Biomassza: fából?

Távhőszerződés borzolja a kedélyeket Pécsett: a város a Mecsek fáit félti a biomassza-erőműtől – írta meg a PécsiÚjság.hu. Az erdészet esküszik, hogy törvényesen jár el, a városlakók inkább a lecsupaszított erdőknek hisznek.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 01. 21. szerda2009. 01. 21.
Biomassza: fából?

Áll a bál Pécsett a város és a hőerőmű közt meghosszabbított együttműködés miatt. A szerződés értelmében 2010-ben 13 százalékkal csökken a távhőár, és ugyanabban az évben új biomassza-blokk is épülhet. A Mecsek fáiért aggódó civilek azonban inkább nem kérnek a biomasszából: a megye nem tudja kiszolgálni az erőmű alternatív energiával működő blokkjait, az energianövényeket egészséges fákkal pótolja az erdészet – állítják.

Az energianövényeket a szerződésben foglalt mennyiségekben 50-70 ezer hektár területen lehetne megtermelni, ez a megye teljes termőterületének negyede-harmada – hívja fel a figyelmet állásfoglalásában a Pécsi Tudományegyetem Biomassza projektjének szakértői gárdája. Az ilyen mennyiségű termelés komoly környezeti kockázatokkal jár, ráadásul a régióban alig vannak tapasztalatok ezzel kapcsolatban. Félő, hogy az energianövények más haszonnövényektől veszik el a területet, ha pedig a termelést a környező megyékre is kiterjesztik, a legóvatosabb becslések szerint is száz kilométeres sugarú körből kell begyűjteni az energianövényeket – ez esetben a szállítási költségek mellett felmerül a város szennyezésének problémája is.

A hamu és pernye elhelyezése sem megfelelően megoldott – állítják a szakértők – s ha nem elég az energiaültetvény, félő, hogy a faaprítékot a régió erdőiből fogják pótolni. A konzorcium arra is felhívja a figyelmet: a biomassza akkor tekinthető igazán zöldenergiának, ha más alternatív energiaforrások melletti kiegészítésként, helyi vagy kistérségi szinten alkalmazzák, s központosított felhasználása több kárt okoz, mint amennyi hasznot hozhat.

Káldy József, a Mecsek Erdészeti Zrt. vezérigazgatója az aggodalmakra válaszolva nyilatkozott a napokban a PécsiÚjság.hu-nak, s elmondta: tíz évre szóló, az állam által jóváhagyott szigorú ütemterv alapján, a szakigazgatási hivatal ellenőrzése mellett dolgoznak. Baranya százezer hektáros erdőkészletéből 53 ezer hektár tartozik hozzájuk, ezen 12-13 millió köbméternyi az élőfa-készlet, melyből évente 200 ezer köbmétert vágnak ki.

- Az erdőtörvény szerint tarvágás után két éven belül az adott részt újra be kell telepíteni, üres terület nem maradhat, a laikusok sokszor ezt nem látják – mondta el a vezérigazgató, aki azt is hozzátette, a Pannonpower-nek eladott famennyiség csak kisebbik része származik a Mecsekből, nagyobb részüket Sásd-Szigetvár-Sellye térségéből szállítják Pécsre.

A PécsiÚjság.hu nyilvánosságra hozta az erdészet és a hőerőmű közti szerződést is, melynek értelmében az éves átadott famennyiség százezer tonna.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek