A stroke tünetei - hogy ne üsse meg a guta

Gyakran mondogatjuk idegességünkben, hogy mindjárt agyvérzést kapunk vagy megüt a guta. Csak nehogy addig hajtogassuk, amíg be nem következik a baj! Ugyanis nagy lehet rá az esélyünk.

Élet-egészségBalogh Mária2009. 11. 15. vasárnap2009. 11. 15.
A stroke tünetei - hogy ne üsse meg a guta

Tudományos vizsgálatok jó ideje igazolták, hogy a már ismert kiváltó okok – magas vérnyomás, elhízás, dohányzás, cukorbetegség stb. – mellett a stressz növeli leginkább az agyi katasztrófa kockázatát. Nemrég amerikai kutatók is bizonyossá tették, hogy a stroke (közismertebb nevén gutaütés) kialakulásához a vészes reménytelenség érzése és a depresszió is hozzájárulhat. Kiderült: azoknál a 40-50 év körüli asszonyoknál, akik több terhet cipelnek a vállukon, mint amivel képesek megbirkózni, nagyobb eséllyel alakul ki a nyaki erekben a rettegett vérrög-elzáródás, hamarabb kapnak agyérgörcsöt, agyvérzést, mint a gondtalanabb, stresszmentesen élő kortársaik.

Egy felmérésben az orvosok ötszáz vizsgált nő esetében a jelenlegi és a jövőbeli céljaikkal kapcsolatosan tettek fel kérdéseket, valamint azok megoldására is kíváncsiak voltak. A depresszióra utaló jeleket 20 fokos skálán rögzítették, emellett ultrahanggal a nyaki ér vastagságát is ellenőrizték. A kutatók végül arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyfokú reménytelenségről beszámolók és a depresszióra hajlamosok ártanak a legjobban – többnyire persze nem szándékosan – az agyuk egészségének.

A stroke ugrásszerű emelkedése miatt egyes nyugat-európai országokban gimnáziumi tananyagba akarják foglalni az agyvérzés tüneteit. A szakemberek fontosnak tartják, hogy az alattomos tünetekkel jelentkező agyi érkatasztrófát bárhol, bárki időben felismerje, és a beteget három órán belül speciális kórházba juttassa.

A betegség alattomosságán azt értjük, hogy míg a szívinfarktus igen erős fájdalommal jár, addig a stroke általában nem okoz kínzó fájást. Így a betegek nem veszik komolyan az esetleges árulkodó jeleket, halogatják, hogy orvosi segítséget kérjenek, amivel a gyógyulási vagy épp a túlélési esélyek is romlanak – tájékoztatott dr. Varga László neurológus adjunktus. A szerencséseknek, akik túlélik az agyi érkatasztrófát, negyed- vagy félévente szakorvosi ellenőrzésre kell járniuk. A stroke tünetei ugyanis percek alatt alakulnak ki, a javulás azonban hetekbe, hónapokba, sőt évekbe telik. Az életminőség visszanyerésének része a beszédzavar kezelése logopédus segítségével, valamint az izomerő mielőbbi fejlesztése gyógytornásszal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek