A mi ügyünk II.

Családi körSzijjártó Gabriella2007. 05. 25. péntek2007. 05. 25.
A mi ügyünk II.

Már az anyaméhen belül eldőlhet a sorsunk: ha a kismama az étkezésből elégtelenre vizsgázik, és a magzat alultáplált, születés után a gyermek pótolni igyekszik a hiányt, vagyis gyorsan raktározni, egyszersmind hízni kezd. Az is tény, hogy a tápszeres babák hízékonyabbak az anyatejen nevelkedetteknél - már csak ez is az egészséges anyatej mellett szól.
Megfigyelték, hogy ha mindkét szülő túlsúlyos, 75 százalék a valószínűsége annak, hogy utódjuk maga is fölös kilókat cipel majd. Ha csak az egyik szülő küzd fölösleggel, ez a számarány 50 százalékra csökken. A sovány párok közül csupán minden tizediknek lesz duci a gyermeke. Sokan egész egyszerűen az örökölt génekkel magyarázzák telt alakjukat. Pedig sokkal többet nyom a latban az, hogy gyermekként az egészségtelen étkezést és a mozgásszegény életmódot látták otthon, és ezeket a szokásokat tették magukévá, valójában ezt a mintát örökítették tovább - magyarázza Kuglosics Mónika dietetikus.
A gyermekkori táplálkozásra azért kell különösen odafigyelni, mert ekkor válik véglegessé a zsírsejtek száma. Később már nem képződik belőlük több, és nem is fogyatkoznak, "csupán" nőnek, ha túlesszük magunkat, és csökken a térfogatuk, ha komolyan vesszük a diétát. Ha a kisbaba kétéves kora előtt túlságosan nagy energiatartalmú táplálékot kap, már két hét alatt kifejlődhetnek nála azok a ráadásos zsírsejtek, amelyek egész életében megmaradnak.
Némelyik gyógyszer (például egyes asztma és cukorbetegség elleni szerek) és orvosi beavatkozások (mandulaműtét) miatt is felszedhet a gyerek néhány kilót. Olyan lelki traumák elől, mint a szülők válása, szintén az örömet adó evésbe menekülhet a gyerek. A túlsúlyos gyerekek tízéves korukra komoly önértékelési zavarokkal küzdenek, főként, ha társaik csúfolják őket. Bánatukban pedig nassolnak, és képtelenek kiszabadulni ebből a körforgásból.
Dietetikusunk nem javasolja, hogy a kisgyermeket szigorú diétára fogjuk. A fogyókúra ugyanis megterheli a fejlődő szervezetet, és nagy valószínűséggel idővel visszajönnek a kínkeservesen leadott kilók. A család rossz étkezési és mozgási szokásain kell változtatni - ami a família minden tagjának javára válik

Nasscsábításban
Jövedelmünk legnagyobb részét, az egyötödét élelmiszerboltokban költjük el - derül ki a GfK Hungária legfrissebb tanulmányából. Többségünk ugyan naponta háromszor eszik, de a négyszer vagy annál gyakrabban étkezők aránya folyamatosan növekszik; ez egyértelműen azt jelzi, hogy egyre többen nassolnak. Mind többen vannak olyanok, akik sohasem reggeliznek. A korábbi évekhez képest kedveltebbek a sajtok, a tésztafélék, a szalámi és a kolbász. A kedveltségi tízes listán lejjebb csúsztak a szárnyasok, a burgonya, a gyümölcsök és a zöldségek. A leggyakrabban fogyasztott élelmiszerek első három helyezettje változatlanul a fehér kenyér, a kávé és a hagyományos levesek. A felmérés eredményei azt igazolják, hogy az elmúlt években az egészségtudatos táplálkozás nem fejlődött számottevően nálunk, de bizonyos kedvező jelek alapján feltételezhető: a felnövekvő generációk jobban figyelnek majd arra, hányszor és mit esznek. A fiatalabbak közül például sokan reggeliznek és sokan előnyben részesítik a barna kenyeret a fehérrel szemben. Igaz, ezt a folyamatot ellensúlyozza a minden korosztályra egyformán ható édesség- és chipsreklámok özöne, amelyek nassolásra csábítanak.

Apróságok a kicsik étrendjéhez
- Ne tiltsa meg a gyerekének teljesen az édességek és rágcsálnivalók fogyasztását, mert a tiltott ételek mindig vonzóbbak, ehelyett inkább az ésszerű mennyiség határait kell megtanulnia!
- Ne engedje, hogy a gyerek tévénézés, számítógépezés közben nassoljon, hiszen a rossz szokás kialakulását kell megelőzni.
- Minél többször iktasson be az étrendbe paprikát, amely három-négy órán át fokozza az anyagcserét.
- A 2,8 százalékos helyett 1,5  százalékos vagy lefölözött tejet, illetve zsírszegény joghurtot vásároljon.
- Kínálja a tejtermékeket, a tojássárgáját és a hántolatlan gabonát - a bennük lévő króm segíti a súlycsökkenést azzal, hogy részt vesz a sejtek anyagcseréjének szabályozásában.
- A főétkezések előtt egy órával adjon a gyereknek egy kevés gyümölcsöt, így csillapodik az éhsége, és nem fog majd hirtelen, mohón olyan sokat enni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek