Az ükunokáért is felelősek vagyunk!

Őseink táplálkozása befolyásolja egészségünket? Egyre többször merül fel e kérdés, főként olyankor, amikor azt tapasztalja valaki, hogy ugyanolyan vagy hasonló problémái vannak, mint a szüleinek, nagyszüleinek. Valóban hatással van ránk felmenőink táplálkozási szokása és életmódja?

Élet-egészségGál Attila2010. 01. 01. péntek2010. 01. 01.

Kép: KecskemŽt, 2008. szeptember 15. Nagypapa, unoka. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Az ükunokáért is felelősek vagyunk!
KecskemŽt, 2008. szeptember 15. Nagypapa, unoka. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

A kineziológiai kezelések során gyakorta tapasztaltuk, hogy létezik valamilyen kapcsolat a kliens és az ősei között. Valami „átszivárog” elődeink életéből, ami hatással van mostani életünkre, egészségi állapotunkra. Hosszú megfigyelések és tapasztalatgyűjtés után az epigenetika adta kezünkbe elméletünk tudományos bizonyítékát.

Mit kaptunk az őseinktől?
Őseink táplálkozási szokásai, életmódja, de még gondolkodása is lenyomatot hagy a mi életünkön, és befolyásolja azt.

Az epigenetika a genetika egyik ága, amely az öröklődő tulajdonságokat vizsgálja. Alaptétele, hogy a genetikai örökítőanyagunkhoz, a DNS-hez kapcsolódó metilcsoportok meghatározott mintázatot alkotnak. Ez a metilációs mintázat az évek során a környezeti hatások következtében mindenkinél változik, de a változások módja egy-egycsaládon belül azonos, azaz öröklődik. Tehát a genetikai anyag nem változik, de a gének működése igen.

A gének emlékeznek, s így a szerzett betegségek is átörökíthetőek az utódokra. Magyarázatot kapunk arra is, hogy miként lehet egy családban hajlam az adott típusú betegségre anélkül, hogy bármilyen egyértelmű nyoma lenne ennek a DNS-ben.

Egy kutatás megdöbbentő adatokkal szolgált. Arra figyeltek fel, hogy a nagyapa 12 és 15 éves kora közötti táplálkozása jelentősen befolyásolta az unoka keringési és cukorbetegségben való elhalálozásának valószínűségét. Minél egészségtelenebbül táplálkozott az adott életkor-intervallumban a nagyapa, annál hamarabb halt meg ezekben a betegségekben a fiúunoka. A helytelenül táplálkozó nagymama esetében négyszeresére nőtt a lányunoka II-es típusú cukorbetegségben való megbetegedésének kockázata.

Mit kapnak a következő nemzedékek?
Mindebből az is következik, hogy a jelenlegi életmódunk jelentős hatással van leszármazottaink – fiaink, lányaink, unokáink – egészségi állapotára! De nem csak a táplálkozási szokások hagynak nyomot az utódok metilációs mintázatán, hanem az ősök által átélt traumák is. A stresszel telített élmények hatása – melyek megzavarták szüleink, nagyszüleink testének működését – a metilációs mintázaton keresztül továbbadódnak a gyermekeknek, unokáknak. Számos példa áll előttünk a kineziológiai kezelésekből is, amikor egyértelműen a felszínre bukkantak azok a viselkedésminták, amelyek a régmúlt traumáinak „köszönhetően” a jelen életünkre is hatással voltak.

Önteszt
Nem biztos, hogy minden kérdésnél hasonlóságot találunk, de ha már egy területen jelentős a hasonlóság, és valakinek akár testi, akár lelki problémái vannak, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy segítséget kérjünk. A szakképzett kineziológus segít felderíteni, hogy egy-egy minta melyik generációtól ered – és a korrekciók hatására jelentős változás állhat be az érintettek és családtagjaik életében.

Az epigenetikának azonban van még egy sokkal fontosabb hozadéka is. Igazolja a régi mondást: „Ha úrilányt akarsz nevelni, kezdd a nagymamánál!” Amennyiben egészséges utódokat akarunk nevelni, kezdjük önmagunknál. A mi életmódunk következményeit visszaköszönnek majd gyermekeinkben, unokáinkban, sőt ükunokáinkban is!

Milyen helyzetekben viselkedem úgy, mint a szüleim?
• A szüleimnek milyen szokásait örököltem? Mi az, amit ugyanúgy csinálok, mint ők?
• Mi jellemzi a táplálkozási szokásaimat? Hasonló dolgokat szeretek vagy utálok, mint apám és anyám?
• Milyen életvitelt folytatok? Például ugyanúgy nem szeretek futni, vagy olyan pörgős és aktív vagyok, mint valamelyikük?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek