Napi kétszáz szippantás

Családi körSzijjártó Gabriella2007. 06. 15. péntek2007. 06. 15.
Napi kétszáz szippantás

Vegyünk egy átlagos cigarettaárat: ötszáz forint egy doboz. Ha valaki napi ennyit szív el, az egy hónapban 15 ezret költ füstölésre. Éves szinten ez 180 ezer forintos kiadás. Egy életen át pedig... A kérdés csak az, milyen hosszú is lesz ez a bizonyos, dohányszagú élet. Kutatások egyértelműen igazolják ugyanis, hogy a rendszeresen dohányzók korábban halnak meg, mint a füstmentesen élők. Ha valaki naponta csak tíz szál cigarettát szív el, már akkor is hétszer akkora lesz a korai halál valószínűsége, mint ha nem tenné. Napi két csomag esetében pedig már hússzoros!
A dohányfüstös levegőt rákkeltő anyagnak minősítette az Egészségügyi Világszervezet, mégis szívjuk. A dohányos azért, mert nem bír vagy nem akar meglenni nélküle, a nem dohányzó pedig azért, mert nem tudja mindig elkerülni. Az Európai Unió számos tagja teljes dohányzási tilalmat vezetett be a zárt közterületeken és a tömegközlekedési eszközökön. Az ír kocsmákban, éttermekben például sehol sem lehet rágyújtani, július 1-jétől pedig Máltán, Olaszországban és Angliában is csatlakoznak a szigorításhoz. Hazai felmérés szerint honfitársaink 82 százaléka támogatja, hogy zárt helyen ne lehessen pöfékelni, ám a vendéglátósok - a forgalom visszaesésétől tartva - ódzkodnak a Magyarországon várhatóan 2008 elejétől érvényes szabályozástól.
A füstmentes környezet biztosítása elsősorban a nem dohányzó többség érdekeit védi, jótékony hatásaiból azonban a pöfékelők is részesülnek, hiszen kevesebb cigarettára gyújthatnak rá, és a korlátozások remélhetőleg leszokásra ösztönzik őket. A dohányzás - szenvedélybetegség. A "füstbetegek" többsége szívesen megszabadulna a cigarettától, azaz meg szeretne gyógyulni, de nem tud. Minden második dohányos évente megpróbálja letenni a cigarettát. Ám együttvéve csak minden harmincadik leszokási próbálkozás jár sikerrel.
Leszokást segítő módszer nélkül nagyon kevesen képesek kiszakadni a nikotin által fenntartott ördögi körből (ehhez ajánljuk módszersorolónkat). Az egyik legnagyobb tévedés ugyanis, hogy a leszokás pusztán akaraterő kérdése. A dohányosok többsége rosszul érzi magát, ha nem gyújthat rá. A betegség tüneteit a nikotinfüggő a dohányzással csökkenti. Egy átlag dohányos naponta mintegy kétszázszor adja be magának a nikotint egy-egy szippantás formájában. Nem véletlen tehát, hogy olyan erős függőség alakul ki benne a nikotin, mint a kábítószer-fogyasztóknál a drog iránt.

Ha elmarad a füstölés
Egy napra rá:
- több elérhető oxigén jut a szerveknek;
- visszaáll a normális vérnyomás- és pulzusérték.

Kettő-hét nap után:
- javulnak a szagló- és ízlelőérzékek;
- a szervezetből kiürül a szén-monoxid, a tüdő kezd megtisztulni a dohányzás okozta lerakódásoktól.

Két hét után:
- lényegesen javul a légzés és az oxigénfelhasználás.

Négy hét után:
- a fogak, az íny és a száj nyálkahártyájának sejtjei regenerálódnak;
- az immunrendszer érezhetően megerősödik a betegségekkel szemben;
- frissebb, rugalmasabb lesz a fellépésünk, megszűnik a korábbi fáradékonyság.

Hat hónap után:
- a megkeményedett érfalak visszanyerik rugalmasságukat;
- a szívinfarktus kockázata a felére csökken a láncdohányosokhoz képest;
- a hörgők krónikus gyulladása megszűnik, enyhülnek a légzési problémák, a köhögés, a fulladás;
- a lerakódott kátrányfilm felszakadozik és eltűnik.

Öt év múlva:
- a szívinfarktus kockázata majdnem olyan alacsonyra csökken, mint a nem dohányzóknál;
- a tüdő rosszindulatú daganatának kockázata megfeleződik.

Tíz év múlva:
- a tüdőrák kialakulásának kockázata a dohányosokéhoz képest a fele;
- a szívinfarktus kockázata a nem dohányzók szintjén van.

Módszersoroló
Szopogatható tabletta
Körülbelül harminc perc alatt olvad el a szájban, ezalatt a nyálkahártyán át fokozatosan felszívódik a kioldódó nikotin, ezért nem szabad egyben lenyelni vagy elrágni. Használatakor, ha ránk tör a nikotinvágy, eleinte váltogatni kell a tablettát és a cigarettát, de napi húsz darabnál több nem ajánlott. Ha már teljesen átálltunk a tablettára, és néhány hete nem gyújtottunk rá, kezdjük csökkenteni a napi pirulaadagot.

Bőrtapasz
A bőrön át ható, úgynevezett transzdermális tapasz csökkenti az elvonási tüneteket, mivel átmeneti ideig, kis mértékben pótolja a nikotint. Többféle erősségű kapható. Alkalmazása 18 éven aluliaknak nem ajánlott. Használata mellett nem szabad dohányozni. Soha ne vágjuk félbe, ne ragasszuk a mellkasra, és mindig más bőrfelületre ragasszuk.

Rágógumi
Az elvonási tüneteket csökkenti a mentolos és gyümölcsízesítésű nikotintartalmú rágógumi. Kezdetben reggel az első cigaretta helyett rágjunk el egyet, aztán az 1-6. héten egy-két óránként, a 7-9. héten kettő-négy óránként, a 10-12. héten pedig négy-nyolc óránként tegyük ugyanezt.

Vényköteles tabletta
Az orvossal kell megbeszélni, mikortól hagynánk abba a dohányzást. E nap előtt egy-két héttel kell elkezdeni a tabletta szedését, majd a kezelés végéig, 12 héten át kell napi két szemet bevenni. A készítmény enyhíti a nikotin utáni vágyat, és megakadályozza, hogy ha mégis rágyújtunk, az agyba került nikotin örömérzést váltson ki.

Nikotinos orrspray
Magas nikotintartalma miatt kizárólag nagyon erős dohányosoknak írja fel az orvos. Használatakor gyorsan eljut az agyba a nikotin, és azonnal enyhíti a kínzó sóvárgást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek