Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lehetőséget kapjanak-e a szülők arra, hogy két gyermek után megválaszthassák születendő utódaik nemét? - erről érdeklődött rövid telefonos üzenetben a kormány az utóbbi hetekben. A válaszadók több mint nyolcvan százaléka igennel voksolt a nemek kérdésére.
A hazánkban még szokatlan válogatási módot a világ harminc országában (például Hollandiában és az USA több államában) már engedélyezik. Nálunk azonban - az Európa Tanács emberi jogokra vonatkozó egyezménye szerint - csak az örökletes betegségek elkerülésére használhatják az orvosok.
A kérdés megosztotta a hazai közvéleményt, ugyanis sokan vallási és etikai szempontból is aggályosnak tartják, hogy az ember beleavatkozzon a természet rendjébe. (Figyelmeztető jel, hogy a férfipárti Kínában több tízmillióval több fiú nő fel - s marad várhatóan társ nélkül - egy évtized múlva.) Az orvos-jogászok azért is óvnak a választás engedélyezésétől, mert jelenleg még nincs olyan módszer, amely teljes bizonyossággal garantálná, hogy a születendő csecsemő kisfiú vagy kislány legyen. Így akár "műhibaperek" sorozatát indíthatja el, ha a beavatkozás után mégsem a kívánt nemű gyermek jön a világra.
Amerikai kutatók kilencven százalékra becsülik a módszer hatékonyságát, brit genetikusok azonban attól tartanak, hogy a szétválasztás károsíthatja a magzat egészségét. A lehetőség hazai támogatói - köztük Czeizel Endre genetikus - azonban azt mondják: évente húszezerrel több gyermek születne, ha a szülők megkapnák a döntés jogát. Ez pedig enyhítené az elöregedő társadalom problémáit.
Milyen eljárások adódnak a nemek kiválasztására? Az abortusz és az embriók kiválogatása mellett a harmadik (humánusabb) lehetőség a fogantatás előtti úgynevezett spermiumszelekció. Ez annyit tesz, hogy az X kromoszómás, lassabb, kislányt nemző ondósejteket különválasztják a gyorsan haladó Y kromoszómás, fiút nemző sejtektől. Ezután a kívánt nemi jellegű kromoszómával termékenyítik meg a petesejtet. Az eljárás néhány tízezer forintba kerülne. A társadalombiztosítás várhatóan nem fedezné a költségét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu