Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csökken az önkormányzati képviselők száma: a törvény indoklása szerint a fő cél a költségtakarékosság. Valamennyi kiadást megspórol az államkassza a nagyvárosokban és a megyékben, a kistelepüléseken viszont nem sokat nyer – igaz, jóvátehetetlen károkat sem okoz az új jogszabály.
Kép: Kecskemét, 2010. június 15. Kecskemét Megyei Jogú Város Közgyűlése. Fotó: Ujvári Sándor
Száz lakosig kettő, ezer lakosig négy, ezertől ötezer lakosig hat, ötezertől tízezerig nyolc önkormányzati képviselő lesz az őszi választások után a kistelepüléseken. (Ezen felül tagja még a képviselő-testületnek a polgármester.) A megyék is lakosságszám után kapnak képviselői helyeket, és átalakul a nagyobb városok helyi választási rendszere is. Alapvetően több ajánlószelvényt kell gyűjtenie a képviselőjelölteknek, méghozzá rövidebb idő alatt, ami szintén kevésbé a kistelepüléseket, inkább a nagyobbakat érinti.
A törvényjavaslat vitájában az ellenzék nem habozott rámutatni, hogy a kisebb szervezeteknek, pártoknak jelentősen megnehezíti a dolgát az új törvényjavaslat: az országgyűlési választásokon már megmutatkozott, hogy a kopogtatócédula-gyűjtés a kevésbé tehetős szervezeteknek olykor átugorhatatlan akadályt jelent. Ráadásul a kompenzációs listára vonatkozó szabályok is úgy módosulnak, hogy az a győztes pártnak kedvez: eddig a győztesre leadott szavazatok azon része, amely a mandátum megszerzéséhez szükséges mennyiségen felül esett, elveszett – az őszi választáson ezek egy része is a kompenzációs listára kerül, és ott további mandátumokat hozhat.
Íme, néhány példa. Csongrád megye az utolsó hiteles adat szerint 430 ezer lakossal büszkélkedhet; mindeddig 40 képviselő dolgozott a közgyűlésben – ezután valószínűleg csak 21 fog. Szeged 169 ezer lakosával eddig 42 önkormányzati képviselő munkájára tartott igényt – az előzetes számítások szerint valószínűleg 28-cal kell majd beérnie. A Bács-Kiskun megyei, közepes méretű községnek, Szentkirálynak körülbelül kétezer lakosra eddig 9 képviselője volt, ezután 6 lesz.
Míg az utóbbi település nem díjazza a képviselők munkáját, Csongrád megye pedig – bár ígéretet kaptunk – nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésünkre, konkrétummal csak a szegedi városháza szolgált: egy szegedi képviselő átlagos javadalmazása a köztisztviselői illetményalap 2,6-szorosa, durván 112 ezer forint, plusz a bizottságokban betöltött pozíciókra járó pótlékok. Ha így nézzük, Szeged a törvény nyomán hozzávetőleg évi húszmillió forinttal lesz gazdagabb.
Az önkormányzati szövetségek visszajelzései szerint áthidalhatatlan problémákat nem okoz a törvényjavaslat. Bár a kisebb települések esetében megtakarítást sem hoz, mivel ott az önkormányzati képviselők jellemzően nem részesülnek díjazásban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu