Jogi esetek

Egy tévedés végjátéka

Családi körTanács Gábor2005. 03. 11. péntek2005. 03. 11.
Jogi esetek

Mai példánk főszereplője egy kft. tulajdonosa, illetve egy másik, jóval nagyobb cég alkalmazottja egy személyben. Emberünk kft.-je - melynek felerészben volt tulajdonosa - tízmillió körüli összeggel tartozott annak a cégnek, ahol mint munkavállaló dolgozott. Mivel a kft.-nek rosszul ment, a tartozás megfizetésére halasztásokat kért, amelyeket meg is kapott. A kft. volt ügyvezetője ellen sikkasztás és más bűncselekmények miatt büntetőeljárások is indultak, és egyre fogyott a remény, hogy fizetni tudnak. Ezért a hitelező cégnél saját munkatársai megkérték hősünket, hogy írjon alá egy papírt, mely szerint saját vagyonával vállal kezességet a kft. tartozásaiért. Ugyanakkor arról is biztosították, erre a nyilatkozatra csak azért van szükség, hogy a saját főnökeiket megnyugtassák afelől, a pénz előbb-utóbb megkerül, neki magának nem kell majd fizetnie. Tartva attól, hogy esetleg elbocsátják, illetve megbízva felettesei szavában, emberünk aláírta a papírt, és ezzel felvállalta, hogy ha a kft. a vagyonából nem fizet, akkor majd fizet ő - a saját pénzéből.
Telt-múlt az idő, a kft. nem tudta összeszedni magát. Ezért a cégnél kollégái ismét megkérték a későbbi alperest, kössenek jelzálogszerződést az ingatlanára, szintén csak a felettesek megnyugtatása végett. Hősünk még ezt is aláírta - azután nemsokára elbocsátották. Ekkor derengett fel benne, hogy csapdába került. Bármit is ígértek neki szóban, annak sehol semmi nyoma, ellenben ő minden lehetőséget a kezükbe adott, hogy rajta verjék le a kft. tartozásait - holott a korlátolt felelősségű társaság mint cégforma éppen ennek a kiküszöbölésére való, és személy szerint őt magát nem terhelte felelősség a felhalmozott adósságért.
Az ügy így került a bíróságra, miután emberünket a cég felszólította, hogy fizessen, ő pedig vitatta a papíron teljesen tiszta követelés jogosságát. Érvelése két fő pilléren alapult. Az első, mely szerint őt méltánytalan hátrányok érték - elbocsátották - volna, ha nem írja alá a kezességvállalási nyilatkozatot. A másik, hogy őt tévedésbe ejtették saját kollégái, mivel azt állították, hogy ez a kezességvállalási nyilatkozat soha nem kerül felhasználásra.
Nem járt sikerrel, a bíróság jogosnak ítélte meg a cég kérelmét, és kötelezte hősünket, hogy a kft. fizesse meg tartozását. De miért? Hiszen hétköznapi fogalmaink szerint emberünk valóban tévedésben volt. Azt gondolta, hogy a kezesség vállalásával olyan formaságot teljesít, amelynek rá nézve nem lesz kihatása, azaz megbízott kollégái ígéretében. Itt a tévedés a rossz döntés szinonimája. Jogilag a tévedés egészen más: általában azt jelenti, hogy a valóság valamely lényeges szeletéről a tévedőnek önhibáján kívül nincsen tudomása, és ebből valaki más igyekszik hasznot húzni. Itt azonban nem erről volt szó: a kezességet vállaló a helyzet minden lényeges elemével tisztában volt. A szó elszáll, az írás megmarad...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek