Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ikrek lassan kétévesek. A "recepteket" Boldizsár Ildikó író-mesekutató írta fel, aki több mint tíz éve egy gyerekkórházban kezdett el foglalkozni ezzel a nem mindennapi gyógymóddal.
- Mesét mondani és mesét hallgatni az életben maradásért, ez az én módszerem lényege - vallja az író. - Ha valaki öt-hat évesen ki tudja választani a kedvenc meséjét, kiválasztja a sorsát is. A hindu orvoslásban ismert a mesékkel gyógyítás: a lelki vezető ad mesét a betegnek, aki addig foglalkozik a történettel, míg meg nem érti, merre kell mennie.
Boldizsár Ildikóhoz a páciensnek magának kell elvinnie saját kedvenc meséjét. A kiválasztott történet sok mindent elárul a személyiségről. A legjellemzőbb az, hogy ki melyik szereplővel azonosul. A mese segítségével együtt fejtik fel az életutat.
- Nem vagyok pszichológus, nem kívülállóként kezelem a beteget. Hogyan tudnám kivezetni a sivatagból, ha nem vagyok ott vele? A mesén keresztül beavatom a sorsa rejtelmeibe - mondja a kutató, akinek közreműködésével már sok olyan ember talpra állt, akin gyógyszerek és orvosok sem tudtak segíteni. Volt köztük alkoholista, számítógépfüggő, megcsalt, illetve félrelépő házastárs, életunt ember. Járnak hozzá gyógyíthatatlan betegek is, hogy megismerjék önmagukat, és felismerjék, miért azt az utat járták be, amelyen végigmentek.
Boldizsár Ildikó csak népmesékkel foglalkozik, mert meggyőződése szerint azokban megérthetővé válik a világ. A mese hőse tudja, hogy a boldogság csak személyes erőfeszítés árán érhető el. Segítőkre akadhat, de azok rendszerint csak útbaigazítják. A mesehősök megmutatják azokat az utakat, amelyek kivezetnek a vészhelyzetből. Persze ezek az utak tele vannak küzdelemmel, harccal, megpróbáltatással - akár a való életben. A legfontosabb, hogy a hős elinduljon, és ne ijedjen meg a változás lehetőségétől. A mesék áldásos hatása a terápiában, hogy erőt adnak a pácienseknek az első lépések megtételéhez, elmozdítják a beteget a holtpontról.
- Felnőtté válni nem könnyű - mondja a mesekutató. - Hihetetlenül nehéz valóban a saját, számunkra rendelt utat megtalálni a sok-sok lehetőség között. És akkor még nem beszéltünk a párválasztás nehézségeiről, az utunkat keresztezőkről, a ránk leselkedő veszélyekről. De ahhoz, hogy döntéseket hozzunk, felelősséget kell vállalnunk a magunk és mások életéért, boldogságáért. Ebben segít a legtöbbet a mese.
Ezeregy éjen át
Az emberiség első meseterapeutája Seherezádé lehetett, aki addig mesélt egy megcsalt és bosszúra éhes férjnek, míg annak lelkében le nem csillapodott a féltékenység és a bosszúvágy. Seherezádénak ezeregy éjszakán át kellett mondania a meséket, hogy a felesége hűtlensége miatt városa leányait egymás után vérpadra küldő uralkodó dühét megfékezze, s ő maga is, a húgával együtt, életben maradjon.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu