Őssejtekből épülhet a szívizom

Magyarországon évente 20-25 ezer ember kap infarktust, mintegy harminc százalékuk el sem jut az orvosig, nyomban beáll a hirtelen szívhalál. Annak ellenére alakul így, hogy a szívizominfarktust és halálos kifejletét az esetek nagy részében meg lehetne előzni.

Családi körBalogh Mária2005. 07. 29. péntek2005. 07. 29.
Őssejtekből épülhet a szívizom

A szívizom vérellátásának nagymértékű csökkenése vagy hirtelen megszűnése oxigénhiányt okoz a szívizomban, ezért annak ellátatlan része elhal. Ha ez az elhalás a szív izomzatának ötven százalékát érinti, az végzetes következményekkel jár. A szívizmot tápláló erek koszorúként ölelik át a szívet. A zsíros, elmeszesedett lerakódások szűkíthetik az ér falát, amely ekképpen könnyen megrepedhet, a vér megalvadhat (trombózist kaphat a beteg), így a koszorúérszakaszban a vérellátás akadozni kezd, esetenként le is áll - ez a folyamat a szívizominfarktus.
A baj nem feltétlenül derült égből villámcsapásként jön. Az előjelek közül a legjellemzőbb a mellkasban jelentkező szorító érzés, a bal karba, a kisujjba és a gyűrűsujj felébe kisugárzó fájdalom, a verejtékezés, esetenként a szájszárazság, gyengeségérzet. Ha valaki ezeket a tüneteket észleli magán, ajánlatos azonnal szakorvoshoz fordulnia.
- A szakemberek tudományos kutatásokkal igyekeznek minél hatékonyabban gyógyítani korunk egyik leggyakoribb betegségét. Mostanra beváltak az őssejtkezelések a vérképző szervek betegségeinek gyógyításában, de ezt eddig még nem alkalmazták Magyarországon - tájékoztatott bennünket Édes István, a debreceni kardiológiai klinika igazgatója. A közeljövőben azonban a cívisvárosban is elkezdik ezt a teljesen új terápiát, amelyet eddig csak néhány száz betegen végeztek el Nyugat-Európában. Az eljárás során (amelyet akkor alkalmaznak, amikor súlyos mértékben hal el a szívizom az infarktus miatt) a bejuttatott őssejtek szívizomsejtekké alakulnak át.
- Valamelyest javult hazánkban a statisztikai mutató, de még így is minden második magyar ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg. Ahol szívkatéteres laboratórium működik, és a betegen tizenkét órán belül speciális értágítást végeznek, "csak" ötszázalékos a kórházi halálozási arány - magyarázza Édes professzor.
A szakemberek egyik legfontosabb feladata a kockázati tényezők gyors felismerése és szűrése. Ebben a folyamatban oroszlánrészt vállalhatnak a háziorvosok és maguk a páciensek is, akik figyelmet fordítanak egészséges életmódjukra, helyes táplálkozásukra, rendszeres testmozgásukra és dohányzásmentes életvitelükre. A megelőzéshez segítséget nyújthatnak az egyes gyógyító zöldségek és gyógynövények (többek között a fokhagyma, a mezei zsurló, az alma) is, amelyek lekötik a belekben a felesleges koleszterint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek