Az orvos válaszol

Családi körDr. Szirmák Eszter2007. 06. 01. péntek2007. 06. 01.
Az orvos válaszol

Szívgyengeség jeligére
Olvasónk panaszkodik, hogy szívgyengeség miatt vizelethajtót kapott a kórházban, de attól nagyon elgyöngült. Kérdezi: nem lehetne­e más kezeléssel elérni a javulást, hogy a vízhajtó okozta gyengeség ne kínozza?
A szívelégtelenség bizonyos formájának egyik gyógyszere a vizelethajtó. Számos más hatáspontú gyógyszert is használunk a szívelégtelenség kezelésére, attól függően, hogy mi okozta a kialakult helyzetet. Például szívelégtelenséghez vezethet a magasvérnyomás-betegség okozta szívelváltozás; ilyenkor a vérnyomás rendezéséhez olyan szereket is alkalmazunk, amelyek a szívelégtelenséget is jó irányban befolyásolják. Szívgyengeséghez vezethet koszorúér- és szívizombetegség is, ez utóbbit okozhatja például nagyobb mennyiségű alkohol huzamos fogyasztása. Olvasónk esetében nem ismerjük, mi vezetett a szívgyengeséghez, az azonban biztos: a vizelethajtó adagját úgy kell beállítania orvosának, hogy hatásos legyen, de gyengeséget ne okozzon. Ellenőrizni kell a vérszérum káliumtartalmát, mert sok esetben a gyengeség oka a vízhajtó kiváltotta alacsony káliumszint.

Myoma jeligére
Olvasónk a hasi ultrahangleleten olvasta a myoma kifejezést. Kérdezi: mit jelent ez, milyen következményekkel jár és hogyan gyógyítható?
A mióma (myoma) a méhizomzat jóindulatú daganata, amely a fogamzóképes korban alakul ki. A méh külső felszínén elhelyezkedő miómás göbök sokszor észrevétlenek maradnak, s csak a nőgyógyászati vagy az ultrahangvizsgálat fedi fel, de okozhatnak fájdalmat is. Fejlődhetnek a göbök a méh izomfalában is, ilyenkor a méh egyenletesen megnagyobbodik. Ez a fajta daganat akadályozza a méh összehúzódó képességét, ezért ciklust tartó, vagyis a ciklus során jelentkező, de erős vérzést okoz. Előfordulhat az is, hogy a mióma miatt a normálisnál gyakrabban, például kéthetenként jelentkezik normális vagy annál jóval erősebb vérzés. Ha viszont a méh belső felszíne, a méhnyálkahártya alatt helyezkedik el a göb, akkor a ciklust nem tartó, elhúzódó vérzés léphet fel. Az, hogy mi lesz a teendő a göbbel, a nagyságától és az általa okozott panaszoktól függ; mindenképpen a nőgyógyász véleménye a döntő. Erős, visszatérő vérzést, vérszegénységet okozó miómagöb esetén a műtét nem kerülhető el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek