokban. – A fiunk jövedelme mostanra már jelentős mértékű, így meg kell fontolnunk, miként tanítsuk meg neki, hogy amit keres, azt kellőképpen tudja értékelni is. A munkával kapcsolatos költségeit mi álljuk, így a pénze kizárólag az övé. Igyekszünk tudatosítani benne, hogy a megtakarításainak egyszer majd jó hasznát veszi, hiszen ha egyszer szeretne önálló életet kezdeni, vehet magának lakást vagy autót. Időnként összeül a családi kupaktanács, Balázs elmondja, mit szeretne vásárolni, s megbeszéljük, valóban szüksége van-e rá. Próbáljuk rávezetni, hogy felnőttként is gondolkodjon, ami nem egyszerű, hiszen gyerek még, aki sokat dolgozik. Nehéz megtalálni az egyensúlyt, de bízunk benne, hogy évek múlva hálás lesz nekünk ezért – világít rá a helyzet bonyolultságára az édesanya.
A gyerekek egyrészt élvezik a bizalmat, másrészt olyan tudásra és élményekre tesznek szert, amivel megúszhatják, hogy e „tanulmányút” nehézségeit a saját bőrükön kelljen megtapasztalniuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu