Hipnózistól jöhet az áldás

Minden leletük negatív, hallják gyakran az orvostól megnyugtatásként a fiatal párok. Hát akkor hogyhogy nekünk mégsem sikerül?! - kérik számon a sorstól, mert évek óta hiába várják a hőn áhított gyermekáldást. A pszichés meddőségről szól alábbi írásunk.

Családi körKemény Krisztina2005. 07. 15. péntek2005. 07. 15.
Hipnózistól jöhet az áldás

Magyarországon minden tizedik pár meddő, esetükben két év rendszeres házasélet mellett sem következik be teherbeesés. Amennyiben az orvosi kivizsgálás folyamán semmilyen szervi okot nem sikerül feltárni, feltételezhetően lelki eredetű problémák állnak a háttérben.
- Elképzelhető, hogy a nőnek az anyasággal, saját nőiességével van gondja - magyarázza Illés Enikő klinikai szakpszichológus, aki öt éve foglalkozik a pszichés meddőséggel. - Az ilyenfajta kudarc mindig a nő anya-gyermek kapcsolatának zavarára vezethető vissza. Mind a hideg, elutasító, mind a túlságosan dédelgető anya, netán a szülő korai elvesztése meddőséghez vezethet.
Van, hogy testképzavarból, azaz a terhesség fizikai változásaitól vagy a szüléstől való félelemből ered a probléma. Olyasmi is előfordulhat azonban, hogy generációkon átívelő előzményei vannak a gyermektelenségnek:
- Egy páciensem nagymamája - halljuk - többszöri abortuszon esett át, édesanyjának spontán vetélései voltak, ő pedig már teherbe sem esett. Kis túlzással tehát ő fizette meg nagymamája számláját.
Sok esetben a nő a karrier vagy gyermekvállalás dilemmájában őrlődik, teljesítménykényszer alatt él, néha pedig párkapcsolati gondok is kiválthatják a problémát.
- A lényeg az, hogy tudattalan gátlások működnek, amit a terápia során hipnózis segítségével oldunk fel. Időben visszamegyünk arra a pontra, ahol a személyiségfejlődés elakadt. Ilyenkor a páciens tudatában felbukkanó képek üzennek. A rét például az anyaságot jelképezi. A tudatalattiból felszakadoznak azok az emlékek, amelyekben a probléma gyökerezik, s ezeket a hipnózis utáni poszt-hipnotikus, félig éber, félig alvó állapotban elkezdjük tudatosan is feldolgozni.
A terápiában - mely sok esetben akár egy évig is tarthat - mindkét fél részt vesz, hisz közös ügy fűzi össze őket. A férj jelenléte azért is fontos, mert a pszichoterápiás munka óhatatlanul változást hoz a kapcsolatban. Az addig megszokott egyensúly eltolódhat, előfordul például, hogy egy visszahúzódóbb személyiség megnyílik, és attól fogva jobban kiáll magáért. De az is kiderülhet, hogy a kapcsolattal alapvető gond van, és a fiatalok nem egymással képzelik el jövőjüket.
- A terápia célja tehát sohasem a gyermek születése, hiszen pusztán azzal a gátlásokat tovább erősítenénk. Sokkal inkább a páciens jobb önismerete, a megnyugvás, a görcsösségtől való felszabadulás. Ilyképpen pedig a fogamzás esélye lényegesen javul. A pszichológusnő ötéves praxisában a meddő párok körülbelül felénél következett be terhesség. Voltak, akik rájöttek, hogy valójában nem a gyermekvállalás az útjuk. Végül olyan is akadt, aki az örökbefogadás mellett döntött - majd az adoptáció után hamarosan saját gyermeknek adott életet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek