Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A máriatövis (Carduus marianus) - máriabogáncsként és tarkabogáncsként is ismerik - egyéves növényt Közép-Európában több helyen termesztik, dísznövényként ültetik. Júniusban nyíló virágait újabban a konyhaművészet is felfedezte. A gyógyszeripar számára a magok a legfontosabbak, amelyek a máj védelmében szerepet játszó hatóanyagot, a szilimarint tartalmazzák. Az alábbiakban Gyógyító füvek, virágok, olajok című könyvünkből ajánljuk a máriatövist.
Javallatok
Májproblémák
A máj és annak anyagcsere-funkcióit védő orvosságok fontos alapanyaga a máriatövis. A gyógynövény készítményeit használják májgyulladás, sárgaság és májzsugorodás kezelésére, valamint olyan esetekben, amikor a máj nagyobb igénybevételnek van kitéve (például fertőzések, alkohol- és gombamérgezés idején). A hosszabb kezelést igénylő betegségeknél tabletta szedése javasolt.
Depresszió
Kiváló melankólia elleni szer, sőt a depresszió gyógyítására is használják a máriatövis megfőzött virágját.
Kemoterápia
Csökkenti a rákos megbetegedések kezelésére alkalmazott kemoterápia okozta májkárosodás veszélyét, és segít gyorsan felépülni a mellékhatásokból.
Szoptatás
A néphagyomány szerint a leveleken látható jellegzetes fehér csíkok Szűz Mária tejének nyomai - ezt összegyűjtve az anyatej fokozására használták.
Főbb készítmények
Főzet
A magok főzete májgyulladás ellen javasolt, igyunk naponta fél csészével.
Tinktúra
Keverjünk naponta a magokból készített tinktúrából 10 ml-t egy kis meleg vízhez, majd hagyjuk kihűlni. Májbetegségekben ajánljuk.
Kapszula
Másnaposság esetén vegyünk be egy 500 ml-eset.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu