Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A fogyókúrázó egén akkor jön fel a nap, mikor a mérleg nyelve egyre hamarabb, egyre kisebb értéknél áll meg. Szomjúhozva ezt a sikerélményt a diétázó ezért egyre gyakrabban lép fel a bűvös szerkezetre. Vitathatatlan tény, hogy a pontosan beállított mérleg megmutatja a súlyunkat. Az viszont már egyáltalán nem biztos, hogy az értékek "valódi" fogyásra utalnak. Mindez persze mégsem jelenti azt, hogy a mérleg csal. Nézzük sorjában, miért!
Fülig ér a szánk, ha a mérleg kevesebbet mutat. Holott az egyszerűbb fürdőszobai mérlegek nem mutatják meg, hogy a testzsír is kevesebb lett-e. Márpedig a súlyvesztés nem egyenlő eleve a zsírvesztéssel, ami a fogyókúrázás végső célja, ennek kimutatásához speciális testzsírmérlegre van szükség.
Ha testedzés nélkül sikerült leadni néhány kilót, megint csak korai az örömünk. Ez ugyanis általában 75 százalék izom- és vízvesztés, és csupán 25 százalék zsírveszteség. Mivel az izom égeti el az "üzemanyagot" a szervezetben, a mozgás az egyetlen üdvözítő módszer ahhoz, hogy izmaink erősítésével hosszú távon megszabaduljunk a zsírtól. Ha vízelvonással és izomvesztéssel veszítünk a súlyunkból, az emésztés is lelassul, így egyre lassabban égetjük el a bevitt energiát. Vagyis minden elfogyasztott falatból egyre többet fog tartalékolni a szervezet, méghozzá zsír formájában. Így amikor felhagyunk majd az önsanyargató diétával, kevesebb izmunk lesz, és lelassul az anyagcserénk. A leadott súly - és sokszor annál még több is - pillanatok alatt visszajön, és egyre nehezebb lesz megszabadulni a kilóktól. A titok nyitja tehát a rendszeres mozgás mellett az egészséges táplálkozás, körülbelül napi 1500 kilokalória bevitelével.
A mérleg azért is csalóka, mert azt nem mutatja meg, honnan is tűntek el a zsírpárnák, és javult-e az egészségi állapotunk. A has táján lerakódó zsír a legveszélyesebb az egészségre, különösen a szívbetegségekre hajlamosít.
Nem szabad kétségbeesni akkor sem, ha a sportolás megkezdése után esetleg többet mutat a mérleg, a mozgástól ugyanis az izomtömeg egy-két pluszkilót is hozhat.
A gyors, erőltetett fogyókúrázástól - a sanyarú koplalástól, a túlhajszolt sportolástól - rendszerint fáradtnak és levertnek érezzük magunkat. Nem kellene hajszolni a kilófosztást! Érdemes lassítani a tempón, és élvezni az egészséges életmódváltással járó kedvező - és nem utolsósorban tartós - hatásokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu