Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bő negyedévvel ezelőtt még arról cikkeztek a magyar lapok, hogy a Nyugat-Európában dolgozó magyarok többsége akkor sem jön haza, ha elveszti az állását, inkább a miénknél jobban működő szociális rendszerre támaszkodva kivárja a válság végét. Mostanra viszont, úgy tűnik, fordult a kocka.
Kép: Two workers rig lights to Tower Bridge in preparation for "switched on London," in London February 2, 2008. A lighting festival called "Switched on London" will run from February 7 to February 14, and will aim to highlight the importance of sustainable lighting design in the city. Lighting that uses a mix of energy efficient design and technology will illuminate various landmarks in the Pool of London and the surrounding Bankside; the lighting on Tower Bridge will use less power than the conventional lighting system currently in use. REUTERS/Luke MacGregor (BRITAIN) TEMPLATE OUT, Fotó: © Luke MacGregor / Reuters
Sokat írnak-beszélnek a sajtóban arról, hogy mi, magyarok a munkaerő-mobilitást illetően nem vagyunk listavezetők. A régió többi országából sokkalta többen mentek külföldre kenyeret keresni, szerencsét próbálni. Az unión belüli szabad mozgási lehetőség miatt nincsenek pontos statisztikáink, jobb híján a becslésekre kell hagyatkoznunk. A KSH százezerre teszi a külföldön élő magyar állampolgárok számát, a regisztrált vendégmunkások száma ennek körülbelül a fele. A legtöbben – közel 25 ezren – Németországban élnek, a többiek Angliában, Ausztriában, Hollandiában, Olaszországban, Spanyolországban és Svájcban telepedtek le ideiglenesen.
A mintegy ötvenezer regisztrált munkavállaló fele, nagyjából 25-30 ezer vendégmunkás tér majd haza az idén a válság nyugat-európai hatásainak, azaz munkahelye megszűnésének következtében. A Napi Gazdaság információi szerint az év eddig eltelt időszakában már több mint kétezer, külföldről hazatért honfitársunk regisztráltatta magát valamelyik munkaügyi központban.
Ezek szerint további huszonezer munkakereső fog megjelenni a hazai munkaerőpiacon az év második felében – aminek egyenes következménye az lesz, hogy itthon is valamivel nehezebben lehet majd munkához jutni. Persze figyelemre méltó az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) jelentése: ebből megtudhatjuk többek közt azt, hogy áprilisban 83 700 kiközvetíthető állás közül választhattak a magyar munkavállalók, de – képzettség vagy érdeklődés, esetleg mindkettő hiánya miatt – ebből száz híján 47 000 munkahely betöltetlen maradt. Tehát nem kell nagyon megijedni a hazajövőktől.
Tény és való: a válság kitörése óta egyre kevésbé idilli a vendégmunkások helyzete, több helyen is tüntettek már a helybeliek a külföldiek hazaküldését követelve. A kényes-finnyás angolok, írek most már bizony maguk is elvállalják azokat a munkákat, amelyeket egy bő évvel ezelőtt még messzire elkerültek. Úgy tudjuk, a tavaly ősz óta Nagy-Britanniában szerencsét próbáló magyarok közül tízből hét már hazatért, mert nem talált állást a szigetországban.
Azonban az idegenben töltött hosszú évek után a visszatérés nem könnyű. Akkor sem, ha a hazatelepülőnek biztosítva van a fedél a feje fölött, és nem kell lakhatási gondokkal szembenéznie. S akkor sem, ha már „lerendezett” állás várja, hiszen a megszokottnál kevesebb pénzből kell megélnie. A hazaköltöző előbb-utóbb szembetalálja magát mindazzal, ami annak idején távozásra késztette: alacsonyabb életszínvonal, gyenge szakmai fejlődés, alig létező karrierlehetőségek – igaz ez mindenkire, de leginkább a diplomásokra, az „ország eszére”. Ezért a hazatérőkből könnyen válhat ismét vendégmunkás – a válság után legalábbis. Addig pedig feltöltődnek jó kis hazaival.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu