Egyáltalán nem mellékes hatások

Bármilyen hihetetlen, de a kórházi felvételek hét százalékára a különféle gyógyszerek mellékhatása miatt kerül sor, és ez az ötödik leggyakoribb halálok a világon. Emellett a gyógyszerfüggőség kialakulása is alattomos veszélyt jelent.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 01. 25. hétfő2010. 01. 25.

Kép: Visegrád, 2010. január 18. Gyógyszer, mellékhatás. Fotó: Ujvári Sándor

Egyáltalán nem mellékes hatások
Visegrád, 2010. január 18. Gyógyszer, mellékhatás. Fotó: Ujvári Sándor

Kata harmincas éveinek végén jár, 13 éves kora óta kezelik sokízületi gyulladással. Kínzó fájdalom, újabb és újabb kísérletek, pirulák szedése jellemezte eddigi életét. Reményekkel érkezett az egyik neves klinikára, ahol aztán végképp tönkretették az amúgy is labilis egészségi állapotát. A súlyos sokízületi gyulladásra felírt gyógyszerek szedésének következtében 22 éves korára olyan fokú csontritkulást állapítottak meg Katánál, ami a hatvan év feletti nőknél is csak elvétve fordul elő.

Ezután már a legkisebb rossz mozdulatra is azonnal törtek a csontjai. Műteni nem tudták, így hosszú évek óta fájdalomcsillapítókkal enyhíti kínját. Ma már élni sem tud az utóbbiak nélkül, mint ahogyan az altatót sem képes letenni.

Az Európai Unióban évente 180 ezer ember hal meg gyógyszer-mellékhatások következtében – ez a megállapítás hangzott el nemrég Budapesten a „Nem mellékes hatások” címet viselő konferencián. Az orvos, gyógyszerész, természetgyógyász szakemberek annak veszélyére hívták fel a figyelmet, hogy az orvosok olykor a beteg telefonon történő megrendelésére, a jó kapcsolatra való tekintettel, vizsgálat nélkül is hajlandók pirulákat felírni. Legtöbb helyen ez úgy történik, hogy a már évek óta szedett készítmények receptjét adják ki a doktorok. Az újabbakról muszáj a pácienssel konzultálni, kiegészítő vizsgálatokat végeztetni – tudtuk meg Tamási László családorvostól. A doktorok legfőbb gondja a gyógyszerelésnél, hogy a megfelelő tünetekre, a kellő dózisban, a legjobb gyógyszert írják fel, és az ne váltson ki se mellékhatást, se függőséget.

Magyar Karola reumatológus riasztó esetet említ. Egyik menedzser férfi betege „csupán” egy fájdalomcsillapító injekciót kért kínzó deréktáji fájdalmára. A doktornő gyógyszerérzékenységről, egyéb betegségről érdeklődött, amire a férfi nem tudott válaszolni, így kénytelen volt laborvizsgálatnak alávetni magát. A friss véreredményből derült ki, hogy a férfi súlyos cukorbeteg. Ha a doktornő rögtön beadja az injekciót, kómás állapotba került volna.

Az ismert tragédiák ellenére az orvosoknak csupán a 60 százaléka ért egyet a mellékhatások bejelentésével, de csak 30 százalék teszi meg ezt. A doktorok 70 százaléka ugyanis attól tart, hogy ha bejelenti betegének gyógyszerérzékenységét vagy annak mellékhatását az illetékes intézménybe, akkor megvizsgálják orvosi praxisát, tevékenységét, esetleg romlik a betegekkel való közvetlen viszonya.

Nagyon fontos, hogy kezelőorvosunk tisztában legyen azzal, szenvedünk-e valamilyen gyógyszerérzékenységben. Tájékoztassuk arról is, hogy az aktuálisan felírt pirula mellett mit szedünk még. Ne titkoljuk, ha keringésjavítót, szívgyógyszert, szteroidot, fogamzásgátlót, inzulint, gyomor-, bélpanaszokra való gyógyszert, antidepresszánst, nyugtatót, altatót, izomlazítót vagy fájdalomcsillapítót kell napi szinten bevennünk. Utóbbi öt rendszeres szedése gyógyszerfüggőséget alakíthat ki, ezért hatásuk az idő múlásával csökken, így a beteg mind többet vesz be ezekből, esetleg erősebbekkel kombinálja. Ennek következtében a mellékhatások is felerősödnek, melyek végzetesek lehetnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek