Hideg végtagok és az ájurvéda

A hideg végtagok különösen tavasszal és ősszel, valamint a hideg időszakban okoznak kényelmetlenséget és panaszokat. Az alkatból fakadó hajlam figyelembevételével azonban sok mindent tehetünk e tünet megszüntetése érdekében.

Élet-egészségGauranga Das2010. 01. 02. szombat2010. 01. 02.
Hideg végtagok és az ájurvéda

A prakriti és a hajlam
A prakriti az ájurvédikus testalkatot jelenti. A három dósa – vagyis a váta, a pitta és a kapha – közül a váta (levegő) és kapha (nyálka) hidegek, míg a pitta meleg. Következésképpen azok, akiknek a testében a pitta dósa dominál, inkább a meleg, izzadékony végtagokra és a magas vérnyomásra hajlamosak. Ezzel szemben a váta vagy kaphadomináns testalkat esetében gyakoriak a hideg végtagok és a nem megfelelő keringés. Mivel a kapha dósa nem csak hideg, hanem nedves is, ezért a kapha testalkatúak ödémára és visszérre is hajlamosak, de az elégtelen keringés következtében mégis hidegek lehetnek a végtagjaik vagy a bőrfelszínük. A váta testalkatúak esetében a szövetek szárazak és hidegek. Gyakori tünet az alacsony vérnyomás, illetve az energetikai blokkok miatt elakadt elégtelen keringés.

A vér- és a nyirokkeringés nem csak a testhőmérsékletet teszi egyenletessé, de a megfelelő anyagcserét is biztosítja. A hideg végtagok tehát nem csak kellemetlen érzetet okoznak, hanem az általánosan nem kielégítő anyagcserére is utalnak. A következő módszerekkel megszüntethetjük vagy csökkenthetjük ezt a tünetet, egyúttal javíthatjuk az anyagcserénket is.

Masszázs
Az ájurvédikus masszázs során meleg gyógynövényes olajat masszíroznak be a bőrbe, elégtelen keringés esetén a szívtől a végtagok felé. Az olajok önmagukban élénkítő, melegítő hatással rendelkeznek, és a masszázsmozdulatokkal is élénkíthetjük a prána áramlását a nadikban, vagyis az energiacsatornákban. A nadik keresztülhaladnak az összes ízületen, és a lábujjkörmöktől a kézkörmökig tartanak. A kéz- és lábujjak körömágyainak masszírozása kétoldalt jól élénkíti a vérkeringést. Az ájurvédában specifikus masszázspontokat is használnak, amelyeket marmáknak neveznek. Ezek megfelelő ismeretével és kezelésével is jelentősen lehet javítani a vérkeringést. A masszázskezeléseket meleg gőzöléssel szokták kiegészíteni, ami hideg vizes lemosással váltogatva szintén jelentősen élénkíti a téli időszakban összeszűkült véredények működését.

Jóga
A jógagyakorlatok által nem csak az ujjakat, de a csuklót, vállat, bokát, csípőt és a gerincet is alaposan átmozgathatjuk. Minél mozgékonyabb az ízület, annál kevésbé blokkolódik le benne a prána áramlása. Emellett az izmok megfelelő használata megemeli az alapanyagcserét, és az összes szövetre stimuláló hatást fejt ki. A melegben végzett dinamikus jógagyakorlatok által érhető el a legoptimálisabb szöveti anyagcsere. Az izzadás annak a jele, hogy a belső tűz heve elérte a felszíni szöveteket, és ezáltal a szervezet képes az energiáját a méregtelenítésre fordítani. Éppen ezért az a legegészségesebb, ha alaposan meg tudunk izzadni jógázás közben. A hideg végtagokkal rendelkezők általában nagyon ritkán szoktak izzadni, mert a bőrfelületük anyagcseréje nem megfelelő.

Étrend és életmód
A koffein és a nikotin bevitele csökkenti a perifériás anyagcsere hatékonyságát. Az állati eredetű élelmiszerek fogyasztása is eltömítheti a hajszálereket, így gátolja a vérkeringést. Az alkohol fogyasztása is hátráltatja a szervezet hőháztartásának önszabályozó működését. A mozgásszegény életmód és a depresszió, a negatív érzelmek is blokkokat hoznak létre, akadályozzák a megfelelő keringés kialakulását. Ebben az esetben sokkal jobb a melegítő fűszerek (bors, gyömbér, fahéj, koriander stb.) és a meleg ételek, italok, semmint a hideg és nyers élelmiszerek fogyasztása.

Gyógynövényes terápiák
A masszázsnál is alkalmazhatunk olyan olajokat, illóolajokat, amelyek melegítő hatásúak. A szezám- vagy mustárolaj, illetve a mandulaolaj egyaránt melegítő hatású bázisolaj. A majoránna, rozmaring, levendula, menta, a citrusfélék olajai is élénkítik a keringést, párologtatva és masszázsolajként is jó hatásúak. A meleg gyógyteák is élénkítik a keringést, például a bodzavirág, a gyömbér, a limett, a csalán, a cickafarkkóró teája.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek