Nyerésre állnak a vérszívók

1-0-ra vezetnek a kullancsok az emberekkel szemben, és a "meccsnek" még nincs vége - derült ki a Kullancsszövetség évadnyitó összegzéséből. A vérszívók tucatnyi betegséget terjesztenek, például a Lyme-kórt és az agyvelőgyulladást.

Családi körCsászár Jenő2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Nyerésre állnak a vérszívók

Hazánkban az utóbbi években megduplázódott az egy négyzetméterre eső vérszívók száma. A közhiedelemmel ellentétben nemcsak a kirándulók, de a hétvégi házak tulajdonosai és a zöldövezetben élők is veszélyben vannak - figyelmeztetnek a legújabb adatok. A "fázós" kullancsoknak mázlijuk van, ugyanis az időjárás általános felmelegedése, a rókák elszaporodása és a turizmus élénkülése mind az ő malmukra hajtja a vizet.
Tavaly a szövetség kullancs-visszaküldési akciót hirdetett, így a patikákban beszerezhető egységcsomagokban ki-ki eljuttathatta a kutatóknak a bőre alól kiszedett élősködőt. A minta vizsgálata után a csípett személyeket értesítették arról, fertőzött volt-e a vérszívójuk. A beküldött kullancsok közül minden ötödik hordozott olyan baktériumot, amely Lyme-kórt okozhat. Kimutattak egy új Lyme-kórokozót is két "fővárosi" kullancsban. Egy 42 éves páciens előbb fejfájásra és orrfolyásra panaszkodott, majd megjelent bőrén a betegség jellegzetes tünete, a kokárda alakú bőrpír. A Lyme-kór a leggyakoribb állatról emberre terjedő betegség, melyet hazánkban a lakosság legalább egy százaléka hordoz. A baktérium évekig rejtőzhet a szervezetben, és csak utána okoz idegrendszeri zavarokat, ízületi vagy akár szívburokgyulladást. Antibiotikummal gyógyítható.
A kullancs terjeszti az agyvelőgyulladás vírusát is, amely az utóbbi években nálunk is egyre gyakoribb. A magyarok sajnos nem vesznek tudomást a veszélyről, bár az országban évente százan szenvednek e betegségtől. Hazánkban mégis csupán a lakosság hat százaléka gondoskodott védőoltásról, míg az osztrákoknak már 85 százaléka. A három alkalommal beadott oltás három-öt évre nyújt védettséget, de háromévente "emlékeztető szúrás" szükséges.
Az agyvelőgyulladás kezdeti tünetei enyhék, leginkább egy nyári náthára emlékeztetnek, orrfolyással, hőemelkedéssel, végtagfájdalommal. A későbbi szövődmény minden harmadik esetben várható; ez lehet izomgyengeség, bénulás, alvászavar, sőt akár szorongás és szellemi leépülés is.
A kelet-európai országokban gyakoribb az agyvelőgyulladás, s ebben szerepet játszik az elszegényedés is. Az erdőt járó, fát gyűjtögető vagy éppen gombát szedő emberek ugyanis nagyobb valószínűséggel találkoznak kullanccsal.

A kullancs eltávolítása
Mit tegyünk, ha egy jól sikerült kirándulás után kullancsot találunk magunkban? Először is gyorsan távolítsuk el az élősdit, lehetőleg úgy, hogy ne nyomjuk meg a potrohát, mert akkor a sebbe préseljük az állat fertőzött váladékát. Használjunk speciális csipeszt vagy kanalat! Kerüljük a krémet vagy az alkoholt, mert a vergődő rovar a sebbe juttathatja a kórokozókat! Az eltávolított kullancsot semmisítsük meg, a sebet fertőtlenítsük! Jól tesszük, ha néhány hétig figyeljük a csípés helyét, és ha kialakul a Lyme-kórt jelző kerek bőrpír, forduljunk orvoshoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek