Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem hittek a szülők az állami gondoskodásban és a védőoltásokban sem, ezért újszülött gyermekükhöz nem engedték közel a védőnőt, nem választottak neki gyermekorvost, s a kötelező védőoltásokat sem adatták be neki.
A gyerek ezzel együtt cseperedett, de a gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat egyre idegesebb lett, végül védelembe vették a gyereket. Ezt akkor lehet elrendelni, ha a gyerek veszélyeztetett, de ennek okai kiküszöbölhetők anélkül, hogy kiemelnék a családból. Egy családgondozó folyamatosan figyelemmel követi a fejlődését, feladatokat ad a szülőknek, s ha nem hajtják végre a nevelési-gondozási tervet, akkor a fejük felett lóg az, hogy kiemelik a gyereket a családból.
A szülők a védelembe vételt elrendelő határozatot bíróságon támadták meg. Azzal érveltek, hogy a gyerek teljesen egészséges. A hatóságok nem bizonyították, hogy a védőoltások hiánya tényleges veszéllyel jár a gyerekre, az pedig, hogy nem választottak házigyermekorvost, semmiféle veszélyt nem okoz, mert ha beteg volt a gyerek, ezzel együtt elvitték orvoshoz és megfelelően gyógykezelték. A gyermekorvos-választás a gyerek joga és nem kötelezettség. Mivel semmilyen hátrányt nem szenvedett a mulasztásaik miatt, ezért a veszélyeztetettségéről sem lehet beszélni.
A hatóságok azzal érveltek, hogy a védőoltások elmaradásának veszélyét nem kell bizonyítani, hiszen ezt a problémát kellően körüljárta a jogalkotó, amikor a védőoltásokat kötelezővé tette. A gyermekorvos-választás ugyan a gyermek joga, de a törvényes képviselőin keresztül gyakorolja. Ha ők nem gyakorolják, azzal a gyermek egészséghez fűződő joga sérül, ezért igazából ez a szülők számára nem lehetőség, hanem kötelezettség.
A család erre azzal vágott vissza, hogy a gyereket orvoshoz vitték és gyógykezelték, csak egy adminisztratív lépést hagytak ki, ezzel nem veszélyeztették őt. A hatóságok erre úgy válaszoltak, hogy a háziorvosi intézmény célja nemcsak a gyógykezelés, hanem a megelőzés, a gyerek állapotának folyamatos figyelemmel követése is.
A bíróság végül a gyámhatóságnak adott igazat. Kimondta, hogy a büntetőjog veszélyeztetés definíciója szigorúbb, mint a gyermekjóléti szabályoké, ezért a védelembe vételhez elégséges a távoli veszélyeztetés is, mint amilyen a védőoltások vagy a gyermekorvos választásának elmulasztása. Ha közvetlenül és súlyosan veszélyeztették volna a gyereket a szülők, akkor nem gyámügyi, hanem büntetőeljárás indult volna ellenük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu