Ártalmas az egészségre a mikrosütő?

Időről időre hírek keringenek a mikrohullámú sütők egészségkárosító hatásáról. Megkérdeztük Bakos József mb. főosztályvezetőt, az Országos „Frédéric Joliot-Curie” Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet szakértőjét, hogy mi igaz ezekből a híresztelésekből?

Élet-egészségRomvári Orsolya2009. 11. 20. péntek2009. 11. 20.
Ártalmas az egészségre a mikrosütő?

– A mikrohullámok mozgásba hozzák az ételben található vízmolekulákat, a súrlódás hatására hő keletkezik – ezért is függ a melegítési képesség az ételek víztartalmától. Az intézetben a mikrohullámok élőlényekre, élő sejtekre és szövetekre gyakorolt hatását vizsgáltuk, nem az ételek molekuláris szerkezetét. A tudomány mai állása szerint a mikrohullámok keltette rezgések csupán a hőmérsékletre hatnak, míg arra vonatkozóan, hogy a sugárzásnak más következménye is lenne, nincsenek bizonyítékok. Sőt, bizonyos tekintetben a mikróban készített ételek kevesebb káros anyagot tartalmaznak. A hagyományos sütőkben először az edény melegszik fel, s az adja át a hőt a benne lévő ételnek. Mivel a hőátadás egyenetlen, az étel bizonyos részei túlhevülhetnek, s ennek hatására – például a sütőolaj esetében – rákkeltő anyagok keletkezhetnek.

Mekkora távolságot érdemes tartanunk a működő mikrohullámú sütőtől?
– Ha a mikro ajtaja jól záródik, szinte ki sem jutnak a hullámok a sütőből, elegendő tehát a 30-40 cm-nyi távolság. Gond inkább csak az öregebb készülékek esetében lehet, akkor, ha a sütő ajtaja eldeformálódott.

A mikrohullámú készülékek sugárzása felmelegíti a sejteket. Ez a hőhatás nem káros az egészségünkre?
– Tapasztalható bizonyos mértékű melegedés a sejtekben, például a mobiltelefon használatakor, de ez csupán néhány tized Celsius-fok. Az 1 fok alatti hőmérsékletváltozást a külső környezet hőviszonyai is előidézhetik, amit szervezetünk hőszabályozása – izzadással, vagy az erek összehúzásával, tágításával – könnyen ellensúlyoz. A mikrohullámú sugárzás inkább azokban a szervekben okozhat problémát, amelyeknek nincs ilyen hőszabályozó mechanizmusa, mint például a szemlencse, ahol éppenséggel szürke hályogot is előidézhet – bár ez csak igen nagy dózisú sugárzás esetén fordulhat elő. Erre azonban csak véletlen, például munkahelyi baleseti helyzetben kerülhet sor, amikor igen nagy teljesítményű mikrohullámú berendezéseket, pl. radarokat alkalmaznak. Az interneten keringő felvétel a mobiltelefonnal sütött tojásról nem más, mint átverés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek