Leállt a szlovák atomerőmű

A csernobili atomreaktor üzemzavara nyomában járó pusztítás megváltoztatta Európa véleményét az addig biztonságosnak hitt energiáról. Az atomenergiától sokan rettegnek, különösen, ha azt a csernobilihoz hasonló erőműben termelik. Szlovákia leállította egyik elavult atomerőművét.

EgyensúlyFehér János2009. 01. 05. hétfő2009. 01. 05.
Leállt a szlovák atomerőmű

Északi szomszédunk a múlt év utolsó napján leállította a Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőművének még működő utolsó blokkját. Az erőmű leállítását Pozsony azonban nem siette el különösképp. A Mikuláš Dzurinda vezette kormány még 1999-ben, az uniós előcsatlakozási tárgyalások során kötelezte el magát az erőmű üzemen kívül helyezése mellett. Brüsszel ugyanis a csatlakozás egyik feltételéül a szovjet típusú atomerőmű fokozatos leállítását szabta.

A Pozsonytól 50 kilométerre fekvő Jaslovské Bohunice-i erőmű Szlovákia energiatermelésének mintegy egyötödét biztosította. A reaktor termelését több lépcsőben csökkentették, az EU kérésére már 2006 végén leállították az egyik biztonsági előírásoknak nem megfelelő blokkot, ám a másikkal kivárták a végső határidőt. A tervek szerint 2025-re már az erőmű épületeit is eltüntetik.

Ennek némileg ellentmond, hogy novemberben Robert Fico kormányfő kijelentette, ha a globális gazdasági válság elhúzódik a kieső bevételek pótlása érdekében akár újra is indíthatják a V1-es reaktort. „A V1-es blokkot a mostani technológiával le kell állítanunk, ám egy esetleges jövőbeni krízishelyzetben, amikor Európának szüksége lehet a segítségünkre, képesnek kell lennünk újjáéleszteni az erőművet.” – mondta a miniszterelnök

A szlovák kormány atomenergia melletti elkötelezettségét jól jelzi, hogy 2011-ig már szeretnék felépíttetni a magyar határ közelében lévő mohi erőmű harmadik és negyedik blokkját is, és egyelőre a Jaslovské Bohunce-i V2-es reaktor működését sem korlátozzák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek