Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok nő a fél karját odaadná, csak hogy saját gyermeke szülessen, mégsem sikerül. Mások meg épp azért érzik kilátástalannak a helyzetüket, mert bármennyire nem akarták, új életet hordanak a szívük alatt. Az ötéves születésnapját ünneplő Gólyahír Egyesület abban segít, hogy a bajban lévők szerencsésen egymásra találjanak. Akárcsak alábbi történetünk szereplői.
Nóra és Gábor tizenegy évig reménytelenül várt a gyermekáldásra. Az asszony négy vetéléssel és két nőgyógyászati műtéttel a háta mögött nagy hírű orvosoknál kereste a reményt, félháznyi vagyont elköltve a kezelésekre. Hiába.- Ma már mosolygok a korábbi aggódásomon - meséli a törékeny, halk szavú asszony, miközben elsimítja a plédet a békésen szendergő Marcin. - Ám amikor öt évvel ezelőtt a férjemmel a megyeszékhely gyermekvédelmi (GYIVI) intézetében jártunk, megriadtunk a bonyolult és hosszadalmas örökbefogadási procedúrától.
A férj bevallja, nem volt rokonszenves számukra, hogy a GYIVI-nél csak titkosan lehet örökbe fogadni: - Így soha nem tudhattuk volna meg, kitől származik a gyerek, és a szülőanya előtt is titok marad, kihez került a babája. Aztán eljutottunk a Gólyahír Egyesülethez, ahol ez a folyamat nyílt. Két fő érv szólt mellette. Először is azt reméltük, így előbb lehet gyermekünk. Másrészt a nyílt örökbefogadás esetében már születésétől fogva mi nevelhetjük a babát, és megismerkedhetünk az anyával, a családi háttérrel. Néhány hét gondolkodás után beadtuk a kérelmünket a Gólyahírhez. Az alkalmassági vizsgálatokon végül mindenből jelesre vizsgáztunk, s pár hónap múlva, jogerős határozat formájában, zöld utat kaptunk a gyámhivataltól.
Nóra beismeri: tartottak attól, hogy ha ezt az utat választják, a szülőanya a későbbiekben megzavarhatja az életüket. A védőnő azonban megnyugtatta, nagyon ritkán adódik ilyesmi.
Egy év sem telt el, mikor a gólyahíres védőnő telefonon elújságolta: ha minden jól megy, a Mikulással a gólya is megérkezik hozzájuk. Ugyanis minden csak akkor lesz biztos, ha az anya hivatalosan is lemondott, és a csöppség már náluk van.
- A szülés előtti napokban a szülőanya az összekötő védőnőn keresztül üzent, hogy ő is szívesen találkozna velünk - emlékszik vissza Nóra. - Az asszony azért nem vállalta a kicsit, mert a két felnőtt gyermeke mellé nem akart egy pólyást. Azt mondta, szülés után nem szeretné látni Marcit, mert úgy talán könnyebb lesz elszakadnia tőle. Aztán mégis megnézte. Kétszer is feljött a kórház baba-mama szobájába, ahol már én feküdtem a kisfiunkkal. Aztán lemondott Marciról, így végre csoda történt velünk.
- Az ország minden megyéjében létező Gólyahír Egyesület többféle lehetőséget kínál a bajba jutott anyáknak - magyarázza Pappné Kozma Erika védőnő. - Lehetőséget teremt ahhoz is, hogy a sorsát kilátástalannak látó terhes nő nyugodtan kihordhassa (ha kell, krízisszállójukon átmeneti otthont kapjon) és megszülhesse gyermekét, akit saját családjában fel is nevelhet. Ha ezt nem tudja vállalni, akkor a legnagyobb titoktartás mellett, akár egy távoli kórházban, megszülheti, majd nyílt örökbeadással gondoskodhat az újszülött további sorsáról.
Hazánkban az elmúlt öt év alatt több mint kétszázötven újszülött került a Gólyahír Egyesület jóvoltából örökbefogadó szülőkhöz. A szervezetet a 06-30/251-7108-as számon bárki elérheti, aki - így vagy úgy - segítségre szorul.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu