Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szerencsésnek mondhatja magát az, akinek a fülfájás csupán gyerekkori rossz emlék. A tünet a megfázások téli "csúcsidényében" felnőtteknél is gyakoribb. Enyhébb esetekben a házi gyógynövénypatikánk is elegendő az orvoslásához.
Éjszaka "leggyilkosabb" a fájdalom, amikor arra ébredünk, mintha az agyunkig hatolna a nyilallás. Ennek egyrészt az az oka, hogy ha a fájós fülre fekszünk, rosszabbul ürül a váladék, másrészt alvás közben ritkábban nyelünk, márpedig a nyelés elősegítené az elzárult Eustach-kürt (azaz a dobüreget a garattal összekötő fülkürt) megnyílását.
Főként a külső hallójáratban és a középfülben jelentkezik a fájdalom, leginkább megfázás, orrüregi vagy torokfertőzés szövődményeként. Olyankor fordul elő, amikor az orrjáratban kialakuló gyulladás elzárja az Eustach-kürtöt, és emiatt a váladék nem tud kiürülni. Kiválthatja ezen kívül szénanátha, a fül felé sugárzó fogfájás, valamint nyomáskülönbség például víz alá merüléskor vagy repüléskor - sorolja az okokat dr. Szirmák Eszter, lapunk orvosa.
Vannak, akik hajlamosak az úgynevezett úszófül kialakulására. Náluk a víz, bejutva a hallójáratba, felduzzasztja a levált sejt- és faggyúdarabkákból ott képződött csomót, s ez bizony súlyos fájdalommal járhat. Vazelines vatta a fülbe és a víz alá merülés mellőzése - az érzékenyek számára ezek a legegyszerűbb módjai a baj elkerülésének.
A fülbetegségek megelőzése már csecsemőkorban elkezdődhet. A későbbi fülfájósság veszélye - hála az anyatejben lévő, fertőzést megakadályozó ellenanyagoknak - jelentősen csökken, ha a kicsit legalább féléves koráig szoptatják.
És mi a teendő akkor, ha már "ezer késszúrással" hasogat a fülünk? Tegyünk rá például a radiátoron vagy mikrohullámú sütőben melegített, sóval töltött vászonzsákot, de tökéletesen megteszi a ruhába csavart forró vizes palack is. Mérjünk öt csepp levendula- vagy kamillaolajat fél liter forró vízhez, és ezzel inhaláljunk tíz percig.
Enyhíti a fájdalmat az illóolajos csöpögtetés. Adjunk öt csepp levendula- vagy kamillaolajat két teáskanál melegített olívaolajhoz. Hajtsuk oldalra a fejünket úgy, hogy a fájós fül legyen felül, és cseppentsünk bele néhány csepp olajat, majd óvatosan dugjunk bele vattadugót.
Egy másik recept szerint az összetört kövirózsa sűrű szövésű vászonkendőn kinyomott levét ugyanannyi mandulaolajjal keverjük össze. Rázzuk össze jól, majd picit langyosítsuk meg - ebből öt-tíz cseppet csepegtessünk a fájó fülbe. Sapkával vagy törülközővel "dunsztoljuk" a fejünket, hogy mielőbb enyhüljön a fájdalom.
Fontos tudni: fülfolyáskor nem szabad olajat tenni a fülbe, akár tiszta váladék, genny, akár vér ürül, mert ez annak a jele lehet, hogy a dobhártya átszakadt. Az olaj ilyenkor bejuthat a középfülbe, ahol ezután további szövődményt okoz.
Fokozhatjuk a gyógyhatást, ha az említett olajok bármelyikéből három cseppet adunk két teáskanálnyi mandulaolajhoz, s ezzel gyengéden bedörzsöljük a fülünket és a torkunkat.
Jég veled, fájdalom
Kisebb házi balesetek, duzzanat, ütés, csípés esetén az első dolgunk legyen, hogy mihamarabb jegeljük a sérült testrészt. Polcoljuk fel az érintett részt a szív fölötti magasságba, ez tovább csökkenti a duzzanat kialakulásának valószínűségét.
Tegyünk zárható zsákba jégkockát; ha egy kis vizet adunk hozzá, jobban idomul a testrész alakjához. Ha nincs más, egy zacskó fagyasztott borsó, kukorica vagy tej is megteszi.
A jégzacskót ne tegyük közvetlenül a bőrre, csomagoljuk törülközőbe vagy párnahuzatba.
Egyhuzamban ne jegeljük a sérülés területét negyedóránál tovább, és mozgassuk a jeget, ne hagyjuk egy helyen, mert úgy a "fagyasztással" többet árthatunk, mint használunk. Időnként pihenjünk egy órát, hogy az áthűlt testrész felmelegedhessen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu