Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szelén jeligére
Kedves olvasónk a fenti elemről szeretné bővíteni ismereteit. Bár a szelén csekély mennyiségben található meg a szervezetben, mégis nagyon fontos a növekedéshez, a fogamzóképesség megőrzéséhez, a haj és a bőr épségéhez ugyanúgy, mint a máj működéséhez vagy az ép látáshoz. Újabban a kutatási eredmények azt is felvetik, hogy a szelén nagyon fontos az aktív pajzsmirigyhormon kialakulásához. Legnagyobb mennyiségben a vesékben, májban, lépben, a hasnyálmirigyben és a herékben található meg.A szelén antioxidáns tulajdonságú, meggátolja a szabad gyökök káros hatását a szervezetben. E tulajdonsága alapján gondolják úgy, hogy szerepe lehet a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a szürkehályog, valamint a maculadegeneráció (a vaksághoz vezető sárgafolt kóros elfajulása) kivédésében is. Egyes kutatók szerint az öregedési folyamatot is lassíthatja, bár mindenható fiatalítószernek mégsem tekinthetjük. Egy enzim révén az immunrendszerre is jótékonyan hat.
A szelénkészítmények szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatása főleg a dohányosok vagy a szívizomelhalásban szenvedők, illetve a szélütést elszenvedett emberek számára lehet fontos. A megfelelő napi bevitel ugyanakkor mindenki számára hasznos lehet. A szelénhiány tünetei közé tartozik például az izomgyengeség és a fáradtságérzet. A terhesség alatti nagyfokú szelénhiány szívfejlődési rendellenességekhez vezethet. Mindenesetre a súlyos szelénhiány ritka.
Szelénben gazdag táplálék a spárga, a fokhagyma, a gomba, a káposzta és a gumós zöldségek. Nem árt tudni, hogy a szelén a kívánatosnál nagyobb mennyiségben ellenkező hatást válthat ki a szervezetben, sőt mérgező, rákkeltő is lehet. A leghelyesebb, ha kiegyensúlyozott táplálkozással visszük be szervezetünkbe a megfelelő mennyiséget.
Alacsony káliumszint jeligére
A vérszérum káliumszintjének csökkenése pitvari és kamrai szívritmuszavarokhoz vezethet. Egyidejű magnéziumhiány esetében életveszélyes ritmuszavar is felléphet. További tünet lehet még az izomgyengeség és a lábikragörcs. Súlyos és tartós káliumvesztés során fennáll a bélrenyheség veszélye. A káliumhiány oka lehet többek között éhezés, a táplálkozás egyoldalúsága, hasmenés, verejtékezés, vesebetegség, hányás, alacsony magnéziumszint vagy káliumvesztő vizelethajtó tartós szedése káliumpótlás nélkül. Okozhatja az úgynevezett mineralo-kortikoid hormonok túlsúlya is, amit az ilyen hormont termelő daganat, a veseartéria szűkülete vagy folyadékvesztés válthat ki. A kezelés elsősorban a kiváltó ok megszüntetésén és a kálium pótlásán alapul. Így például a számunkra ártalmas gyógyszer elhagyása és a kálium pótlása lehet a megoldás. Káliumvesztő vizelethajtó szedése során időszakosan ellenőriztessük a szérumkálium-szintet, az idejekorán elvégzett káliumpótlással ugyanis életveszélyes állapotot előzhetünk meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu