Viziteltünk az orvosoknál

Családi körCsászár Jenő2007. 02. 23. péntek2007. 02. 23.
Viziteltünk az orvosoknál

Sokféleképpen éltük meg a vizitdíj bevezetését. Az első napok tapasztalatai alapján a rendszer néhány gyenge pontja gyógyításra szorul, naponta finomítják a rendelkezést arról például, hogy ki részesülhet ingyenesen sürgősségi ellátásban, valamint kiket illet meg az ingyenes kezelés.
Emellett még mindig kezelésre szorul az a kórházlista, amely véglegesen szabályozza majd: ki, milyen bajjal, melyik intézményben remélhet gyógyulást. Ugyan a minap napvilágra került egy változat, de a szakminisztérium csak március elejére ígéri a végleges listát. Vagyis a személyre szóló térképet a sérvműtéthez.
Ha beutaló nélkül megyünk szakrendelésre, 600 forintot fizetünk. Ha nem abba a rendelőintézetbe térünk be, ahová a beutaló szól, ugyancsak 600 forint a díj. Azért sem lehet február 15. óta eltekinteni a beutalási rendtől, mert annak a betegnek, aki ragaszkodik a maga választotta intézményhez, de területileg nem oda tartozik, az ellátás költségeinek harminc százalékát (de maximum százezer forintot) vállalnia kell. Nyár közepéig felmentést kapnak e szabály alól azok, akiknek a kezelése január elseje előtt megkezdődött az "idegen" intézményben. A várandós kismamáknak július elsejétől kell ezt a díjat megfizetniük, ha választott orvosuknál szülnek.
A Magyar Rákellenes Liga a 06-80/200-016-os ingyenes zöldszámon várja azoknak a daganatos betegeknek a bejelentkezését, akiknek gondjuk adódott az orvoslás során.

Kedvezmények és dobozdíj
Külön információs iroda igazította el a vizitdíj befizetésének első napjától a pácienseket az egri kórházban. A rendelés kezdete utáni két órában félszázan kérdezősködtek.
- Cukorbeteg vagyok, ezért ha inzulint kell íratnom, akkor nem kérnek tőlem vizitdíjat. Ám ha azért keresem fel a háziorvost, mert náthás vagyok, akkor nekem is fizetnem kell - magyarázza a középkorú hölgy, akit épp most okosítottak ki az információs irodában. Legtöbben a kedvezményekről érdeklődnek, hiszen nem jár a krónikus betegek mindegyikének mentesség a háromszáz forintos díj alól.
- A háziorvosomtól nem sajnálom a vizitdíjat, kedvelem a doktort, megérdemli azt a néhány száz forintot - vélekedik egy nyugdíjas asszony. Mivel diabéteszben szenved, élvezi a mentességet. Ám épp most tudta meg, hogy vesebeteg férje után bizony fizetniük kell, ugyanis csak a dialízisre járók ússzák meg a vizitdíjat.
Mégsem emiatt idegeskedik, hanem a dobozdíj miatt. A 65 éves kerecsendi asszony egy hónapban 21 doboz gyógyszert vált ki kettejüknek, így legalább hatezer forinttal többet kell majd a patikában hagyniuk, holott már eddig is 15 ezer forintot költöttek pirulákra.
Sokan igyekeztek még február 15. előtt bejutni a rendelőintézetbe, ám erre nem sok esélyük volt. Aki például karácsony táján kért időpontot a szemészetre, kénytelen volt mostanáig várni. Legtöbben türelmesen vártak a sorukra, csak azok kezdtek szentségelni, akiknek zsebében kétezres vagy épp ötezres lapult, ugyanis kiderült: az orvos nem köteles váltópénzt tartani a kasszában.
Az egri Markhot Ferenc Kórházban helyben, az orvosi rendelőben kell fizetni, s ott adják a nyugtát is. Gyöngyösön ellenben legtöbben a kartonozóban róják le a díjat, és vizitdíj-automatát is üzembe helyeztek - tudtuk meg Sebes Gábortól, a kórház igazgatójától. Ide főleg azok dobják be a pénzt, akik a laborba vagy a röntgenre jönnek, mert nekik nem kell útba ejteniük a kartonozót. Ugyancsak itt fizetnek azok a páciensek, akik indokolatlanul keresik fel az éjszakai ügyeletet. Ez ezer forintjukba kerül.

Díj helyett aláírás
A rendeletben előírtak ellenére sem kéri el betegeitől Nagy Attila debreceni urológus a háromszáz forintos vizitdíjat. A MÁV-rendelő szakorvosa meggyőződéssel vallja: azoktól a páciensektől, akik február 15. előtt kaptak időpontot a vizsgálatra, etikátlan beszedni a háromszáz forintos vizitdíjat. Ez a gyakorlatban úgy alakult, hogy annak az összegnek a visszafizetését, amit a rendelőintézet recepcióján befizettek a betegek - saját zsebből - még a vizsgálat előtt felajánlotta a szakorvos.
Nem mindenki fogadta el a doktor által felkínált összeget. Többen azt mondták: szégyellik elvenni az orvostól a háromszáz forintot, mert úgy vélik, végzettségéhez és harmincéves gyakorlatához képest az urológus havi bére valószínűleg méltatlanul alacsony.
Nagy Attila szerint háziorvos kollégáinak többsége egyetért egyedülálló kezdeményezésével, de csatlakozni nem tudnak hozzá. Ennek pedig az az oka, hogy a családorvosok praxisából idén januárban jelentős pénzösszeget vontak el. Vagyis a háziorvosok rá vannak utalva arra, hogy beszedjék a vizitdíjat, mert ezt a kormány beépítette a bérükbe. A rendelőintézetek szakorvosai viszont személy szerint nem részesülnek a háromszáz forintokból, így az urológus olvasatában az ott dolgozók nem is károsulnak, ha azt nem kérik el a hozzájuk érkező betegektől.
Nagy Attila semmiféle büntetéstől nem tart, cselekedetét nem tekinti törvénysértésnek. Betegeivel a következő nyilatkozatot íratta alá: "Február 15. előtt jelentkeztem a vizsgálatra. A vizitdíjról részletes tájékoztatást nem kaptam. Nem kívánok vizitdíjat fizetni."
Az urológus szeretné a nem fizetős rendszert fenntartani, s reméli, hogy más rendelőintézetek is követik a példáját. Miért? Szerinte a betegektől beszedett vizitdíj semmiképpen nem oldja meg a magyar egészségügy komoly problémáját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek