Egy kijevi magyar szerint a történelem szemétdombjára való Orbán Viktor
magyarnemzet.hu
Aki áprilistól gyógyírt keres betegségére, az új ellátórendszer négy szintjének valamelyikében remélhet gyógyulást. Attól függően, mennyire nagy a baj: a beteget súlyponti kórházban, területi kórházban, területi egészségügyi központban (rendelőintézetben) gyógyítják, vagy a háziorvos kezeli majd. A változásból mi, betegek leginkább azt érzékeljük majd, hogy az alapellátást továbbra is megkapjuk lakóhelyünkhöz közel, komolyabb betegség esetén viszont a távolabb lévő, kiemelt kórházakba kell mennünk, ahol azonban várhatóan nagyobb esélyünk lesz a gyógyulásra.
Az Országgyűlés decemberben már elfogadta a súlyponti kórházak listáját. A 39 kiemelt intézményben (egyetemi klinikák, országos intézetek, megyei kórházak) a súlyos, speciális vagy ritka betegségben szenvedők gyógyítását végzik majd. Itt kezelik például a daganatos betegeket, itt végeznek szervátültetéseket és szívműtéteket. Ezek 50-55 kilométeren (egy órán) belül elérhetők lesznek, s bennük fogadják éjjel-nappal a súlyos balesetek sérültjeit is.
A többi 120-130 kórház nagy része területi kórházként általános ellátásra szakosodik, ezek harminc kilométerenként lesznek elérhetők. Ezekben az intézményekben veszik ki a mandulát és az epekövet, itt vezetik le a szüléseket, itt operálják a sérvet vagy az orrpolipot, és itt állítják be a cukorbetegek terápiáját. Sorsuk a következő három hónapban eldől, a tervek szerint a kórházak áprilistól már az új rendszer szerint kapnak állami támogatást.
Január 8-ától a regionális egészségügyi tanácsokban (ret) kell megállapodni arról, hogyan osszák el egy-egy régióban a kórházak között a belgyógyászati, sebészeti, szülészeti stb. ágyakat. Az átalakulás során 16 ezer, eddig gyógyításra használt ágyat szüntetnek meg (mivel ezek kihasználatlanul álltak), és hét-nyolcezer krónikusbeteg-ápolási ágyat alakítanak ki (mivel ilyenekre nagyobb szükség van). A kórházak egy része a jövőben idős és krónikus betegek gondozásával, ápolásával és rehabilitációjával foglalkozik majd. Mivel kevesebb ágy lesz, és a feladatokat átszervezik, várhatóan több intézményt összevonnak, fölöslegessé váló kórházi ingatlanokat is eladhatnak. Ez egyes helyeken osztályok megszűnését idézheti elő, másutt a felszereltség és a feltételek javítását. Az átalakítás a kórházi dolgozók egy részének azt jelenti, hogy munkájukat másutt kell majd folytatniuk.
Az ellátás harmadik szintjét a rendelőintézetek alkotják. A cél, hogy a beteg kórházba fektetése helyett a jövőben több betegséget kezeljenek egynapos sebészettel, járóbeteg-ellátással, miáltal mérséklődnek az egészségkassza kiadásai. Az egészségügyi zöld könyvben az áll, hogy a jelenleg aktív kórházi ellátásban részesülő betegek húsz százaléka járóbetegként ellátható lehetne, s Magyarországon a kórházi ágyak száma jóval meghaladja az uniós átlagot. Mindemellett az ország összesen 168 kistérsége közül 29-ben nincs, további 18-ban pedig nem megfelelő a járóbeteg-szakellátás. Kilencben sem járóbeteg-szakellátás, sem mentőállomás nincs. Fontos cél a mentőszolgálat hálózatának fejlesztése is, hogy a kocsik 15 percen belül mindenhova odaérjenek.
Várhatóan csak 2007 második felében vezetik be azt a szabályozást, hogy mindenki csak a lakóhelyéhez közel kijelölt két területi és egy súlyponti kórházban kap ingyenes ellátást. Aki másutt akarja kezeltetni magát, meg kell fizetnie az ellátás költségének egyharmadát (maximum százezer forintot).
A súlyponti kórházak listája
1. Budapest, Bajcsy-Zsilinszky Kórház
2. Budapest, Jahn Ferenc Kórház
3. Budapest, Szent Imre Kórház
4. Budapest, Szent János Kórház
5. Budapest, Uzsoki Kórház
6. Budapest, Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet
7. Budapest, Magyar Honvédség Központi Honvéd Kórház-BM Központi Kórház-MÁV Kórház, Budapest - Országos Gyógyintézeti Központ
8. Budapest, Országos Onkológiai Intézet
9. Budapest, Semmelweis Egyetem
10. Debrecen, Debreceni Egyetem Orvos és Egészségügyi Centrum
11. Dunaújváros, Szent Pantaleon Kórház Kht.
12. Eger, Heves Megyei Önkormányzat Markhot Ferenc Kórháza
13. Fehérgyarmat, Szatmár-Beregi Kórház
14. Győr, Petz Aladár Megyei Oktató Kórház
15. Gyula, Békés Megyei Képviselő-testület Pándy Kálmán Kórháza
16. Kaposvár, Kaposi Mór Oktató Kórház-Mosdós Tüdő és Szív Kórház
17. Karcag, Kátai Gábor Kórház
18. Kecskemét, Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Kórháza
19. Kiskunhalas, Semmelweis Kórház Kht.
20. Kistarcsa, Pest Megyei Flór Ferenc Kórház
21. Miskolc, Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
22. Nagykanizsa, Városi Kórház-Rendelőintézet
23. Nyíregyháza, Jósa András Megyei Kórház
24. Ózd, Almási Balogh Pál Kórház
25. Pécs, Pécsi Tudományegyetem
26. Salgótarján, Szent Lázár Megyei Kórház
27. Sátoraljaújhely, Városi Önkormányzat Erzsébet Kórháza
28. Sopron, Erzsébet Kórház
29. Székesfehérvár, Fejér Megyei Szent György Kórház
30. Szekszárd, Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórháza
31. Szentes, Csongrád Megyei Önkormányzat dr. Bugyi István Kórháza
32. Siófok, Siófoki Városi Kórház
33. Szolnok, Szolnok Megyei Önkormányzat Hetényi Géza Kórháza
34. Szombathely, Vas Megyei Markusovszky Kórház
35. Szeged, SZTE SZAOTE Centrum
36. Tatabánya, Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Szent Borbála Kórháza
37. Vác, Jávorszky Ödön Városi Kórház
38. Veszprém Megyei Csolnoki Ferenc Kórház
39. Zalaegerszeg, Zalai Megyei Kórház
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
kemma.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu