Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A teremtés koronái gyakorta szemérmesen elhallgatják, ha prosztatagyulladásra utaló tüneteket fedeznek fel magukon. Sokan restellik a felismerést, mások pedig abban reménykednek, hogy magától is visszaszelídül a betegség. Pedig minden apró tünetet, a legcsekélyebb elváltozást is komolyan kell venni, és tanácsos idejében orvoshoz fordulni vele.
A civilizáció fejlődésével a férfiak húgy-ivarrendszeri problémái között vezető helyet foglalnak el a prosztata (dülmirigy) betegségei. A leggyakrabban előforduló kórságok: prosztatagyulladás, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, és nem utolsósorban a rák. Mindhárom közös tünete a gyakori vizelés, elsősorban éjszaka, a vizeletürítési nehézségek, a közben jelentkező csípő, égető érzés, láz, esetleg hidegrázás. A férfiak gyakran panaszkodnak ilyen esetekben a herezacskó mögötti területen jelentkező fájdalomérzésre, esetenként pedig arra, hogy kellemetlen, fájdalmas az ejakuláció - tudtuk meg Szűcs István urológus főorvostól. Elmagyarázta: a prosztata a húgyhólyag alatt elhelyezkedő, gesztenye alakú és nagyságú szerv, amely körülöleli a húgyvezetéket. Kivezető csöve, az ondóvezetékhez hasonlatosan, a húgycsőbe nyílik. A prosztata és az ondóhólyag váladékára egyaránt szükség van a hímivarsejtek mozgásához és anyagcseréjéhez.
Ma már bizonyított tény, hogy prosztatagyulladás bármely életkorban előfordulhat, lehet heveny (akut) vagy idült (krónikus). A leggyakoribb oka egy olyan baktériumfertőzés, amely a szervezet más területén ütötte fel a fejét először (főként a fogak, az arcüreg és a mandulák gyulladása jöhet szóba), és később a prosztatát is megtámadja. A heveny prosztatagyulladás ismérvei: fájdalom, láz, sűrű vizeletürítés, amit égető érzés kísér, vér vagy genny a vizeletben. A krónikus betegség esetében az utóbb említett tünet hiányzik, gyakori viszont a deréktáji fájdalom és a potenciazavar. A vizelési nehézség akkor fokozódik, amikor a prosztatagyulladás erősödik.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása egyébként minden harmadik ötven év feletti férfit érint, ami akkor is problémát okoz, és esetenként súlyos betegséghez is vezethet, ha a prosztata nem rákos. Ennek pedig az az egyszerű magyarázata, hogy a megnagyobbodott prosztata tartós nyomást gyakorol a húgyvezetékre, akadályozza a vizelést, és visszahat a vese működésére.
{p}
Korai stádiumban sajnos nem egyszerű a prosztatarák kimutatása, de szerencsére az utóbbi években már sokkal jobb diagnosztikai módszerek állnak az orvostudomány rendelkezésére - világosít fel Szűcs István. A prosztatarák esetében a leggyakoribb figyelmeztető jel a csont- vagy ízületi fájdalom lehet, melynek hátterében már az áttét áll. Amíg a szerv határait nem lépi túl a daganat, addig biztatóak az esélyek, a műtét teljes gyógyulást is hozhat. A főorvos azt javasolja a férfiaknak, hogy negyvenöt év felett minden évben rendszeresen jelentkezzenek urológiai vizsgálatra.
Vizsgálatok sora
A prosztatarákszűrés keretében a vérvétel az első, speciális módszerrel ellenőrzik a PSA-szintet (a betűszó a prosztataspecifikus antigént jelöli), amelynek emelkedett értéke daganat jelenlétére utalhat. Akinek a véreredménye nem tér el a normálistól, az megnyugodhat. A fentinél sokkal kellemetlenebb vizsgálat a prosztata végbélen keresztüli tapintása, de ha az ember biztos akar lenni a dolgában, elviseli. A harmadik ellenőrzési módszer a hasi ultrahang. Ha felmerül az elváltozás gyanúja, a végbélen keresztül is elvégzik az ultrahangos vizsgálatot. A tudomány szerencsére még itt sem áll meg, szükség esetén további képalkotó eljárások (CT és MRI) alkalmazhatóak. Ha a helyzet úgy kívánja, csontizotópos vizsgálattal kutatnak a rosszindulatú sejtek után, a prosztatadaganat ugyanis legtöbbször a csonton jelentkezik áttétként.
Csodatévő tökmag
Napközben sok folyadékot, elsősorban ásványvizet és friss gyümölcslevet vigyünk be a szervezetbe.
Alakítsunk ki egészséges, zsírszegény, koleszterinmentes étrendet.
Fogyasszunk olajos magvakat, tökmagot, diót, mogyorót, nyers zöldséget, gyümölcsöt, babot, borsót és barna rizst.
Kerüljük a kávé, a tea és az alkohol fogyasztását.
Fontos a testedzés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu