Jogi esetek

Ön dönt...

Családi körTanács Gábor2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Jogi esetek

Köztudomású, hogy aki iszik, az nem vezethet. Ugyanakkor kevésbé szigorú a bírósági gyakorlat. Ez annyit jelent, hogy önmagában az alkoholfogyasztás ténye nem minden esetben jelent ittas járművezetést.
Esetünkben egy úrvezető rosszul választotta meg a sebességet, és autójával az árokban kötött ki. Utasa kulcscsonttörést szenvedett, ráadásul a vérvétel bizonyította, hogy a vezető alkoholt fogyasztott. Vérében ugyanis 0,82 ezrelék volt az alkoholkoncentráció szintje.
Tudni kell, hogy a 0,8 ezrelék igen fontos szám, ha véralkoholszintről beszélünk. Innentől kezdve ugyanis a bíróság nem mérlegeli, hogy az elkövető szeszes italtól befolyásolt állapotban volt-e vagy sem. Akinek a vérében ezt meghaladja az alkoholkoncentráció, annak a vezetési képességét befolyásolja is. Ugyanis az ittas vezetés kulcskérdése a közhiedelemmel ellentétben nem az alkohol fogyasztásának a ténye, hanem az, hogy az alkoholfogyasztás befolyásolta-e a vezetési képességet. Az ittas járművezetésből fakadó baleseteknél pedig azon áll vagy bukik minden, hogy az alkoholfogyasztás miatt megváltozott vezetési képesség okozta a balesetet, avagy nem. Itt jön be a képbe a 0,8 ezrelék: ha ennél több alkohol volt valakinek a vérében a baleset bekövetkezésekor, akkor a bíróság nem vizsgálgatja tovább, hogy ez hatott-e a vezetési képességre. Akinek a vérében ennél több alkohol van, az jogilag járművezetésre biztosan alkalmatlan.
Csakhogy a véralkohol szintjének mérése nem egyszerű dolog, mivel az folyamatosan változik. Nem mindegy, hogy egy baleset után fél-, egy órával vagy még később mérnek. Ilyenkor bizonyos időközönként két vérmintát vesznek, ezek különbségeiből kell kikalkulálni, mennyi lehetett az érték. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy amikor valakinek a szervezetében az alkohol elbomlóban van, akkor a vér alkoholszintje nem egyenes tempóban csökken, hanem időnként megnő, időnként lecsökken, egyre kisebb hullámokat vetve. Ezért nehéz következtetni, hogy mekkora volt a véralkoholszint a mérés előtt egy-két órával.
A szakértők végül azt állapították meg, hogy a balesetet okozó ember véralkoholszintje valószínűleg 0,7 ezrelék körül lehetett a baleset bekövetkeztekor. Ez nem jelent automatikus mentesülést az ittas vezetés vádja alól. A klinikai tünetek, a dülöngélés, a koordinálatlan mozgás ebben az esetben bizonyíthatja a szeszes italtól befolyásolt állapotot. Tehát ha éppen a vérvétel eredménye az, hogy az illető csak egy picit ivott, ennek ellenére a helyszínre siető rendőrök azt látják, hogy az illető alkoholtól befolyásolt állapotban van, még mindig lehetséges az ittas vezetés megállapítása. Esetünkben ez nem történt meg, ezért a bíróság végül nem ittas vezetésért meszelte el a sofőrt, hanem "csak" közúti baleset gondatlan okozásáért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek