Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A reklámok azt sugallják: az egészséges, dús haj mindenki számára könnyen elérhető. Az élet azonban gyakran rácáfol erre, s bizony, sokszor szenvedünk a haj és a fejbőr különböző betegségeitől, a hajhullástól.
Hajunk a hatodik terhességi héten – tehát embrionális korunkban – kezd el kifejlődni, és körülbelül ötmillió szőrtüsző jelenik meg a bőrben. A születés után ezek száma már nem nő. A szőrtüszők működése alapvetően genetikai és hormonális meghatározottságú. Egy hajtüsző egymás után tíz-tizenkét hajszálat képes növeszteni. A fejbőrön lévő hajszálak száma a hajszíntől is függ: a szőkék kb. 140 ezer vékonyabb, a barnák úgy 100 ezer kicsit vastagabb, a vörösek mintegy 85 ezer, viszonylag vastag hajszállal „büszkélkedhetnek”.
Életciklusukból adódóan, naponta vesztünk el hajszálakat és születnek helyettük újak. A hajhullás tehát teljesen normális jelenség. Gond akkor van, ha azt tapasztaljuk, a megszokottnál jobban hullik a hajunk, elveszti fényét, töredezett, kisebb fizikai hatásra is csomókban marad a kezünkben. Ekkor érdemes időt szánni és kideríteni, mi is okozza a hajhullást.
A hajhullásnak több típusát különböztetjük meg:
1. A diffúz hajvesztés – ami a hajas fejbőr egészét érinti – döntő többségében visszafordítható folyamat. Okai elsősorban hormonális eredetűek, kiválthatja terhesség, szoptatás, bizonyos fogamzásgátlók szedése.
2. Az átmeneti hajhullás gyógyítható, visszafordítható folyamat. Ilyenkor a szőrtüsző sejtjei nem pusztulnak el, csak „szünetel” az osztódásuk. Ennek több oka lehet: erős vegyi hatás éri a hajat és a fejbőrt (festés, dauer); nem megfelelő sampon, balzsam használata; káros környezeti hatások.
3. Sebhelyes kopaszodásról akkor beszélünk, ha valamilyen sérülés vagy betegség a hajtüszőket elpusztítja: égés, vegyszerek okozta marás; baktérium, vírus, gombafertőzés. Ilyen esetekben a kopaszság sajnos végleges, mindenképpen orvosi segítség szükséges.
4. A leggyakoribb a foltos hajhullás. Ilyenkor a fejbőrön jól körülírható kopasz foltok alakulnak ki, viszont a többi területen változatlan a hajsűrűség. Okai elsősorban: valamilyen gyulladásos góc a szervezetben; vitaminhiány; stressz, lelki problémák. Előfordul, hogy a gond magától is megoldódik, de lehetőség szerint forduljunk szakemberhez.
5. A végleges kopaszodás visszafordíthatatlan folyamat, általában hónapok, évek alatt megy végbe. Leginkább gombás fertőzés, heggel gyógyuló bőrbetegség, mélyre terjedő gennyes szőrtüszőgyulladás okozza. A férfias típusú kopaszodásért elsősorban az androgén hormonok tehetők felelőssé.
Ne essünk kétségbe, ha hullani kezd a hajunk! Lehet, hogy csak egy rosszul megválasztott kozmetikum vagy gyógyszer okozza a panaszt – de utalhat komoly betegségekre is. Mindenképpen érdemes utánajárni!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu