Az orvos válaszol

Életfogytiglan jeligére

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 01. 20. péntek2006. 01. 20.
Az orvos válaszol

Olvasónk nehezen tud megszabadulni túlsúlyától. Mint írja, amit nagy keservesen lead, annak közel kétszeresét szedi vissza egykettőre. Úgy érzi, ez a probléma már élete végéig elkíséri.
A legnagyobb baj az, hogy fogyni gyorsan, már-már napok alatt szeretnénk, fittyet hányva a szervezet alapvető tulajdonságaira. A sikeres fogyókúra alapja a jól meghatározott és módszeresen, nagy akarattal kivitelezett életmódváltozás. Ennek csak egyik része a táplálkozás. Legalább ilyen fontos elem a rendszeres testmozgás.
Az egészség fenntartásához az emberi szervezetnek több tucat féle tápanyagra van szüksége, s ezek együttesen egyik élelmiszerben sem fordulnak elő. A jó étrend a szervezet működéséhez szükséges valamennyi tápanyagot tartalmazza, és biztosítja az energiaegyensúlyt. Még a sokat szidott szénhidrátoknak is (ugyan mérsékelt mennyiségben) igen fontos a szerepük az étrendben, mert a fizikai aktivitás alatt a szervezet részint belőlük fedezi energiaszükségletét. Kezdetben a vércukrot használja fel szervezetünk, háromnegyed óra után a keringő zsírsavakat, és végül a májban, izomban lévő glikogénkészletet mozgósítja.
A szénhidrátbevitel vonatkozásában igen fontos ismerni a táplálék úgynevezett glikémiás indexét. Túl magas érték esetén nő a szervezet inzulinszintje. Ennek gyors emelkedését azonban hirtelen esés követi, vagyis az a vércukorszint olyan mértékű ingadozásához vezet, hogy az általa okozott tünetek - izzadás, gyengeség, vérnyomásesés - miatt esetleg meg kell szakítani a testmozgást. Érdemes a testmozgás előtt valamilyen szénhidráttartalmú ételt fogyasztani, lehetőleg magas rosttartalmút, hogy teljesítményünk egyenletes maradhasson a tréning alatt.
A testedzést fokozatosan kell felépíteni. A tréning során fontos, hogy a gyakorlatok végzése alatt a pulzusszám ne haladja meg az úgynevezett munkapulzus értékét. Munkapulzusnak nevezzük azt a szívfrekvencia-értéket, amely mellett a szív optimális keringési paraméterekkel láthatja el feladatait.
Egészséges emberek munkapulzusa a következők szerint számítható ki. Az első feladat: 200-ból vonjuk ki az életkort. A nyugalmi pulzusérték és az előbbiekben kapott érték közötti különbséget osszuk el kettővel, majd az így kapott értéket adjuk hozzá a nyugalmi pulzusértékhez. Például: egy harmincéves ember esetében az első érték 170. Tegyük fel, hogy nyugalmi pulzusa percenként 70. A kettő közötti különbség 100, ennek a fele 50. 70 + 50 = percenként 120 lesz a munkapulzus értéke.
Szívbetegek, magas vérnyomásban szenvedők, idősebbek, gyógyszert szedők vagy nagy testsúlytöbblettel rendelkezők munkapulzusának kiszámítását orvosra kell bízni. Ilyenkor a terheléses EKG eredményének figyelembevételével végezzük el a számítást.
A rendszeres torna és az ésszerű, kiegyensúlyozott, de kalóriában szegény (napi 1100-1200 kcal) táplálkozás néhány hónap alatt meghozza a várva várt sikert. Ez a siker pedig biztosan tartósabb lesz bármilyen, divatos koplalás előidézte, néhány kilogrammos gyors fogyásnál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek