Szennyvízben úszott a gyerekeiért

Amerikai folyókon úszott végig, gyári hulladékok közt, és a szennyvízen is át, most pedig az Atlanti-óceán nyugati partján gyűjt vízmintákat. Christopher Swain egyike azoknak az elszánt környezetvédőknek, akik sajátos akciókkal próbálják felhívni a figyelmet a bolygó problémáira. Mint mondja, az egészet a lányaiért teszi.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 06. 26. péntek2009. 06. 26.
Szennyvízben úszott a gyerekeiért

Több figyelemfelkeltő szennyvizes akció után idén nyáron az Atlanti-óceán vizébe vetette magát Christopher Swain - írja a solveclimate.com. Ezer mérföldet úszik le a Massachusetts-i Marbleheadtől az Egyesült Államok fővárosáig, Washingtonig, és közben folyamatosan méri az óceán savasságát és hőmérsékletét. Az indoka mindössze ennyi: "Azt akarom, hogy a lányaim egy egészséges világban nőjenek fel." Swain akciójának talán legfontosabb eleme, hogy kisiskolásokat is bevon a figyelemfelkeltő akcióba. A kétgyermekes apuka szerint azok a gyerekek, akik most találkoznak a bolygót fenyegető veszélyekkel, bizonyára felnőttkorukban is emlékeznek majd ezekre az élményekre. Útjának több pontján gyerekek segítenek Swainnek a vízvizsgálatok elvégzésében, útját a Google Maps térképein és az eredményekről és kalandokról vezetett blogjában is figyelemmel kísérhetik pedagógusok és diákjaik.

Nem véletlen, hogy Swain mérései épp a savasságra és hőmérsékletre koncentrálnak, hisz a klímaváltozással összefüggésben ezek az értékek változnak a legerőteljesebben. A légkörbe bocsátott szén-dioxid mintegy egyharmadát az óceán nyeli el, aminek köszönhetően az iparosodás kezdete óta 30 százalékkal nőtt a vizek savtartalma. A pH-érték a kezdeti 8.3-ról átlagosan 8.2-re csökkent, de ha nem változik drasztikusan a kibocsátás, a század végére akár 7.9 is lehet az átlagérték. Ez a tendencia a tengeri élőlényekre van különösen nagy hatással: sokan közülük nem tudnak megfelelő páncélt növeszteni. Ennek súlyossága akkor érthető meg igazán, ha a táplálékláncra gondolunk: egy-egy ilyen apró állat kihalása teljes halfajok kipusztulásához vezethet. A klímaváltozás okozza a tengervizek felmelegedését is, aminek legismertebb hatása a korallfehéredés, de az óceán áramlatai is megváltoznak a hatására, ami az egész tengeri élővilágot érinti.

A kémiai vizsgálatok mellett a túra az újrahasznosítatlan, mérgező elektronikus hulladékok problémájára is szeretné felhívni a figyelmet. Természetesen az sem véletlen, hogy Christopher Swain útját éppen Washingtonban fejezi be - nyomatékosítani szeretné, hogy a politikusoknak is óriási a felelőssége az ügyben. A cél egyszerű és nemes: "Halászható, úszható, iható vizeket a következő nemzedékeknek!"

Fotó: Basil Childers, Leighton O’Connor

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek