Darwin óriásit tévedett?

Amerikában az első három legjobb tudományos könyv közé sorolták és díjjal jutalmazták Tasi István kultúrantropológus és Hornyánszky Balázs biológusmérnök A természet IQ-ja című kötetének angol nyelvű kiadását. a kötet néhány éve nálunk is nagy érdeklődést váltott ki.

Élet-egészségBorzák Tibor2009. 11. 26. csütörtök2009. 11. 26.
Darwin óriásit tévedett?

– Számítottak az amerikai sikerre? – kérdeztük Tasi Istvántól.
– A siker felülmúlta a reményeinket, de annál jobban örülünk neki. Az amerikai könyvpiac hatalmas, s meglepő, hogy külföldi szerzőket díjaztak.

– Mitől ilyen népszerű a témájuk?
– Megmagyarázatlan jelenségekre mutattunk rá a tudományos eredetmagyarázatokban. Rejtély, honnan származnak az állatok születéstől adott ösztönei. Honnan tudják például a kakukkok – akik sosem találkoznak a szüleikkel –, hogy mikor, milyen irányba, milyen messze kell indulniuk a vándorláskor?

– Még milyen fehér foltokra mutattak rá?
– A zsákmányszerzéstől az utódok neveléséig egalább száz titokzatos jelenséget vettünk szemügyre az állatok viselkedésében. Egyes ösztönláncok több viselkedési elemből állnak, amelyek csak együttesen biztosítanak túlélési előnyt. Így az ilyen ösztönláncok nem jöhettek létre apró lépésenként – ahogyan Darwin feltételezte –, mert a hiányos formák haszontalanok lennének.

– Spirituális tényezők is közrejátszottak a fajok eredetében?
– Meggyőződésünk szerint igen. A darwinizmus követői ideológiai okokból akarják kiküszöbölni egy felsőbb értelem befolyását a magyarázataikból. Azonban így képtelenek meggyőző választ adni a biológia világának eredetére. Úgy tűnik, az állatok elméje bizonyos mértékig „be van programozva”.

– Milyen kutatásokat végeztek?
– Az etológia, az állati viselkedéssel foglalkozó tudomány folyóirataiban és könyveiben néztünk utána, mit lehet megtudni az egyes jelenségekről, és milyen feltételezések születtek az eredetükre vonatkozóan. Kiderült, hogy ezek rendkívül felszínesek és megalapozatlanok.

– S mi a lényege a hindu természetfelfogásnak?
Szerzőtársam és jómagam is az indiai kultúra rajongói vagyunk, így a könyv utolsó fejezetében az említett kérdéskörről is írunk. Az ősi indiai teremtésleírás egy felsőbbrendű lénnyel, Istennel indul, aki azonban nem személyesen teremti meg a fajokat. Különleges képességekkel rendelkező lényeket hoz létre magából, akik aztán eljuttatják az anyagi világ egyes bolygóira a fajokat. Mivel a leszármazás itt felülről lefelé zajlik, a folyamatot „devolúciónak” is nevezhetjük.

– Vannak vitáik az „ellentábor” képviselőivel?
– Mint sok tudományos kérdésben, itt is több elképzelés él egymás mellett. Úgy véljük, hogy a tudományon belül nem csak az anyagi okokra hivatkozó, hanem egy végső értelemre utaló magyarázatok is létezhetnek.

– Ha úgy vesszük, aktualitása is van könyvüknek, hiszen 150 éve jelent meg Darwin akkoriban nagy vihart kavaró evolúcióelmélete…
– Véleményünk szerint az oktatásból és az ismeretterjesztésből nem szabad többé kihagyni az evolucionizmus hiányosságainak és alternatíváinak bemutatását.

– Készülnek újabb publikációra?
– A napokban jelenik meg Az intelligens válasz című könyvünk, amely az élővilág tervezettsége mellett szóló alapvető tudományos érveket mutatja be. Továbbá dolgozunk A természet IQ-ja folytatásán, de évekbe telhet, míg az alapos kutatás megtermi gyümölcsét.

További érdekes írásokat talál a Szabad Föld holnap megjelenő, 48. számában!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek