Nyaralásunk napos oldala

Ellenségünk lett a nap? Már nem is napozhatunk egy jót a vízparton? De igen - ha okosan tesszük. Ebben segít alábbi összeállításunk.

Családi körUjlaki Ágnes2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Nyaralásunk napos oldala

Könnyű fátyol, hatalmas kalap, fehér kesztyű, magasan záródó ruhanyak... Lehet, hogy melegük volt a száz évvel ezelőtti korok hölgyeinek, de biztosan nem égtek le! Aztán divatba jött a bronzbarna bőr, s persze főleg a nők süttették magukat órákig. Nyaralásból visszatérve jött a legizgalmasabb pillanat: barnább vagyok-e, mint Icuka a bérosztályon?! A hatvanas-hetvenes évek vad napimádó hölgyei mára nemegyszer úgy festenek, mint Csingacsguk nagyfőnök, csak éppen bronzos árnyalatú arcuk mély ráncait és sűrű pigmentfoltjaikat nem a Nagy Manitu teremtette, hanem ők maguk gyűjtögették össze a Dagály strandon vagy a "jugó" tengerparton.
Az utóbbi két évtizedben persze másról sem hallunk, mint ózonlyukról, korai ráncokról és bőrrákról. Lehet ezt már kissé unni, de higgye el minden kételkedő: megalapozott és egyre súlyosbodó veszélyről van szó! Igaz, egyéni adottságoktól is függ, ki mennyi napsugárzást képes elviselni. Általánosságban véve a világos bőrű, világos hajú és szemű emberek gyorsan leégnek, és igazából soha nem képesek lebarnulni. A bőrrák gyakorisága is az északi, fehér bőrű emberek körében nőtt meg ugrásszerűen. Ennek oka a déli, mediterrán tájakra irányuló turizmus, melynek során a meggondolatlan nyaraló két hét alatt szeretne olyan napbarnított lenni, mint a helybeliek. A többszöri leégés pedig összeadódik. Meglehet, csak évtizedek múlva, de drágán megfizetünk meggondolatlanságunkért.
Bármelyik bőrtípushoz tartozik valaki, be kell tartania a fokozatosság és a mértékletesség elvét, valamint a fényvédő készítmények használatát. Gondoljunk rá, hogy erős napsütésben még árnyékban is ér minket az ibolyántúli sugárzás. Hogyha a szabadban tartózkodunk, kenjük be magunkat akkor is, ha nem akarunk napozni.
Hányas fokozatú napozókrémet válasszunk? A világos bőrűek minimum 20-as faktorú készítménnyel kezdjék a napozást, s csak három hét múlva váltsanak 15-ösre, annál gyengébb hatásfokúra nem is tanácsos váltani. A sötét bőrűek kezdhetnek 8-10-es faktorszámú krémmel, majd fokozatosan térhetnek át alacsonyabb számúra. Kisgyerekeket 30-assal kenjünk be, csecsemőt pedig szigorúan tilos nyáron 10 és 16 óra között napra vinni. Legjobb árnyékban, egy fa alatt levegőztetni, de nagy hőségben legcélszerűbb a hűvös szobában tartózkodnia.
Mi a teendő, ha mégis leégünk? A fájdalmas bőrpír és gyulladás a napozás után mintegy egy órával kezdődik és 24 órán át erősödik. A felégett bőrfelület pár nap múlva lehámlik. A helyi kezelés gyorsan nyugtatja a bőrt és csillapítja a fájdalmat. Enyhíti a tüneteket és elősegíti a sejtek regenerálódását a kamilla, az aloe vera, a levendula vagy a körömvirág kivonata, valamint a panthenolt vagy allantoint tartalmazó készítmények. De még ha nem égett le a bőrünk, akkor is ajánlatos a napozás utáni nyugtató készítmények használata.
Ha előre tudjuk, hogy a nyár közepén víz mellé - különösen, ha tengerpartra - készülünk nyaralni, kezdjük el már június elején bőrünk fokozatos hozzászoktatását a napsütéshez. Először negyedórát süttessük magunkat, aztán fokozatosan emelhetjük az időtartamot. Hófehéren tengerpartra menni nagyon veszélyes! És ha már barnák volnánk, akkor is tilos 11 és 15 óra között a napon tartózkodni. Nem véletlenül találták ki a déliek a sziesztát, a déli ejtőzést.
Egészségi okokból ajánlatos az ebéd utáni szunyókálás, még ha csak nyaralás idején tehetjük is meg. Arról már nem is szólva, hogy milyen kellemes!
{p}
Veszélyes anyajegyek
Az utóbbi években egyre gyakrabban fordul elő, hogy anyajegyeink kiindulópontjává válnak a legveszélyesebb bőrráknak, a melanómának. A túlzásba vitt napozás serkentheti e betegség kialakulását. Ezért fontos, hogy akinek anyajegyei vannak, fél-egy évente jelentkezzen bőrgyógyászati szűrésre. Soknak számít a negyvennél több anyajegy.
Feltétlenül orvoshoz kell fordulni:
- ha a bőrön új, gyorsan fejlődő és a többitől eltérő barna folt jelenik meg;
- ha a meglévő anyajegy viszketni kezd;
- ha alakja, formája, mérete megváltozik;
- ha sötétebbé válik vagy elszíneződik;
- ha vérezni kezd vagy kisebesedik.

Hőguta négy keréken
Ha valaki sok időt tölt a napon, netán elalszik, és nem érzékeli az idő múlását, előfordulhat, hogy napszúrást, hőgutát kap. A tünetek: szédülés, hányinger, erős fejfájás, kivörösödő, kiszáradó bőr. Súlyos esetben magas láz, tudatzavar, eszméletvesztés is bekövetkezhet. Rögtön orvoshoz kell fordulni, de addig is elsősegélyre szorul a beteg. Tegyünk a fejére, mellkasára, hátára hideg vagy kézmeleg borogatást, vagy alkalmazzunk langyos zuhanyt. Fektessük hűvös, szellős helyre. Enni ne adjunk neki, de lassan itassuk vízzel vagy cukor- és szénsavmentes lével.
Hőgutát nemcsak a napon lehet kapni, hanem levegőtlen, felforrósodott helyiségben is, például zárt autóban. Ezért nyári melegben soha ne várakozzon zárt vagy csak kis ablaknyílású kocsiban gyerek, idős, beteg ember vagy háziállat, mert a napon felforrósodott fémkarosszéria alatt akár ötvenfokosra is emelkedhet a hőmérséklet. Nem egy haláleset következett már be ily módon.

Kényeztető csokoládé
Jó hír a csokoládé rajongóinak: az édességek édessége nem csúfítja el a bőrünket, mint ahogyan mindmáig tudtuk, pattanásokat sem okoz, sőt, éppen hogy megszépíti arcunkat. A kakaóban és a csokoládéban található flavonoidok kifejezetten jót tesznek a bőrnek, hidratálják és javítják létfontosságú funkcióit is, például a vérkeringést - állítják német tudósok egy új kutatás alapján. A csokinak tehát nemcsak az íze és az illata csodás, hanem a kozmetikában is jól használható: nem véletlen, hogy egyre elterjedtebbek a csokoládés masszázsok és arckezelések. A kutatásból kiderült, hogy azok a nők, akik rendszeresen isznak csokis italokat, esznek táblás csokit, sokkal jobban bírják a napsütést, jól hidratált bőrük nem ég le olyan gyorsan. Sajnos ez nem változtat azon, hogy a csokoládé bizony hizlal, s csak kevés nőt vigasztal szép sima bőre a felszedett kilókért. Tehát együk, de mint mindent, ezt is mértékkel tegyük!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek