Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hősünk ügyvéd. Három társával együtt kívánt megvásárolni egy ingatlant, az adásvételi szerződést vele azonos irodában dolgozó kollégája készítette el, látta el pecsétjével és aláírásával. A kolléga a szabályszerűen elkészített dokumentumot megküldte a földhivatalnak, onnan azonban visszaküldték. A jövendő tulajdonostársak ugyanis nem rendezték a szerződésben pontosan, hogy milyen arányban kerül a tulajdonukba az ingatlan, vagyis hogyan fogják azt megosztani. A hiánypótlásra való felszólítás meglepetésként érte a vásárlókat, gyorsan szerettek volna intézkedni, hogy az ügyletet minél előbb bejegyezze a földhivatal. Csakhogy az eredeti szerződést készítő-hitelesítő ügyvéd éppen nem tartózkodott a városban. Társa - a vevők egyike - ott volt a közös irodában: gyorsan elkészítette és kinyomtatta a szükséges pontosításokat, majd az eredeti szerződést készítő ügyvéd pecsétjével hitelesítette, és annak olvashatatlan aláírását utánozva az ő nevében alá is írta a dokumentumot.
Az ingatlan-adásvételről szóló szerződést ügyvédnek kell hitelesítenie. Olyan ez, mint a teljes bizonyító erejű magánokiratnál a szükséges két tanú. Bizonyítják, hogy azok írták alá a szemük előtt a szerződést, akiknek a neve a papíron szerepel. Az ügyvéd - elvileg - a jog megtartását is szavatolja a szerződés megkötésekor. Persze olyan esetben, amikor a szerződést kötők maguk is jogban jártas emberek, a dolog nem több formaságnál - mint a jelen esetben is. Ezért is vette a bátorságot a vevők egyike a merész húzáshoz: az ilyesmi általában nem derül ki, kollégája valószínűleg nem fogja a dolgot kikérni magának, hiszen nem jogsértés céljából éltek vissza nevével és bélyegzőjével.
A dolog mégis kipattant, és a bíróságon, ekkor már a hamis tanúzás tilalma mellett, a kolléga sem védhette meg a helyette aláíró ügyvédet. A bíróság pedig úgy ítélte, hogy a cselekmény tipikus példája a magánokirat-hamisításnak. A jog megkülönböztet alakilag és tartalmilag hamis dokumentumot. Alakilag hamis az a dokumentum, amelyen az aláírás nem valódi. Az, aki felhasznál egy hamis okiratot - vagyis megpróbálja a tartalmát valakinek a tudomására hozni úgy, hogy az az ő véleményét a jogi helyzetről befolyásolja -, elköveti a magánokirat-hamisítást. Tehát a magánokirat-hamisítást nem akkor követjük el, amikor a hamis dokumentumot elkészítjük, hanem akkor, amikor azt például a hatóságnak átadjuk, hogy annak alapján cselekedjen a jövőben.
A bíróság úgy ítélte meg, hogy az ügyvéd elkövette a magánokirat-hamisítást. Cselekménye azonban senkinek nem ártott, nem okozott kárt, vagyis a társadalomra való veszélyessége olyan csekély, hogy elég az ügyet elintézni egy megrovással.
Mindebből számunkra az a tanulság, hogy más helyett a nevét aláírni még akkor is bűncselekmény, ha az illető ebbe beleegyezik. Az aláírás sokunk szemében puszta formaság: ugyan mi baj származhat abból, hogyha egy jól ismert szignót odakanyarítok egy dokumentum aljára, ezzel időt és energiát spórolva meg?! Az esetek többségében ebből nem lesz baj - de milyen kellemetlen, ha mégis! Persze ezért, ha kárt nem okoztunk, nem kerülünk börtönbe, de egy bírósági hercehurca senkinek sem hiányzik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu