Császármetszés után

Kevés szó esik a császármetszés utóéletéről, amikor a heg nemcsak fizikai, hanem lelki teher is, holott megannyi édesanya küzd vele. Strázsi Bianka azért hozta létre a HegNélkült, hogy kíméletes, de hatékony módszerrel, figyelemmel és empátiával segítsen a sors­társain.

EgészségünkBalogh Boglárka2025. 07. 07. hétfő2025. 07. 07.

Kép: A holisztikus szemléletben hisz Strázsi Bianka humán kineziológus, Fotó: Németh András Péter, Forrás: Szabad Föld

Császármetszés után
A holisztikus szemléletben hisz Strázsi Bianka humán kineziológus
Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

A Központi Statisztikai Hivatal 2023-as adatai szerint Magyarországon a szülések 41 százaléka – mintegy 34 ezer eset – történt császárral, azaz a hasüreg és a méhfal műtéti megnyitásával, ebből több mint 13 ezer volt programozott. Bár sokan azt gondolják, hogy a császármetszés a szülés könnyebb változata, ez nem feltétlenül van így. Mint minden műtétnek, ennek is megvan a kockázata, és komoly szövődményekkel járhat, ami adott esetben sokkal veszélyesebb és súlyosabb a baba természetes úton való világrahozatalánál. 

Ahogy Bianka meséli, egy hónapja töltötte be a harmincat, és ez az időszak sok visszatekintésre adott alkalmat neki. Kecskeméten nőtt fel, gyerekkorában versenyszerűen sportolt, így számára természetes volt a holisztikus szemlélet: a testtel és a lélekkel egyaránt foglalkozni kell. Tanulmányait az egészségügyi szakközépiskola után a Testnevelési Egyetemen folytatta, ahol humán kineziológusként diplomázott, jelenleg pedig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem pszichológia szakos hallgatója. Hét évig személyi edzőként is dolgozott, két éve viszont a testkezelésekre helyezte a hangsúlyt. 

Strázsi Bianka humánkineziológus-17
A hegkezelés csökkenti a fájdalmat, a feszülést. Fotó: Németh András Péter /  Szabad Föld

– Mindig hittem abban, hogy a test és a lélek egymást támogatva gyógyul. Ezt a szemléletet vittem tovább a hegkezelésbe is: kívül-belül segíteni a nőket, édesanyákat – magyarázza. – Saját tapasztalataim indítottak el ezen az úton. Tavaly született meg a kisfiunk, Gyuszi. Számomra a legnehezebbnek a műtét utáni első napok bizonyultak. Korábban csak kisebb beavatkozásaim voltak, így ilyen méretű sebbel még sosem találkoztam. A természetes szülés utolsó szakaszában végül sürgősségi császárra volt szükség, így a teljes vajúdás utáni kimerüléshez jött a műtéti fájdalom. Nem kértem fájdalomcsillapítót, mert biztonságosan szerettem volna szoptatni, viszont a legalapvetőbb mozdulatok, a kisfiam emelgetése vagy a saját szükségleteim kielégítése is óriási kihívást jelentett napokig. A heg feszülése, húzódása később szinte észrevétlenné vált, megszoktam. De amikor a kisfiam öt hónapos lett, feltettem magamnak a kérdést: vajon normális, hogy még mindig fáj? A válasz, nem. Innen indult az elhatározás, hogy mélyebben foglalkozzak a hegkezeléssel, és segítsek más anyukáknak is. 

A felépülés minden frissen szült anya számára kihívás, különösen igaz ez császármetszés után. A komoly hasi műtétet követően a testnek időre lenne szüksége a regenerálódáshoz, azonban az újszülött érkezésével az anyai szerep nem várhat: szoptatás, gondoskodás, éjszakázás, mindezek megkezdődnek a műtét napján. A beavatkozás során ejtett seb általában 10–15 cm hosszúságú, és több réteget – bőrt, zsírszövetet, izomréteget, hashártyát és a méhfalat – is érint. Ha a gyógyulás nem megfelelő, megnő az esélye a rétegek közötti kóros hegesedésnek, amely letapadásokat okozhat. Ez gyakran jár húzó, szúró fájdalommal, amely különösen mozgás vagy fizikai igénybevétel során jelentkezik. 

Strázsi Bianka humánkineziológus-28
Gyors segítséget nyújt a kineziológiai tapasz. Fotó: Németh András Péter /  Szabad Föld

– Fizikailag egyértelműen az a legnehezebb a császármetszés utáni gyógyulásban, hogy helyt kell állni egy friss műtéti sebbel – magyarázza a szakember. – Kismamaként az utolsó időszak inkább a pihenésről és a nyugalomról szól, ez egy szempillantás alatt megváltozik. De a heg nemcsak testi, lelki nyomot is hagy. Különösen akkor, ha nem volt lehetőség mentálisan felkészülni a császármetszésre. Az én esetem is ide tartozik. Bennem fel sem merült, hogy műtét lesz a szülés vége. A hegkezelés ezért két szinten is támogatja az édesanyákat: csökkenti a fájdalmat, a feszülést, esztétikai­lag is javít a heg állapotán, miközben lelkileg is segít visszatalálni a testünkhöz, önmagunkhoz ebben az érzékeny időszakban. 
Bianka humán kineziológusként komplex szemlélettel dolgozik: egyszerre figyeli a test működését, a mozgásrendszert, az idegrendszert és a regenerációs folyamatokat. A hegkezelés során többféle, egymást kiegészítő módszert alkalmaz: rádiófrekvenciás és manuálterápiát, emellett nyolc éve foglalkozik kineziológiai tapasz felhelyezésével, mely azonnali segítséget nyújt kismamáknak, sportolóknak vagy akár friss anyukáknak. Ezek önmagukban is hatékony eljárások, de együttes alkalmazásukkal a hatásuk megsokszorozódik, így nemcsak gyorsabb, de tartósabb eredményeket is el lehet érni. 

De mit tehet az az édesanya, aki nem tudja igénybe venni szakértő segítségét? Bianka ebben is tanácsot tud adni. 
– Az első és legfontosabb, amit tehetünk a saját hegünkért, az érintés. Ez segít kapcsolódni is a testünkkel. A műtétet követően 4-6 héttel, amennyiben a seb teljesen zárt és nem gyulladt, elkezdhető az otthoni masszázs. A legjobb, ha először egyszerű, óvatos simító mozdulatokkal kezdünk. Nem szükséges tökéletes technikákat ismerni, bármilyen mozdulat, ami eszünkbe jut, jó lehet. A masszázs során használhatunk különböző segédeszközöket is, például kisebb SMR-labdát, vagy akár a fürdés során egy puha kefét, szivacsot. Ezek eltérő ingereket biztosítanak a bőrnek, elősegítve a keringés fokozását és a szöveti rétegek közötti mozgás szabadságát. A heg ápolását szili­konos tapaszokkal és speciális hegkezelő krémekkel is támogathatjuk. Mindig hittem abban, hogy amibe energiát fektetünk, ott változás indul el, bármiről is legyen szó. Ha naponta akár csak 3–5 percet szánunk a hegünk ápolására, az már elegendő ahhoz, hogy javulást tapasztaljunk, akkor is, ha nem vagyunk szakértők. 

Bianka saját stúdiója, a My Body Studio Kecskeméten működik, ám az elmúlt években Ceglédre költözött, ahol a párjával egy csendes, tágas tanyán él. Ez az új élettér inspirálta arra, hogy a városban is létrehozzon egy olyan saját stúdiót, ahol a szakmai tudás és a nyugodt környezet találkozik, és ahol a helyi anyukák is megtapasztalhatják a testükhöz való tudatos kapcsolódás erejét. 

– Számomra ez a hivatás nem csupán munka. Valós segítséget nyújthatok általa, ez az, ami igazán motivál. A hozzám forduló édesanyák visszajelzései, a javulásuk, az öröm és megkönnyebbülés, ami az arcukon megjelenik a kezelések után, számomra mindennél többet jelent.


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!