Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyanúba keveredett egy fémhulladéktelep vezetője, hogy lopja a rábízott anyagot. A rendőri nyomozás a sikkasztást nem tudta bizonyítani, így az eljárást megszüntették. Azt azonban sikerült megállapítani, hogy a telepvezető súlyosan megszegte kötelességét, bizonyos mérlegeléseknél nem volt jelen, ezért tűnhettek el tételek. A munkáltató ezért rendkívüli felmondással akart megválni a telepvezetőtől, ő viszont ezt szerette volna elkerülni, így felajánlotta, hogy munkaviszonyát szüntessék meg közös megegyezéssel. A munkáltató nem emelt kifogást.
A rendkívüli felmondás az, amit a nép szája kirúgásnak nevez; a közös megegyezéssel való távozás ennél gyakran csak a nevében elegánsabb. A rendkívüli felmondással a munkaviszony azonnal megszűnik, nincs felmondási idő, sem végkielégítés, ráadásul egy következő munkahelyen sem fogadnak szívesen olyat, akinek az előző állása így szűnt meg. Ehhez képest a rendes felmondás gyakorlatilag kéjmámor.
A közös megegyezéssel való távozás tartalma az, hogy a lelépés feltételeiben a felek a törvény adta irányvonalaktól el szeretnének térni. Miért? Azért, mert azokat az adott helyzetre nem érzik igazságosnak, vagy azok alkalmazása nem tükrözné a kettejük közötti viszonyokat.
Emberünk úgy gondolkodott: az állása így is, úgy is odavan, de legalább egy kicsit javít annak esélyén, hogy új munkát találjon. Utólag kezdett el azon gondolkodni, hogy egyáltalán keresztül lehetett volna-e vinni a rendkívüli felmondást, hiszen a rendőrség tulajdonképpen felmentette őt a sikkasztás vádja alól. Így aztán utólag megtámadta a közös megegyezést, mondván, hogy a munkáltató megtévesztette: úgy tudta, nincs más választása, csak a közös megegyezés. Azzal pedig, hogy kirúgással fenyegették, kényszerítették a közös megegyezésre.
Azt kellett eldöntenie a bíróságnak, hogy jogellenes fenyegetés-e a rendkívüli felmondás kilátásba helyezése, illetve utólag számít-e, hogy jogosan vagy jogtalanul akarta kirúgni a munkáltató a munkavállalót, ha végül mégsem rendkívüli felmondásra, hanem megegyezésre került sor. Az ítélet szerint a rendkívüli felmondás kilátásba helyezése önmagában nem fenyegetés, mivel ha a kirúgás jogos, akkor ez így természetes. Ha viszont nem jogos, akkor könnyen megtámadható, mivel néhány szigorú feltételhez köti a törvény - amit a közös megegyezésről már nem mondhatunk el. A rendkívüli felmondást ugyanis csak a munkáltató írja alá, a közös megegyezést viszont mi is. Amit pedig egyszer aláírtunk, attól nehéz szabadulni. Így járt telepvezetőnk is, keresetét elutasította a bíróság.
Ezeken az oldalakon mindig egyezségre buzdítom önöket, de azért most láthattuk, vannak kivételek. Néha jobban jár az ember, ha nem egyezkedik, mert onnan már általában nincs visszaút.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu