
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

A csikung egy több ezer éves kínai mozgásrendszer, amely sokáig titkos tudománynak számított, ismerete csupán a császárok kiváltsága lehetett. Ma már széles körben elfogadott keleti orvoslási módszer, melynek elsősorban erőnlét-és egészségmegőrző hatása van.
Kép: Ha sikerült memorizálni a mozdulatsorokat, akkor már magunktól is tudunk gyakorolni , Fotó: DARNAY KATALIN, Forrás: Szabad Föld
Hajduska Tímea már gyermekkorában megismerkedett a keleti orvoslás jótékony hatásaival. Szerető, támogató családban nőtt fel Solymáron, a főváros mellett.
– Szerettünk kint lenni a kertben, a természetben. Autónk nem volt, nyaralni sokáig nem jártunk, azonban sokat kirándultunk – mondja Tímea. – A keleti dolgok ekkor még nem foglalkoztattak, azonban az akupunktúrával igen korán, súlyosan asztmás öcsém révén megismerkedtem. Bár akkor még nem értettem, hogy mi történik, de láttam, hogy a gyógyíthatatlannak hitt betegségre is van gyógymód, a gyógyszerek helyett létezik egyéb lehetőség is. Jómagam aztán a 18. születésnapomra többek között porckorongsérvet kaptam, a fotelből nem tudtam felállni. A vizsgálatok során kiderült, hogy számos egyéb probléma is van még a gerincemmel. Ahogy az orvos fogalmazott, az enyémhez hasonló gerincet addig csak 60-70 éveseknél látott.
A családi futásokat, bringázásokat abba kellett hagynom, emellett a szokásos nyugati terápiát javasolták: műtét, gyógytorna, úszás. Ugyan járni sem tudtam a fájdalomtól, de édesanyám nem engedte a műtétet, a gyógytorna az akkori módszerek szerint borzasztó volt, és csak növelte a fájdalmaimat. Végül a kiropraktika adta vissza a mozgásszabadságomat. Ekkor kezdtem foglalkozni a jógával is, ami akkor még szintén nagyon új szemléletű mozgásforma volt Magyarországon, de úgy gondoltam, hosszú távon ezzel tudom megőrizni a gerincem egészségét. Mindjárt el is végeztem a jógaoktató-képzést. Néhány hónap gyakorlás után a gerincem állapota sokat javult. A jóga különböző módszereivel kezeltem az állandó arcüreggyulladásomat és az allergiámat, asztmámat is. Elhagyhattam a 20 éve szedett gyógyszereket és versenyszerűen sportolni, futni kezdtem.
Tímea a csikunggal és a tajcsival négy-öt évvel ezelőtt találkozott, a kisfia születése után. A megfelelő regeneráció után szép lassan visszatért a jógához és a versenyzéshez, de kisfia babaként nem volt könnyű eset. Az éjszakai virrasztások utáni edzéseket, a napközbeni megfeszített stresszállapotot már nem bírta el, összeomlott fizikailag és idegileg is. Ekkor tudta meg, hogy a környékükön tajcsiedzéseket tartanak.
– Azonnal megszólított ez a mozgásforma. Az edzést meglepően jól bírtam, sőt, utána mindig egy kicsit jobb állapotban tértem haza, mint ahogy odamentem. Itt találkoztam a csikunggal is. Kezdtem összeszedni magam, kezdtem visszatérni az életbe.
Ahogy egy kínai mondás tartja: „késő akkor kutat ásni, amikor az ember már megszomjazott”, azaz könnyebb egy betegséget megelőzni, mint később gyógyítani. Mi akkor rohanunk orvoshoz, mikor betegek vagyunk, míg Kínában egészségesen teszik ugyanezt, hogy azok is maradjanak. Ha mégis megbetegszenek, a kínai orvoslás nem tüneteket kezel és nem gyógyszerekkel, hanem az egész szervezet egyensúlyát, megfelelő energiaáramlását igyekszik visszaállítani különböző módszerekkel, például gyógynövényekkel, akupunktúrával vagy épp csikunggal.
Ahogy Tímea mondja, a chikung gyakorlásához nem kell különleges előkészület vagy speciális eszközök, ruházat. Bárhol gyakorolhatjuk, de legjobb a szabadban, friss levegőn. A mozdulatokat könnyű elsajátítani, jólesően felfrissítenek, és az egész testet átmozgatják. Jó hatása van az izmokra, ízületekre, a gerinc rugalmasságának és egészségének megőrzésére. Stresszoldó, nyugtató tulajdonsága miatt a testi-lelki egyensúly megteremtésének egyik legjobb módja. Reggel gyakorolva egész napra feltölti a testet energiával. Nem véletlenül nevezik a csikungot a hosszú élet titkának.
– A csoportos órákon elsősorban az évszakok energiájához igazított gyakorlatokat végzünk, hogy az egészségünk egész évben megőrizhető legyen, könnyebben alkalmazkodjunk az évszakok változásaihoz. Akik huzamosabb ideje járnak hozzám, már nem kapnak el mindenféle köhögős betegséget ősszel, nem influenzásak télen, nem veri le őket a tavaszi fáradtság, nyáron jobban viselik a meleget, de sokat segít ez a mozgás azoknak is, akik egy komolyabb betegségből való felépülés során szeretnék visszanyerni az erejüket, egészségüket, mozgékonyságukat.
Tímea jelenleg Nagykovácsiban, Budakeszin és Pesthidegkúton tart csikung- és tajcsiedzéseket, amelyekbe bármikor be lehet kapcsolódni.
Szó szerinti fordításban a csikung annyit tesz, mint az életenergiával, azaz a csivel való munka. A chi áthatja az egész univerzumot, ez mozgatja a természetet, az élő szervezet pedig a meridiánokon keresztül képes vezetni és tárolni ezt az energiát. Azért fontos vele foglalkoznunk, mert az egészségünk és a lelkiállapotunk is az akadálytalan áramlásától függ. Ha a csi valahol elakad vagy valahol energiahiány lép fel, könnyebben megbetegszünk, vagy akkor alakul ki valamilyen fájdalom, szervi, mozgásszervi, lelki probléma. A csikung során tehát az energiaáramlás kiegyensúlyozása a cél. Míg például ezt az akupunktúrában tűszúrással érik el, itt a gyakorlás közben a légzés, a mozgás és a képzelet összhangjával dolgozunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu