Gazcsalád fojtogat

Becslések szerint a szénanáthában szenvedők mintegy felének a tünetei olyan súlyosak, hogy már gyógyszeres kezelést igényelnek. A kutatások azonban azt jelzik, hogy minden második érintett elégedetlen a terápiával. Olvasóink kérésére a legújabb allergiaellenes lehetőségeket vesszük sorba – a Budai Allergiaközpont szakembereinek segítségével.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2008. 05. 02. péntek2008. 05. 02.

Kép: Kecskemét, 2008. április 25. Allergia, orrcsepp. Fotó: Ujvári Sándor

Gazcsalád fojtogat
Kecskemét, 2008. április 25. Allergia, orrcsepp. Fotó: Ujvári Sándor

Tüsszentés, orrfolyás, gyulladás, viszketés – ezek bármelyike (avagy mindegyike) sújthatja az ilyen tájban a pollentől szenvedő szénanáthásokat. Az allergiával szemben három fronton vehetjük fel a harcot. Az első lehetőség, hogy egész egyszerűen távol tartjuk magunkat az ismert allergénektől – ez azonban nem mindig kivitelezhető, ugyebár mégsem zárkózhatunk be kora tavasztól késő őszig egy szobába. A legelterjedtebb módszer a gyógyszeres kezelés, a kellemetlen tüneteket csillapító különböző „segédeszközökkel” kiegészítve. A harmadik út a napjainkban gyorsan terjedő immunterápiás eljárásoké, amelyek igyekeznek „visszaterelni” a szervezet reakciókészségét a túlérzékenység felől a normális működés irányába. A több hónapon, sőt éveken át tartó injekciós, tablettás vagy cseppkezelés végére a korábbi allergiás reakciót már nem váltja ki az allergén.
Soha jobbkor, épp ezekben a hetekben kerül forgalomba egy új orrspray, amely mind az orrot, mind a szemet bántó allergiás tüneteket – mely a szénanáthában szenvedő betegek hetven százalékánál jellemző – tartósan csillapítja. Az új orrspray beviteli eszközét ugyanis úgy tervezték, hogy a gyógyszer nem vagy csak kevéssé folyik hátra a garatba, minimális az utóíz, a bejuttatott gyógyszermennyiség pedig állandó. A naponta egyszer használatos orrsprayt felnőttek és hatéves kortól a gyermekek egyaránt használhatják. Az érintettek a háziorvosuknál, családorvosuknál érdeklődhetnek.
Néhány hónapja egy új magyar találmány jelent meg a patikák és drogériák polcain: az allergofilter elnevezésű speciális szivacs kiszűri a belélegzett levegőben található káros anyagokat, és ezzel enyhíti az allergiát okozó részecskék kellemetlen hatását. Működése kizárólag a szűrőhatáson alapul, semmilyen hatóanyagot nem juttat a szervezetbe, ezért mellékhatásai sem lehetnek. Nem a gyógyszeres kezelés helyett, inkább annak kiegészítésére szolgál, segítségével javul a terápia hatékonysága. Az egyszer használatos szűrőt az orrnyílásba kell helyezni, ahol a pollenkoncentrációtól és a beteg állapotától függően 12-24 órán keresztül fejti ki hatását. Az elhasznált filter orrfújással távolítható el, ezután új szűrőt kell felhelyezni.
Szintén magyar találmányként született meg az első igazoltan hatékony, fényterápián alapuló kezelési eljárás, a Rhinolight. A készülék által kibocsátott nagy intenzitású fehér fény semmilyen káros hatást nem fejt ki az orrnyálkahártyán. A tünetmentesség eléréséhez szükséges kezelések száma az allergia súlyosságától függ, de heti 3-4 kezelés mindenképpen ajánlott, két héten át.
Az alternatív gyógyászati megoldások közül sokan az akupunktúrát tartják kifejezetten hatásosnak. Az Allergy magazinban közölt kutatásban félszáz, 20 és 58 év közötti pácienst vizsgáltak. A résztvevők felét gyógyszeres, másik felét pedig hetente 20 perces akupunktúrás kezelésnek vetették alá. A kutatás végén a kínai orvoslással kezelt csoportban jóval nagyobb mértékű javulás következett be.
Jan de Vries angol természetgyógyász egy, a luffaszivacsot és trópusi növényeket tartalmazó cseppet javasol szénanátha kezelésére. Elmondása szerint világszerte tapasztalta az oldat jótékony hatását, amely akut esetekben öt órán át, óránként tíz cseppet alkalmazva gyors javulást hoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek