Veszélyezteti a természetet a síszezon

Komoly veszélyben vannak a Kárpátokban élő medvék, farkasok és hiúzok – hívja fel a figyelmet a WWF. A klímaváltozás miatt Közép-Kelet-Európába áthelyeződő síturizmusnak pályák kellenek, és az érintett országok kormányai nem mérlegelik kellőképp a természetvédelmi szempontokat.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 01. 15. csütörtök2009. 01. 15.
Veszélyezteti a természetet a síszezon

Néhány éven belül „kikerülhet a forgalomból” az Alpok sípályáinak nagy része. A klímaváltozás okozta felmelegedés, a hó hiánya használhatatlanná teszi ezeket a pályákat, s már néhány éve megfigyelhető, hogy a síturizmus keletebbre, a Kárpátokba tevődik át. Romániában több mint száz síközpont építését vagy fejlesztését tervezik, melyek közül nyolc nemzeti parkot is érint. Ukrajnában eközben hatalmas, százezer férőhelyes komplexumot terveznek nyitni.

Magyar Gábor, a WWF Magyarország igazgatója szerint míg a gazdasági haszon nem egyértelmű, a természetkárosítás garantált, ezért az érintett kormányoknak nem szabadna engedélyeznie ezeket az építkezéseket. Ők azonban vajmi keveset törődnek a természetvédelmi szempontokkal – remek példa Bulgária, ahol egy nemzeti parkban folynak az építkezések, s a miniszterelnök maga avatta fel az illegálisan épülő központ első síliftjét.

A legnagyobb veszély a kialakítandó sípályák körüli környezetet fenyegeti. Az építkezés, az utak, a sícentrumokhoz kapcsolódó infrastruktúra szétdarabolja az élőhelyeket, a megélénkülő turizmus megzavarja az állatokat. Az európai barnamedvék, hiúzok és farkasok több mint fele a Kárpátokban él, s az sem elhanyagolható, hogy a tervekben szereplő síközpontok számottevő része a Szlovákiában és Ukrajnában fekvő, világörökségi védettséget élvező bükkerdőket is érinti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek