Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Szabad Föld néhány munkatársa egy-egy módszert kiválasztva fogyókúrába kezd, amelynek eredményéről rendszeresen beszámolunk lapunkban. Önöket is kérjük: ha szabadulnának "édes gömbölyűségüktől", tartsanak velünk! Keressenek bennünket, amennyiben valamelyik diétába szívesen belefognának, és tapasztalataikat megosztanák a többi olvasóval is!
A fogyókúra pontos napi menetrendje (receptekkel, komplett menüsorral, kalóriaszámítással, életmódbeli jó tanácsokkal) csak honlapunkon olvasható (illetve kérésre postán a szerkesztőség elküldi).
A jelentkezők közül két teltkarcsú hölgyet és egy dundi urat kiválasztunk majd, akiknek "kilóküzdelmét" szintén nyomon követjük. A strartpisztoly eldördülésekor "mérlegeljük" őket, majd kéthetenként meglátogatjuk őket és hírt adunk az addigi eredményekről.
A közös karcsúsodás három hónapig tart. Érdemes hadat üzenni a zsírpárnáknak, mert a határidő lejártával három vállalkozó kedvű olvasónk annyiszor tízezer forintos ruhavásárlási utalványt kap a Szabad Földtől, amennyi kilóval kevesebbet mutat a mérleg! Ugyanis bízunk benne, hogy a sikeres diéta után a komplett ruhatár cserére szorul majd.
Várjuk olvasóink jelentkezését! Postacímünk: 1428 Budapest 8., Pf. 52. Ingyenes zöldszámunk: 06-80/204-510.
{p}
Hadüzenet a zsírpárnáknak
Az elhízás népbetegség. Nemcsak hiúsági kérdés, hogy megszabaduljunk a fölöslegesen cipelt kilóktól, ugyanis a sörhas, az úszógumi, a terjedelmes, ringó csípő számos kór kockázatát növeli. Mitől rakódnak ránk a kilók, hogyan próbáljunk megszabadulni tőlük, melyik fogyókúrát válasszuk? - erről szól alábbi összeállításunk.
Előbb irigylik az embert, aztán csúfolják, végül sajnálják - egy orvosprofesszor szerint ezek a kövérség fokozatai. A kór velejárója rohanó, ugyanakkor elkényelmesedett világunknak. Jobb esetben fogyókúrába fogunk - de nem mindegyik diéta veszélytelen.
- Az ősember nem ismerte a kövérséget - magyarázza Tóth Géza egri belgyógyász, endokrinológus. - Ősünk vagy az őt üldöző tigris elől loholt, vagy az elejteni vágyott mamut után. Akkoriban azonban nem lehetett tudni, hogy a sikeres zsákmányt mikor követheti újabb lakoma, ezért őseink közül azok az egyedek maradtak fenn, akiknek a szervezete jobban raktározta a megevett táplálékot. Így öröklődtek máig a takarékoskodás génjei, amelyek modern korunkban már a túlsúly felhalmozódásáért felelősek.
A fölösleges kilók nemcsak esztétikai gondot okoznak, de számos betegség kockázatát is megnövelik. Az sem mindegy persze, hová rakódnak le a zsírpárnák. A nőkre jellemző, körteszerű duciság - kikerekedő csípővel és combokkal - kevésbé veszélyes, mint a férfiak alma típusú hízása, amely kerekded sörpocakkal jár. Utóbbihoz ugyanis többnyire magas vérzsír- és koleszterinszint, cukorbaj, valamint szív- és érrendszeri betegségek társulnak.
Ha fogyni szeretnénk, az egész életmódunkat meg kell változtatnunk. A kíméletlen, egyoldalú fogyókúra ártalmas lehet az egészségre, ráadásul a leadott kilók a diéta után villámgyorsan visszarakódnak. A szervezet ugyanis hamar hozzászokik a kevés táplálékhoz, és megpróbál "energiatakarékosan" működni. Hiába éhezünk, mivel a kevesebb ennivalót a korábbinál jobban hasznosítja a szervezet, így végül változatlan marad a súlyunk.
Testmozgás nélkül elképzelhetetlen a tartós, kiegyensúlyozott súlycsökkenés. Mi ennek az oka? A sejtek működéséhez cukorra van szükség. Amikor kevés tápanyagot veszünk magunkhoz, s a máj raktárai is kiürültek (például mert éhezünk), ezt az anyagot a fehérjéből állítja elő a szervezet. A folyamathoz a zsírok elégetésével nyeri az energiát. Ha nem talál más fehérjét, a saját izmainkat kezdi lebontani - ez azonban nem lehet a célunk. Ezért okosabban tesszük, ha mozgással, sporttal növeljük a szervezetünk energiaigényét, ugyanakkor veszünk magunkhoz elég fehérjét is, például sovány fehér húsok formájában. Így nemcsak a fölös zsírpárnáink olvadnak le, de az izmaink sem lohadnak le a kúra végére. Sajnos nemcsak arról a testtájunkról fogyunk, ahonnan szeretnénk. Ez ellen azonban nem sokat tehetünk, ugyanis genetikus tulajdonságaink döntik el, vajon a combunk hurkája vagy a keblünk halma lesz-e kisebb egy-egy kiadós diéta jóvoltából.
Óvakodjunk a hirtelen súlyvesztéstől! Találjuk meg az arany középutat, s legyünk türelmesek! - így szól az orvosi tanács. Fontos a fokozatosság. Hetente maximum egy-két kilót érdemes fogyni, s közben figyelni kell a táplálék minőségére. Az egész életmódunkat át kell alakítanunk, hiszen a korábbi rossz étkezési szokásainkhoz a kúra végeztével sem térhetünk vissza. Kísérletezhetünk "csodadiétákkal", ám az igazán hatásos fogyókúra csak az egészséges táplálkozás lehet.
{p}
Kevés szénhidráttal
Ugyancsak Amerikából származnak azok a low carb névre hallgató diéták, melyek a szénhidrátok mennyiségét csökkentik. Erre esküsznek a tengerentúli sztárok, akik déltengeri diétát tartanak.
Az étrend lényege, hogy főként alacsony szénhidráttartalmú étkeket veszünk magunkhoz, s mellőzzük a finomított liszteket, cukrokat. A kenyér- és tésztafélék közül a teljes kiőrlésű lisztből készített termékeket választjuk. Nagy ívben kerüljük a gyorséttermek hamburgereit, sült krumplijait és pizzáit! Cserébe viszont sok zöldséget és gyümölcsöt fogyaszthatunk, és bátran nassolhatunk az olajos magvakból: dióból, napraforgóból, mogyoróból, mandulából. Nem kell megvonnunk magunktól a fehérjét: ehetünk sovány halat, húst, zsírszegény tejtermékeket. Az ételek elkészítéséhez lehetőleg repce- vagy olívaolajat használjunk.
Ajánlott étkek: müzli, pulykamelles szendvics paradicsommal, fűszeres túrókrém uborkával és retekkel, gombás vagy halas rántotta, sonkás tükörtojás, majonézes csirkesaláta, szójalisztből készült sütemény, gyümölcszselé.
Vigyázat! Ha túlzásba visszük az Atkins doktor nevével fémjelzett fogyókúrát, s valóban csak napi 20 gramm szénhidrátot fogyasztunk, károsodhat az egészségünk. A túl sok fehérje és zsír ráadásul veseproblémákat és magas koleszterinszintet eredményezhet.
Kevesebb szénhidrátot!
A GI diétáról
Számos amerikai diéta azon alapul, hogy csökkenti az étrendünkben a magas szénhidráttartalmú étkeket. A legtöbb változat a zsírok mértéktelen fogyasztását is tiltja, az egyik ilyen irányzat jelmondata például: Se zsír, se cukor, se liszt! Az orvosok szerint nem az számít, hogy mennyit eszünk, hanem az, hogy mit. Ezért a kalóriákat és az elfogyasztott dekákat ez a diéta sem számlálja, ami jókora könnyebbség.
A legújabb irányzat a GI diéta. A GI a glükóz-index rövidítése. Ez a fogyókúra az alacsony glukóztartalmú szénhidrátokat részesíti előnyben, s hadat üzen azoknak az étkeknek, melyeknek magas a glükóztartalma. (A glükóz egyszerűen cukrot jelent, mely a szervezetbe felszívódva gyorsan megemeli a vércukorszintet. Így az egészségtelen táplálkozás végül cukorbetegséghez is vezethet.) A legrosszabb a zsír és cukor együttes fogyasztása, bár a legtöbb süteményrecept ezzel kezdődik...
A glükóz azonban nemcsak az édes ételekben - például a süteményekben - van jelen nagy mennyiségben, hanem mindenféle szénhidrátban, például a fehér kenyérben, a tésztákban, az üdítőitalokban. Ellenben: nincs ilyen veszély a gyümölcsöknél, azok cukortartalma ugyanis fruktózra bomlik le, s ettől nem emelkedik ártalmasan a vércukrunk.
Jó hír azonban, hogy a GI diétában az alacsony GI-s ételekből annyit ehetünk, amennyi csak belénk fér. Ezért aztán nem kell koplalni.
Melyek a magas glükóztartalmú szénhidrátok, amelyekből csak igen keveset fogyasszunk ha fogyni szeretnénk?
Magas értékű például: a hamburgerzsömle, a fagylalt, a rizs, a hasábburgonya, a cukrozott üdítők, a görögdinnye, a fánk, a palacsinta, a piskótatorta, a nápolyik, a burgonyapüré - ezeknek a GI-je 61 és 100 között van. A répacukor glükóz indexe 65, a pirítósé 70, a nyers burgonyáé 70, a pattogatott kukoricáé 72, a mézé 73, a franciakenyéré 95.
Közepes glükóztartalma van a 45-60 GI-s étkeknek. Ebbe a csoportba tartozik a szárazbab, a zöldborsó, a kukorica, a banán. A sajtos pizza és a korpa a maga 60-as értékével már határeset a magas kategóriába, a fehér rizs 59 GI-je ugyancsak. Érdekes módon ebben az étrendben a csokoládéval elnézőbbek, "csak" 49-es az értéke, kevesebb egy ponttal, mint a zsírszegény fagylalté. A tejcukor, a laktóz indexe 46, a makarónié 45, míg a kivi 52-t, a szirupos őszibarackkonzerv pedig 58-at mutat.
Alacsony GI-s szénhidrátok azok, amelyeknek indexe 14-45 közt mozog. Ez a leginkább ajánlott táplálékcsoport. Ide tartozik - a legalacsonyabb értéktől a magasabb felé sorolva - a sima joghurt, a szójabab, a szilva, az aszalt körte, a grépfút, a friss őszibarack, a lencse, a zöldbab, a fölözött tej, az alma, a körte. A durumlisztből készült tészta szintén e csoportba került a paradicsommal, a szőlővel, a naranccsal és a tarkababbal egyetemben.
Zsírsavakra természetesen a GI diéta szerint is szükség van, csakhogy ezeket elsősorban bizonyos növényi eredetű zsírokból (az olívaolajból, a lenmagolajból, a szójaolajból) vegyük magunkhoz. Értékesek az olajos magvakban, a zöldségek zöldjében levő olajok, valamint a halakban - például a lacazban - található zsírok. (Ellenben a mesterséges zsírok - például a csipszekben - nemcsak hizlalnak, de a tápanyagok felszívódását is gátolják.)
A telített zsírok a GI diéta "rémei", ráadásul ezek a vér koleszterinszintjét is növelik. Ilyen zsírokat tartalmaz a vörös hús, a vaj, a tojás, a zsíros sajt.
A fogyókúrázóknak elegendő fehérjét kell enniük, különben a szervezetük az izmaikat bontja le, hogy a működéshez szükséges fehérjét megszerezze. Elsősorban a sovány fehérjék ajánlottak, melyek főleg az alacsony zsírtartalmú tejtermékekben - például a túróban -, a tojárfehérjében, a halak húsában találhatók. Ajánlott a nem panírozott pulykamell, a paradicsomos szardínia és a sovány vadhús is.
A testsúly csökkentésében fontosak azok a zöldségek és gabonák, amelyek sok vízben oldódó rostot tartalmaznak, ezek könnyen megduzzadnak, ráadásul csökkentik a szívbetegségek kockázatát is. Ilyen például a zabkorpa és a zabpehely, az aszalt sárgabarack, az aszalt szilva, a kelbimbó, a rizsliszt, a puffasztott búza, a búzacsíra, a mogyoró.
E fogyókúrában nagy szerepet kapnak a babfélék, ám ezeket nem kell túl puhára főzni, mert akkor vesztenek rosttartalmukból. A bab csökkenti a vércukorszintet, GI indexe alacsony, s ráadásul élénkíti az embert. A szójabab a betegségektől is megvéd.
{p}
Norbi étrendje
Schobert Norbert diétájának köszönhetően számos hazai híresség adta le fölös kilóit. A módszer előnye, hogy nem kell számolni a kalóriákat.
A Norbi-update módszer három csoportba sorolja az élelmiszereket.
Az update-1-eseket reggel hat óra és este tíz között bármilyen mennyiségben fogyaszthatjuk. Ezek szerint nem kell megtartóztatnunk magunkat például a lecsótól, tojástól, túrótól, epertől, zöldbabtól, sőt a gombapaprikástól sem.
A 2-es csoportba tartozókat csak délután három óráig ehetjük, addig is csak mértékkel. Azaz: feleannyi barna rizst, burgonyafőzeléket, disznósajtot, zöldborsót vagy brassói aprópecsenyét tegyünk a tányérunkra, mint régebben. Lehajthatunk viszont egy pohár sört.
A harmadik csoportba tartozó finomságokkal már csínján kell bánni, ezekből csupán "végszükség" esetén eszegethetünk, azt is csak délig. Ezen a listán szerepel a banán, a jégkrém, a panírozott rántott húsok és zöldségek sora, a palacsinta, a tejszínhab és a csokoládé.
Norbi azzal tetézi jó tanácsait, hogy ne hanyagoljuk el a mozgást sem. S ha már lefogytunk, megtarthatjuk a kívánt súlyt, ha néha beiktatunk egy-két update-1-es ételeken töltött napot. Számos hazai élelmiszerre - joghurtra, virslire - felragasztották a Norbi-update emblémáját.
Hogyan fogyaszt Norbi?
A Norbi Update testsúlycsökkentő program lényege, hogy az élelmiszereket három csoportba osztja. Azok, amelyek az update 1-es-be tartoznak, a nap bármely szakában fogyaszthatók reggel hat óra és este 10 között. A 2-es kategóriába tartozók reggeltől csak délután háromig fogyaszthatók, s akkor is csak feleannyi belőlük, mint amennyit a fogyókúra előtt ettünk az ilyesmiből. A 3-as kódot kapott táplálékok hizlalnak a leginkább, ezért azokból csak végszükség esetén és csupán déli 12 óra előtt vegyünk magunkhoz. Akkor is csak keveset.
Számos hazai terméken szerepel már a Norbi Update embléma és az update kódszám is, ami megkönnyíti a bevásárlást.
Ez a diéta annyit jelent, hogy reggelire és ebédre érdemes az 1-es és 2-es kódot kapott étkeket enni, uzsonnára és vacsorára pedig érjük be a legkevésbé hizlaló 1-es ételekkel. Ez azért is hasznos, mert azok az ételek, amelyek gyorsan megemelik a vércukorszintet - pl. a kristálycukor - , nemcsak hizlalnak, de az egészségre is ártalmasak.
Ha gyorsan szeretnénk megszabadulni néhány kilótól, fogyaszthatunk néhány napig csak 1-es étkeket is. Az update kódokat úgy állapították meg, hogy a magas cukor- és zsírtartalmú ételek magas pontot kaptak. A 3-asok közül is inkább az egészségesekből válogassunk déli 12 előtt, azaz a banánt, mézet a reggeli müzlihez megengedhetjük magunknak, de a zsíros csipszektől és az édes kekszektől óvakodjunk. Ugyancsak hagyjuk el a készételeket és a levesporokat, ezek ugyanis cukrot tartalmaznak.
Ebben az étrendben nem kell számolni a kalóriákat és a szénhidrát grammokban mért mennyiségét! Együnk rendszeresen, nyugodtan, naponta négyszer-ötször. Jól tesszük, ha naponta mozgunk, sportolunk egy fél órát. Norbi ugyanis nem kampányszerű fogyást, hanem életmódrendszert ajánl.
Mit ehetünk?
Az 1-es jelű ételekből korlátozás nélkül, amennyi jólesik. A húsételek közül például a borsos tokányt, a csirkemellet, a flekkent, sőt a marhapörköltöt is az 1-es kódot kapott étkek közé sorolja a Norbi-étrend. (Akárcsak a krumpli nélkül készült gulyáslevest meg a székelykáposztát.) Igaz, a húsokat csak akkor, ha nem eszünk mellé köretet, pl. galuskát, burgonyát vagy rizst, hanem csak salátát vagy párolt káposztát. A zöldség zöme ugyancsak ajánlott, főleg párolva.
Főzelékek közül a sóska, a zöldborsó, a tök 1-es étel. Felvágottak közül sonkát, virslit, párizsit nyugodtan ehetünk. A desszertek közül azonban a cukor nélkülieket válasszuk, például a light fagylaltokat, a Norbi túrórudat, a teljes kiőrlésű lisztből készült süteményt. A tejtermékekből főleg az alacsony zsírtartalmúak számítanak 1-esnek, pl. az 1,5 %-os tej, a natúr joghurt, a gomolya - és a mozzarella sajt. Gyümölcsök közül a meggy, nektarin, szilva, citrom, kókuszdió.
Amit csak módjával...
A 2-es jelű ételek reggelire és ebédre valók, ide már belefér a sovány húsok mellé egy-egy burgonyapüré, párolt rizs. E csoportot gazdagítja a töltött káposzta, a töltött paprika, a rizses hús. A téliszalámik, a kolbászok ugyancsak 2-esek, akárcsak a vajkrémek, illetve a 2,8 %-os tej. Az aszalt gyümölcsök, a diétás lekvárok, a 100 %-os gyümölcslevek mellett a borok és a sörök jó része is ezt a kódot kapta. A fagylaltok, az alma és az őszibarack szintén. A gabonapelyhek és müzlik zöme és a sós mogyoró mind ide tartozik, a tészták közül pedig a teljes kiőrlésű lisztből készültek.
Amit végszükség esetén...
A 3-as eledelek közé sorolt a boltban kapható tésztafélék és pizzák zöme, ezektől tartózkodnunk illik. Itt tanyáznak a hamburgerek, a májkrémek meg a margarinok. Az átlagos sütőipari temékek - zsömlék, kenyerek, péksütemények - szintén a délig fogyasztható ételek közt szerepelnek, ahogy a dzsemek, lekvárok és a csokoládék is. Talán meglepő, de az átlagos gyümölcsjoghurtok erre a listára kerültek a szörpökkel és az édesített gyümölcslevekkel egyetemben.
(További részletek: www.norbifitness.hu)
{p}
Kötelező a csoki
Amerikai sportorvosok kidolgoztak egy olyan diétát, amely nemcsak azt ígéri, hogy három hónap alatt megszabadít a súlyfeleslegünktől, de csökkenti a magas vérnyomást is. A lényege: a reggeli mindennap gyümölcs, vacsorára pedig mindig ugyanazt eszünk, mint ebédre, csak kevesebbet.
A következő napok váltják egymást.
Az első: proteinnap. Ekkor az ebéd főtt vagy sült hús, amiből akár 20 dkg-ot is ehetünk. Jöhet helyette három tojás vagy sajt is. A köret saláta, illetve kaphatunk egy szelet kenyeret is. Az ebéd után kötelező meginni 2 dl üres húslevest.
A második: keményítőnap. Ebédre ehetünk bármilyen főtt zöldséget, például burgonyát, babot, lencsét, sárgarépát - egy szelet kenyérrel és jó sok salátával.
A harmadik: szénhidrátnap. Ebédre jöhet a pizza, a szószos spagetti, bármilyen sós sütemény. Este dőzsölhetünk: két szelet tortát vagy három gombóc fagyit is megengedhetünk magunknak, mi több, kötelező elmajszolni egy szelet csokoládét.
A negyedik: gyümölcsnap. Bármilyen gyümölcsöt ehetünk, bár, ha szigorúak vagyunk magunkhoz, a banánt kihagyjuk a menüből.
A kúra idején havonta egy nap léböjtöt kell tartani a gyümölcsnap után. Ennek a méregtelenítés a szerepe, bár sokak szerint megterheli a szervezetet. A hatvan év fölöttiek kérjenek előtte orvosi tanácsot, és nem árt közben sem a szakember ellenőrzése! A diéta után még kilencven napig csak gyümölcsöt reggelizhetünk.
Napi menetrend
Mindennap csak egyféle tápanyagot veszünk magunkhoz abban a fogyókúrában, amelyet amerikai sportorvosok dolgoztak ki. Ez a diéta azon az elméleten alapul, hogy a szervezet ugyanabból a fajta tápanyagból nem vesz magához túlontúl sokat, hanem a felesleget kiüríti. Tehát nem tudjuk "túlenni" magunkat.
Ez a 90 napos diéta - kitalálói szerint - akár 15 kiló mínusszal is kecsegtet, ráadásul tartós változásokat hoz létre a szervezetben, s ezáltal csökkenti a magas vérnyomást. Olyannyira, hogy végül elhagyható a gyógyszer, persze csak orvosi beleegyezéssel. A három hónap után még 90 napig csak gyümölcsöt reggelizünk, s ezzel még 3 kilót fogyhatunk.
Ahhoz, hogy valóban megtörténjen a változás, tartani kell szó szerint az előírásokat. Vagyis: a napok sorrendjét sem szabad összekeverni! A kalóriákat ebben az étrendben sem számoljuk.
Ami mindig ugyanaz
Reggeli: mindennap gyümölcs, például két alma vagy körte, egy marék málna vagy eper. A banán nem ajánlott magas kalóriatartalma miatt.
Vacsora: kötelezően mindig ugyanazt esszük, mint ebédre, csak kevesebbet.
Négy nap
1. Proteinnap
Ekkor főként fehérjét eszünk.
Ebéd főtt vagy sült hús, amiből akár 3 szeletet, azaz 20 dkg-ot is ehetünk. A hús helyett három főtt tojást tojás vagy néhány szelet sajtot is ebédelhetünk. A köret tetszőleges mennyiségű, de olajos öntet nélküli saláta, illetve megehetünk egy szelet kenyeret is. Az ebéd után - és nem előtte - kötelező meginni 2 dl üres húslevest. Tejet csak ezen a napon ihatunk.
Menüajánlat: roston sült pulykamell vegyes zöldségkörettel, párolt marhahús tormával, pirított kenyérrel, grillcsirke görög salátával.
2. Keményítőnap
Ebédre ehetünk bármilyen főtt zöldséget, például burgonyát, babot, lencsét, sárgarépát, borsót. Kötelező párolni vagy megfőzni, például vegetás vízben. Ízesíthetjük paradicsompürével, zöldfűszerekkel. Egy szelet kenyérrel és jó sok salátával fogyasztjuk.
Menüajánlat: mexikói zöldségkeverék megpárolva, csilivel, ketchuppal. Kelbimbó héjában főtt burgonyával, roston sült paradicsommal. Krumlis-hagymás babsaláta pirítóssal. Sóska- vagy spenótfőzelék sós krumplival, karalábéleves, rizses lecsó vagy fűszeres sült burgonya, babpürével és paradicsommal töltött tök.
3. Szénhidrátnap
Ebédre fűszeres főtt tésztát fogyasztunk.
Menüajánlat: egy szelet ketchupos pizza vagy paradicsomszószos spagetti, esetleg valamilyen sós sütemény, pl. pogácsa.
Vacsora: édességek.
Ajánlat: két szelet gyümölcstorta, vagy három gombóc fagyi. Pudingos palacsinta esetleg mákos tészta. Vacsora után kötelező elmajszolni egy szelet csokoládét.
4. Gyümölcsnap
Egész nap bármilyen gyümölcsöt ehetünk korlátlan mennyiségben!
A gyümölcsnap után havonta egyszer víznapot tartunk. Egész nap csak folyadékot, pl. ásványvizet veszünk csak magunkhoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu